В Україні продовжується загальна мобілізація й всі чоловіки призовного віку – від 18 до 60 років – повинні служити у лавах ЗСУ, якщо у них не має відстрочки чи бронювання. Втім трапляються випадки, коли на етапі бронювання чоловікам ТЦК вручає мобілізаційне розпорядження.
Про те, чи є законною мобілізація до лав ЗСУ у такому випадку, розповів юрист Антон Сінцов для NV.
За словами адвоката, Закарпатський адміністративний суд розглядав випадок, що стосувавня оскарження мобілізації на етапі бронювання.
Зазначається, що чоловік отримав наказ Мінекономіки про бронювання після мобілізації до лав ЗСУ. Фактично його мобілізували тоді, коли він перебув у процесі процедури бронювання.
Суд визнав таку мобілізацію законною. Судді керувалися тим, що на момент мобілізації чоловік ще не мав фактичного і завершеного бронювання, але вже мав статус військовослужбовця.
Висновок суду підтримав й Верховний Суд, який ухвалив, що категорія осіб, які підлягають бронюванню, стосується лише тих, хто має військові обов’язки, і надає підставу для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Звільнення з військової служби, з іншого боку, відноситься до військовослужбовців, тобто осіб, які здійснюють військову службу.
Відтак, з урахуванням змісту та мети категорії осіб, що підлягають бронюванню, вона не належить до правовідносин, пов’язаних із звільненням військовослужбовців із військової служби, – йдеться у рішенні суду.
Хто має бронь під час мобілізації 2023?
Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлює перелік військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню. Зокрема, це люди, які працюють:
- в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;
- на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);
- на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань;
- на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановлюються Кабінетом міністрів України.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, до якого терміну потрібно з’явитися у військкомат після отримання повістки.
Також ми писали, як підтвердити утримання родичів з інвалідністю.