З цих 5 рослин можна легко зробити мило

Те, що мило сьогодні можна приготувати з використанням деяких рослин, напевно, ні для кого не є таємницею. Тому не проходьте повз перерахованих нижче представників флори. Особливо якщо вдома немає чим помити руки, інформує Ukr.Media.

Рослини, про які піде мова, можна використовувати як для виготовлення мила за домашніх умов, так і у якості його замінника. До їх складу входять сапоніни — органічні сполуки, здатні утворювати піну.

Свою назву сапоніни отримали від латинського слова sapo, яке українською означає — "мило". Ці речовини входять до складу миючих засобів для виробів із шовку та вовни, а також використовуються під час виготовлення деяких харчових продуктів, наприклад, халви і кремів.

Береза

Те, що в листі берези містяться мильні речовини, — досить відомий факт, як і те, що частини цього дерева мають цілющі властивості. Так, з них варять корисне дігтярне мило: у ньому наявні близько 10 % березового дьогтю, а також відвар березового листя і бруньок. Відомий антибактеріальний ефект дерева широко використовують для лікування шкірних захворювань, наприклад, екземи на руках.

Відвар можна приготувати й самостійно. Для цього 30 г добре промитого листя берези залийте 400 мл окропу і варіть на повільному вогні протягом 10 хвилин. Потім дайте йому охолонути до потрібної температури, щоб не обпекти шкіру, і покладіть у відвар руки на 30 хвилин. Максимального результату можна досягти, проводячи по 2-3 такі процедури на день.

Женьшень

Ще одна, не менш відома, "мильна" рослина. Якщо висловлюватися точніше, то сапоніни містяться у корінні женьшеню, про цілющі властивості якого так само давно відомо. У ньому є багато вітамінів (фолієва кислота, вітамін С та інші), макро — (калій, кальцій, магній, фосфор) і мікроелементів (залізо, кобальт, марганець та інші). І, звичайно, женьшень додають до складу різних видів мила. А ще з коріння женьшеню за домашніх умов легко приготувати пасту, яку використовують для лікування захворювань шкіри.

Для цього залийте 2 ст. л. подрібненого у порошок коріння женьшеню 2-3 ст. л. гарячої води і залиште на 2-3 години. Потім нагрійте настій на водяній бані до 60-70° C і дайте йому охолонути до температури тіла.

Усі наведені рецепти можна використовувати лише у тому випадку, якщо у вас немає алергії на перелічені у них компоненти.

Мильнянка лікарська

Перше слово у складеній латинській назві рослини Saponaria officinalis сигналізує про те, що до складу цієї рослини теж входять "мильні" речовини. Переважно вони містяться у її корінні, яке раніше широко використовувалося для виведення плям з тканин, а також для прання одягу. Зараз коріння мильнянки лікарської традиційно збирають після в'янення надземної частини рослини, а потім висушують.

Фахівці рекомендують збирати коріння не менше 2-3 см завтовшки: саме у ньому міститься найбільший обсяг сапонінів — до 35 %.

Якщо для сушіння коріння мильнянки лікарської застосовується сушарка, то температура у ній має бути близько 50° С. Висушене коріння подрібнюють за допомогою кухонного комбайна або блендера.

За домашніх умов найпростіше приготувати з рослини рідке мило. Для цього 70 г подрібненого коріння мильнянки лікарської залийте 1,5 л гарячої води, поставте на вогонь і кип'ятіть протягом 15 хвилин на середньому вогні.

Мильнянка лікарська не єдина рослина сімейства Гвоздичні, що містить у своєму складі сапоніни. Вони ж наявні, наприклад, у світанку звичайному, який ще називають "татарським милом".

Синюха блакитна

Коріння цієї рослини містить від 20 до 30 % сапонінів, завдяки яким, як ми вже сказали, легко досягти мильного ефекту. Більше того, такий самий ефект, але у меншій мірі, дає і листя синюхи блакитної. Деякі дачники стверджують, що її навіть можна застосовувати як дезінфікуючий засіб для обробки ран та інших пошкоджень шкіри.

Для збору з цією метою більше підійдуть корінці рослин перших двох років життя: у них відзначається максимальний вміст сапонінів. Висушують сировину за аналогією з корінням будь-якої іншої рослини, що містить сапоніни, — за температури близько 50° С або в сухому місці.

Цикламен

І у його корінні також містяться мильні речовини (за деякими даними — не менше 25 %), хоча у декоративних різновидах цикламена їх, звичайно, буде менше. Взагалі, ця рослина досить невибаглива і при цьому дуже гарна. Однак якщо раптом щось пішло не так і альпійська фіалка у вашій домівці зачахла як квітка, то її коріння ще не пізно використати для виведення плям з одягу або для миття рук, довільно настоявши його у невеликому об'ємі води. Природно, що коріння потрібно попередньо подрібнити.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь