Термообробка насіння: навіщо потрібна дана процедура та як правильно її проводити

Одна з найчастіших і найпопулярніших рекомендацій з підготовки насіння до посіву — це знезараження, а найбільш часто рекомендований метод — термічна обробка. Що тут реально допомагає дачникам підвищити врожай, а що ні — розбираємося з експертами, інформує Ukr.Media.

Проти процесу знезараження придбаного насіння заперечити нічого. Річ у тім, що більшість хвороб — зокрема, стосується це і популярних овочевих культур — передається саме через посадковий матеріал. Але, як завжди, є нюанси.

Перед безпосередньо термообробкою незайвим буде стадія відбору, добре знайома більшості дачників процедура флотації, тобто початкове очищення від насіння-пустушок. Нагадаємо, як це робиться. У 100 мл води розведіть 2-3 грами звичайної кухонної солі й опустіть туди насіння, яке перевіряють. Через 10-15 хвилин частина з нього спливе на поверхню. Його і треба викинути. Решту промийте й висушіть для вже безпосередньо термообробки.

Класична термообробка — це просте прогрівання насіння в гарячій воді. Робиться все просто. Вам знадобиться термос, куди ви наливаєте гарячу воду, і шматок марлі або простої бавовняної тканини, куди треба загорнути насіння, що піддається обробці.

Мішечок із насінням опускається в термос, термос закупорюється. Насіння має пробути в цій "лазні" мінімум 20 хвилин, але не більше 30 хвилин. Витягнуте з термоса, воно на 2-3 хвилини поміщається під струмінь холодної води. Власне все — процедура завершена. Оброблене таким чином насіння висушується і чекає посіву.

Наскільки гарячою має бути вода? Не йдеться про окріп, запам'ятайте це. Максимальна температура води для томатів і баклажанів становить +52 ºС. Для буряка — +50 ºС. Для капусти, редиски та ріпи — +54 ºС. За часом перебування на обробці теж є деякі розбіжності. Для баклажана і буряка достатньо 25 хвилин, для томату — 30 хвилин, для капусти, редиски і ріпи — 20 хвилин.

І майте на увазі, під час термічної обробки може загинути до 30 відсотків оброблюваного насіння, і це — нормально, оскільки гине тільки неякісне і фактично нежиттєздатне.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь