За весь час повномасштабної війни Головне управління розвідки (ГУР МО) України тричі намагалося звільнити місто Енергодар та Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС). Втім, як ми бачимо, поки що зробити цього не вдалося. І цьому було декілька причин.
Головною ж з них були управлінські та виконавчі недоліки, вважає керівник ГУР МО Кирило Буданов. Як повідомляє NV, він стверджує, що всі уроки українське керівництво засвоїло.
Як в ГУР намагалися звільнити Енергодар
Спроба деокупувати це надважливе для України місто була ще в серпні минулого року. Тоді спецпризначенці ГУР на легких човнах перетнули Каховське водосховище – тоді ще існуюче – якраз в районі Енергодару. Командиром того підрозділу був військовий з позивним Шаман.
Шаман розповідає, що метою гурівців було створення плацдарму на лівому березі. Надалі він повинен був використовуватися задля звільнення міста та ЗАЕС.
На той час ціллю окупантів було під’єднання нашої станції до своєї енергосистеми. Таким чином ворогам вдалося б забезпечити Крим та взагалі тимчасово окуповані південні території електроенергією. Допустити цього в Києві не могли.
“Кілька десятків бійців ГУР рухалися на цивільних швидкохідних човнах – тоді вони ще не мали спеціальних військових плавзасобів. Досвіду проведення таких операцій у спецпризначенців військової розвідки також не було”, – пишуть журналісти.
Висадка під час першої операції була успішною – однак наші бійці не змогли закріпитися. Все через слабку артилерійську підтримку. Через все це розвідники були вимушені відступити.
“Для хлопців психологічно було складно”, – згадує Шаман.
ГУР не відмовився від цілей визволення міста та деокупації ЗАЕС. Потім було ще дві спроби висадки. В останній з них брали участь вже кілька сотень людей.
“З кожною операцією бійці ГУР набиралися досвіду, проте й окупанти ставали дедалі підготовленішими. В момент третьої десантної висадки загарбники підвели до самого берега важку військову техніку, зокрема танки. Тому українським спецпризначенцям знову не вдалося закріпитися, тож вони відступили”, – повідомляють журналісти.
Чому поки що не вийшло повернути ЗАЕС та Енергодар? Пояснення Буданова
Голова української розвідки визнає, що операції були невдалими. Втім, вони надали Україні цінний досвід. Тож наступного разу все обов‘язково має вийти.
Успіху українських сил завадили “управлінські та виконавчі недоліки”, відверто каже Буданов. Про головне завдання спецпризначенці ГУР таки виконали: росіяни не стали під’єднувати ЗАЕС до своєї енергосистеми.
“Енергодарська операція відіграла ще одну роль: вона дала практичні навички для всіх – від командного складу до бійців – як діяти на воді. Цей досвід дуже добре зараз застосовується і використовується. Наприклад, під час висадки у Криму”, – розповідає Буданов.
У майбутньому напрацювання річкових операцій справді неодноразово застосовувалися в інших висадках. Зокрема, під час рейдів на тимчасово окуповане лівобережжя Херсонщини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Жданов розповів, коли росіяни втечуть з Енергодара та ЗАЕС
- Українська спецоперація: в Енергодарі партизани нагадали місцевим мешканцям, що ЗСУ вже близько