Які комахи є корисними для городу й саду та де їх можна взяти

Звичайно, усі дачники знають, що у саду і на городі живуть як корисні, так і шкідливі комахи. Важливо вміти відрізняти одних від інших, з першими активно боротися і не допускати появи на ділянці, а других — всіляко шанувати. Чи завозити на ділянку — якщо у вашій місцевості ті не водяться, інформує Ukr.Media.

Так-так, завозити і розселяти по посадках — із сучасним рівнем розвитку технологій стало цілком можливим вирощування таких комах-помічників у спеціалізованих лабораторіях або на біостанціях і продавати усім бажаючим навести лад на своїй дачній ділянці без "хімії".

Такі "виведені у неволі" комахи-ентомофаги призначені саме для знищення садових й городних шкідників — і продаються вони або у магазинах біля таких центрів, або через інтернет. Залишається лише визначитися, хто із шкідників аж надто "розперезався" на вашій ділянці, щоб придбати потрібних помічників.

Сподіваємося, наш матеріал вам у цьому допоможе — ми спробуємо розповісти вам про корисних комах, які найбільш часто зустрічаються у продажу.

Сонечка

Існує понад 4000 видів сонечок, поширених у всьому світі. Переважна більшість видів цих яскравих плямистих жуків — хижаки.

Це дійсно корисна комаха, жуки і личинки якої дуже ненажерливі і, знищуючи у великій кількості таких небезпечних шкідників, як попелиці, листоблішки, мідяниці, червеці, щитівки, трипси, цикадки та кліщі (причому як дорослих шкідників, так і їх яйця й личинки), приносять величезну користь сільському господарству. Доросла комаха протягом дня з'їдає кілька десятків шкідників, а "малеча" — у десять разів більше.

Сонечка не завжди виглядають як великі червоні жучки у чорну крапку. У лабораторії вам можуть запропонувати блискучих чорно-коричневих "крихіток", розмір яких складає лише кілька міліметрів — це теж корисні сонечка, щоправда, менші за звичних нам, не кокцинелли, а делфастуси.

Сонечка прокидаються навесні, протягом теплого періоду активно харчуються і розмножуються, а з настанням холодів шукають укриття. Щоб залучити цих комах на свою ділянку, необхідно забезпечити їх будиночками. Ну, або купити у відповідному господарстві тисячу-другу комах, щоб випустити їх у сад-город.

Для ділянки у 45 кв. м вам знадобиться близько 1500 дорослих комах. Випускати сонечок "на природу" краще вранці або пізно ввечері, коли на вулиці прохолодно і лежить роса. Якщо роси немає, то слід попередньо обприскати водою рослини, на які ви випустите цих корисних жуків.

Наїзники

Ці представники перетинчастокрилих комах у переважній більшості є паразитоїдами інших тварин, здебільшого, інших членистоногих. Багато видів цих комах, такі як браконіди і трихограми, корисні для людей, оскільки регулюють чисельність сільськогосподарських шкідників.

Трихограми (наїзники-яйцеїди) — мініатюрні комахи, що харчуються нектаром. Вони "борються" зі шкідниками на стадії личинок, які паразитують у яйцях інших комах, найчастіше лусці — та рівнокрилих (капустяної білянки, яблуневої плодожерки, лугового і кукурудзяного метелика, озимої і капустяної совки, аґрусового трача та ін), поступово вбиваючи їх, виїдаючи зсередини. Після закінчення розвитку лялечки з яйця господаря вилітають дорослі особини трихограм.

Цих комах можна використовувати для боротьби з більш ніж 70 видами городніх шкідників! Масове розмноження трихограм поставлене на промислову основу, і ви можете купити цих маленьких помічників у спеціалізованих лабораторіях. А те, що допомога буде цінною, не сумнівайтеся — одна випущена на ділянку самка трихограми може пошкодити до 1000 яєць комах-шкідників.

На маленьких ділянках купують наїзників із розрахунку 1 комаха на 10 рослин. Для більш великих ділянок розрахунок буде таким — дорослих трихограм випускають приблизно у 10-15 точках на 25 сотках посадок. Під час боротьби з капустяною і озимою совками до 10-15 тис. особин трихограми випускають на 25 соток у два етапи у період відкладання комахами-шкідниками яєць.

У англомовній літературі і російськомовних кальках багатьох наїзників досі називають паразитичними (паразитарними) осами.

Браконіди — більш великі наїзники. Залежно від свого виду, вони паразитують на різних шкідливих жуках, попелиці, клопах, мухах, метеликах — як садово-городніх шкідниках, так і тих, які псують запаси зерна або сухофруктів у сховищах.

Хижі клопи

У цьому загоні комах у плані користі для городу нас цікавлять активні і "довгоногі" клопи-хижаки (антокорис, оріус, набіс, периллюс, макролофус та ін.), які здатні успішно боротися з трипсами, білокрилками, мінерами, павутинними кліщами, колорадськими жуками і жуками-трачами, дрібними гусеницями, а також іншими шкідниками на широкому діапазоні овочевих (перець, огірок, баклажан) і декоративно-квіткових культур (троянди, гербери, хризантеми) за умов закритого ґрунту.

Так, клоп-антокорис протягом доби може знищити до 100 яблуневих кліщів або велику кладку (більше 100 яєць) павутинного кліща або жука-трача. Личинки цих клопів, хоча і трохи поступаються їм у ненажерливості, але також активно допомагають "доглядати" за городом.

Цікаво, що у країнах Європи неодноразово робилися спроби впровадити для боротьби з колорадським жуком хижих клопів подізуса і периллюса, які є на батьківщині його природними ворогами. Але їх акліматизація не вдалася, в тому числі і через те, що дані клопи самі стали жертвами наїзників-теленомінів.

Продаються кліщі зазвичай в особливих пляшечках, де міститься кілька сотень особин, звідки їх обережно висипають на ґрунт і на рослини. Профілактичне застосування придбаних кліщів-ентомофагів починається за появи перших квіток культури, з розрахунку 0,5-2 особини на 1 кв. м. За наявності вогнищ розвитку шкідника проводять локальні випуски з розрахунку 5-10 особин на 1 кв. м.

Хижі кліщі

Корисні для садівників-городників кліщі, до речі, до комах не відносяться — це Павукоподібні.

У першу чергу у плані біологічної боротьби зі шкідниками городника можуть зацікавити хижі кліщі родини Phytoseiidae: фітосейулюс, амблісейус, неосейолюс та інші.

Такі хижаки протягом дня з'їдають до 20 дорослих шкідників-фітофагів (здебільшого це інші види кліщів, у першу чергу, павутинний, а також трипси, білокрилки, сціариди та інші дрібні комахи). У зв'язку з високою ефективністю багато видів цих павукоподібних інтенсивно використовуються людиною під час біологічного захисту овочевих і квіткових культур як у відкритому ґрунті, так і у парниках та теплицях.

Продаються хижі кліщі зазвичай у невеликих паперових пакетиках, де знаходиться близько 100 павукоподібних (на всіх стадіях розвитку), змішаних з інертним матеріалом-носієм. Такий пакетик за спеціальний гачок вішається на сільськогосподарські рослини (зазвичай під час квітнення) у захищеному від сонця місці, а кліщі самі поступово вибираються назовні через передбачені отвори. Також "упаковка" кліщів може являти собою більш великі картонні тубуси з тисячами павукоподібних, звідки їх просто обережно висипають на вологий ґрунт, або спеціальні пляшки з дозатором, звідки кліщів "вичавлюють" прямо на листя рослин — для кожного виду цих павукоподібних існує лише свій "спосіб застосування" (втім, як і для будь-якої іншої комахи-ентомофага, яку ви можете придбати у лабораторії).

Джмелі

На відміну від усіх перерахованих вище комах, джмелів купують не для боротьби зі шкідниками, а з метою поліпшення ситуації із запиленням на ділянці.

На жаль, вже не секрет, що останнім часом городні і садові культури як у теплицях, так і у відкритому ґрунті частіше страждають від нестачі комах-запилювачів, врожаї падають, попит на партенокарпічні сорти і гібриди зростає.

Причинами зникнення бджіл і джмелів стало застосування на полях пестицидів із групи неонікотиноїдів, ураження бджолиних колоній кліщами-паразитами (вони потрапляють у вулики через недотримання карантинних норм та закупівлі бджолиних сімей) і, на жаль, глобальні зміни клімату, які прямо впливають на тривалість життя і активність цих корисних комах. Ситуація настільки серйозна, що деякі культурні рослини фізично залишаються без запилення — просто немає кому це робити.

Саме в такому випадку ви можете придбати для своєї ділянки (а особливо для оранжереї або теплиці) колонії джмелів. Лише уявіть — цих комах намагалися штучно розводити ще у XVIII столітті! Сьогодні цим займається безліч компаній, постачаючи на ринок особливим чином сконструйовані картонні вулики з джмелиними родинами (матка і робочі комахи). Лідерами у розведенні джмелиних родин вважаються Нова Зеландія, США, Бельгія, Нідерланди, Ізраїль. Нещодавно цей список доповнила Республіка Білорусь.

Такі вулики розставляють на ділянці (у теплиці) на особливій підставці, захистивши від опадів, перед квітненням культур. Один вулик застосовують на площі близько 2000 кв. м із 25-35 квітучими рослинами на 1 кв. м, і він забезпечує період запилення 4-8 тижнів. За необхідності можна зачиняти джмелів у вулику після їх повернення і переміщати вулик у нове місце для запилення інших культур.

Якщо вам цікаво, це ще не усі комахи, які використовуються у світі для збереження рослинних масивів. Дотепер у світі здійснено більше 3000 проектів із доставки та адаптації корисних комах-ентомофагів, які ефективно знищують різних шкідників. Так, у Китаї успішно заселяють апельсинові гаї від шкідників так званими цитрусовими мурахами. Хижі комарі-галиці фелтіелли у всьому світі використовуються у комплексних програмах захисту культур закритого ґрунту для боротьби з павутинним кліщем. У Грузії терміново доставлений з Японії наїзник-псевдафікус допоміг врятувати сільськогосподарські посадки від червеця Комстока, а у США жучок-родолія допомагає перемагати найнебезпечнішого червеця-іцерію, що ушкоджує безліч деревних порід. До речі, саме боротьба з іцерією у Каліфорнії наприкінці XIX століття стала одним із перших великих успіхів програми біологічного контролю шкідників.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь