Корисні поради щодо вирощування часнику рокамболь

Насправді ця багаторічна трав'яниста рослина, яку люди називають слонячим або іспанським часником, цибулею-часником або рокамболем, зовсім не часник, а його найближчий "родич" з цього ж ботанічного роду — цибуля, інформує Ukr.Media.

За природних умов у дикому вигляді ця рослина всюди зустрічається у Європі та Азії, і також всюди культивується на городах і дачних ділянках. На смак його темно-фіолетові цибулинки помірно гострі (смак набагато м'якший, ніж у звичного часнику), соковиті, корисних якостей у нього стільки ж, скільки і у звичайних цибулі та часнику. Вирощується у регіонах з помірним кліматом він досить легко — чому б не оселити рокамболь у себе на ділянці?

Слонячий часник рокамболь — посадка і догляд

Зовнішня частина рокамболя нагадує цибулю-порей: у нього товстий стовбур-стебло заввишки до метра, таке ж широке щільне і гладке, трохи завосковане сіро-зелене листя, дуже декоративні великі фіолетові кульки суцвіть влітку. Молоде зелене листя, до речі, у сирому або тушкованому вигляді також відмінно підійде для салатів. Під землею ж ховаються невеликі численні фіолетові гладкі цибулинки, які й використовують у їжу. Цибулинка у перший рік вирощування буде одна (однозубка), а згодом виросте більша і багатозубкова.

Саме цими зубчиками рокамболь і розмножують — насіння квітки рокамболя не утворюють. Висаджують зубчики у відкритий ґрунт навесні або восени, хоча у деяких регіонах зі стабільно холодними зимами в останньому випадку він може вимерзати.

Ґрунт для слонячого часнику повинен бути пухким і родючим. Місце для рослини підійде сонячне, захищене від протягів, краще на височині, без застою води. Найвдаліший ґрунт — легкий суглинок з нейтральною кислотністю (рН близько 6,5-7,0). Якщо земля більш кисла, її необхідно провапнувати, якщо більш лужна — внести золу.

Кращими попередниками для рокамболя, як і для звичайного часнику, стануть капуста, бобові, мангольд, столовий буряк, зелень, сидерати. А ось якщо на ділянці росли будь-які цибулинні або картопля, то часник також не рекомендується садити сюди ще 3-4 роки.

Ґрунт перед посадкою рокамболя слід підготувати — перекопати і внести органіку (наприклад, відро перегною на 1 кв. м грядки) за кілька тижнів до процедури, якщо це не робилося раніше. За добу до посадки можна ще раз додатково розпушити ґрунт — слонячий часник формує досить слабку кореневу систему, і гарна циркуляція води та повітря у ґрунті буде не зайвою.

Переберіть зубчики, які підготовані для розмноження — вони мають бути досить великими, міцними, без пошкоджень, бажано відкаліброваними за розміром (щоб під час вегетації сильніші рослини не пригнічували слабші). За добу перед посівом їх можна замочити у теплій воді, у яку можна додати стимулятор зростання або марганцівку як засіб профілактики.

Здійснювати посів навесні можна досить рано — рокамболь холодостійка рослина. Зубчики слонячого часнику висаджують денцями вниз на відстані у 20-25 см один від одного і на 6-9 см завглибшки у підготовані борозенки (інакше паросткам буде важко пробитися назовні). Потім грядки бажано замульчувати вологим торфом, перегноєм або соломою, що частково розклалася, — це допоможе створити сприятливі умови для росту і розвитку рослин протягом усього вегетаційного періоду, утеплюючи ґрунт на випадок непередбачених весняних нічних заморозків, зберігаючи вологу у ґрунті, перешкоджаючи росту бур'янів і не даючи землі розтріскатися та висохнути у літню спеку.

Сходи рокамболя з'являться приблизно через 15 днів після посадки — зазвичай це відбувається дружно. Подальший догляд за слонячим часником зводиться до розпушування ґрунту у міжряддях, оновлення шару мульчі і регулярного поливу — особливо це стосується молодих рослин у період активного формування кореневої системи.

У виключно дощовий сезон, коли опади випадають щодня, мульчу краще прибрати з грядок — замість своїх корисних функцій вона може послужити погану службу підземній частині рослини, якщо загниє та буде сприяти перезволоженню ґрунту, розвитку бактеріальних і грибкових захворювань. З настанням сухої погоди ви зможете знову замульчувати ділянку.

Якщо ґрунт бідний, і ви помічаєте, що паростки витягуються або світлішають, це означає, що рослині недостатньо харчування — підгодуйте її відповідними азотними добривами, наприклад, курячим послідом. На початку формування цибулин можна провести і другу підгодівлю, калійно-фосфорну.

Обробки від городніх шкідників рокамболю зазвичай не потрібні. Завдяки наявності фітонцидів, як і цибуля з часником, більшість з комах він відлякує. Також слонячий часник стійкий практично до усіх поширених "овочевих" захворювань, але у якості профілактики можна обприскати його разом з іншими рослинами на грядках.

Слонячий часник рокамболь — прибирання і зберігання

Прибирають рокамболь зазвичай у вересні — період повного дозрівання залежить від багатьох факторів, починаючи від погоди і регіону та закінчуючи умовами вирощування. Сигналом можуть служити всихання нижніх листків рослин, а також пожовтіння і вилягання верхніх. Перетримувати рокамболь у ґрунті не варто — цибулинні лусочки схильні до розтріскування, що може призвести до зараження грибком.

Прибирання здійснюють за можливості у суху погоду. Цибулини слонячого часнику обережно викопують, намагаючись вберегти від ударів і механічних пошкоджень (щоб підвищити їх лежкість під час зберігання, оскільки м'якуш у рокамболя досить ніжний), обтрушують від ґрунту, залишають на кілька годин підсохнути прямо на землі (але не під яскравим сонцем, а під навісом), а потім так само обережно переносять у сухе провітрюване місце. Там цибулинки розкладають або розвішують для подальшого зберігання (в останньому випадку під час збору не обрізають бадилля). Зберігатися рокамболь може як за кімнатної температури у сітках або дерев'яних ящиках, так і у льоху з іншими овочами.

Якщо у перший рік вирощування однозубкова цибулина рокамболя зазвичай не перевищує 50-80 г, то у наступні роки ви можете отримати цибулини з вагою навіть у 300-500 г і до 10-15 см у діаметрі! Середня врожайність рокамболя становить 3 кг на 1 кв. м.

У період зберігання час від часу інспектуйте ємності з цибулинами, щоб, за умови виявлення слідів гнилей або цвілі відкорегувати умови зберігання, а також встигнути викинути зіпсовані головки і врятувати решту врожаю.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь