Прибутковий ліс. Як і навіщо Віктор Смаль проміняв свій бізнес на посаду голови Держлісагенства

міняти все на посаду керівника Державного агентства лісових ресурсів України з зарплатою в менше тисячі доларів на місяць, замінивши на цій посаді Юрія Болоховця, якого звинуватили у тому, що лісова галузь знаходиться в тіні. З початком війни деревина стала найнеобхіднішим ресурсом для будівництва фортифікаційних споруд, об’єми її поставок зростають кожного дня. І відбувається це у вкрай корупційний спосіб — через фірми-«прокладки» та за завищеними в рази цінами. Тим часом Віктор Смаль купує нерухомість, автомобілі та подорожує світом.

На засіданні екологічного комітету Верховної Ради України у березні 2024 року депутати слухали звіт голови Державного агентства лісових ресурсів України Віктора Смаля за підсумками роботи у 2023 році. Присутня на засіданні народна депутатка Олена Криворучкіна, обурена безладом в лісовій галузі, зокрема, в частині патрулювання лісової охорони, що мала б слідкувати за незаконною вирубкою українських лісів, заявила: «Таке враження, що охорона патрулює по Хрещатику».

Вона згадала свіжу на той момент новину від Державного бюро розслідувань про те, що 4 березня 2024 року детективи ДБР на Львівщині вкотре викрили посадовців, які незаконно вирубали дерев на суму понад 64 млн грн. Після цього Криворучкіна поставила риторичне питання Віктору Смалю: «Як ви вважаєте, чи має держава, що воює, утримувати штат неефективних чиновників, які замість результату здатні лише малювати красиві цифри у звітах?».

Лісову галузь України можна сміливо називати однією з найкорумпованіших. Про  безліч порушень, продаж лісу за півціни «своїм» фірмам, незаконний експорт деревини та неймовірне збагачення керівників лісгоспів ми вже розповідали в нашому розслідуванні «Фіктивна реформа. Як Юрій Болоховець, директор ДП «Ліси України», очолив корупцію і незаконну вирубку дерев у лісових господарствах». Але Юрій Болоховець — не єдиний, хто несе відповідальність за засилля корупції в лісовій галузі. Віктор Смаль, судячи з отриманих нами даних — його вірний напарник у цій ганебній справі.

Віктор Смаль і Юрій Болоховець — обидва вихідці з Чернігівщини. Смаль народився у Ніжині та до призначення в Держлісагенство спочатку працював у Львівському автомобільному заводі, компанії Avis Ukraine, а також займався власними бізнес-проектами в IT: мережею інтернет-магазинів спортивного інвентарю WillSport, ІТ-агентством Webanatomia, проектом по розробці годинника Chasopys Watch, а також заснував перший геолокаційний пошуковий месенджер Gloice для мобільних телефонів, який дозволяє користувачам спілкуватися з місцевими жителями по всьому світу.

Однак коли Юрій Болоховець 18 січня 2021 року був призначений т.в.о. голови Держлісагентства, через місяць, 15 лютого, Віктор Смаль кинув весь свій бізнес та був призначений його заступником з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації.

Через два роки, в травні 2023 року, Юрій Болоховець після розслідування тимчасової слідчої комісії з питань розслідування дій Державного лісового агентства України був звільнений з посади та переведений на посаду директора новоствореного ДП «Ліси України», Віктор Смаль був призначений керівником Державного агенства лісових ресурсів України. З тих пір Болоховець та Смаль стали двома головами одного орла, що керує однією з найкорумпованіших галузей країни. І те, ще вони — не просто випадкові колеги, підтверджує хоча б той факт, що деякі телефонні абоненти, згідно даних додатку Getcontact, підписують батька Віктора Смаля Ігоря Смаля як людину Болоховця.

Що могло змотивувати людину, що заробляла достатньо гарні гроші у бізнесі, кинути його та піти працювати на зарплату держслужбовця — у 23 тисячі гривень на місяць в якості заступника голови Держлісагентства або 35 тисяч гривень на місяць в якості його керівника?

Як Віктор Смаль пішов на держслужбу витрачати свої статки

Тут одразу слід зазначити цікавий момент: в декларації за 2019 рік, яку Смаль подавав як кандидат на посаду заступника голови Державного агентства лісових ресурсів України, він задекларував доволі високі доходи родини від своєї підприємницької діяльності та зарплату дружини у розмірі 168 511 доларів США, а також великі грошові заощадження у розмірі 397 195 доларів США.

А от за 2020 рік, згідно його декларації, він вже взагалі не мав доходів від підприємницької діяльності, а його дружина — зарплати. В цей рік, коли Віктор Смаль ще тільки готувався піти на державну службу, вони з дружиною Євгенією отримали лише дохід від здачі в оренду майна (62 тисячі грн за рік), ковідну допомогу ФОП та соціальні виплати (55 тисяч грн за рік). При цьому сума їхніх заощаджень майже не зменшилась — пасивний дохід від свого IT бізнесу Смаль чомусь отримувати перестав.

Це може свідчити або про те, що його бізнес виявився неуспішним, і Смаль його закрив, або про те, що, він зазделегідь знав, що стане одним з керівників лісової галузі і зазделегідь переписав свій бізнес на когось, не пов’язаного з родиною, і  тепер приховує від держави доходи від нього.

В будь-якому випадку, якщо спиратись на офіційні декларації Віктора Смаля, картина виглядає так: людина кинула прибутковий бізнес, аби жити на зарплату у менше тисячі доларів на місяць та витрачати заощадження: з 397 тисяч доларів у 2019 році активи Смаля у 2023 році скоротились до 110 тисяч доларів. Тож навіщо людині такі жертви? Чи не тому, що, не дивлячись на смішну офіційну зарплату, керівництво лісовою галуззю виглядає більш прибутковою справою, ніж власний бізнес?

Життя Віктора та Євгенії Смаль під час війни: зарплата мізерна, витрати — колосальні

І дійсно, подальший аналіз декларацій голови Держлісагентства свідчить, що його справи після потрапляння на держслужбу одразу пішли вгору. За останні чотири роки Віктор та Євгенія Смаль придбали дві квартири, комору та новеньку автівку на загальну суму у 9 млн 626 тисяч 245 грн (близько 340 тисяч доларів США).

Окрім того, Смаль у 2021-2022 роках, коли вже був заступником керівника Держлісагенства, виплатив велику частину своїх фінансових зобов’язань, а після підвищення у 2023 році на посаду голови Держлісагенства, повністю їх закрив.

Так, 30 грудня 2020 року Смаль взяв іпотеку на квартиру площею 91,6 квадратних метрів в елітному київському ЖК «Республіка» на суму 5 млн 96 тисяч гривень, одразу виплатив 862 тисячі гривень, а залишок у 4,23 млн грн виплатив вже на держслужбі.

У 2021 році Євгенія Смаль придбала у кредит квартиру площею 86 квадратних метрів в Києві за 3 510 377 грн (129 тисяч доларів США), які вона з чоловіком вже на сьогоднішній день також виплатила. До цього — комора розміром 2,8 метри в тому ж ЖК «Республіка» за 101 тисячу гривень.

У 2022 році Віктор Смаль придбав авто Hyundai Tucson 2021 року випуску за 918 тисяч 100 грн (25 112 доларів США), хоча ціна дещо занижена, бо, до прикладу, середня ринкова вартість такого б/у авто зараз становить від 28 до 35 тисяч доларів США.

Таким чином Віктор Смаль за три роки державної служби набув рухомого та нерухомого майна на суму у 3 рази більшу за надбання у роки ведення бізнесу.

Яке майно своєї дружини в окупованому Криму Віктор Смаль приховує від НАЗК

Дружина голови Держлісагенства Євгенія Смаль, за даними реєстру речових прав на нерухоме майно, володіє будинком і квартирою в анексованому Криму, що перереєструвала за російськими законами і через що, вірогідно, Смаль не вказує їх в своїх деклараціях, що є порушенням антикорупційного законодавства. Мова про будинок площею 42,3 квадратних метри за адресою місто Саки, вул. Залізнична, 13, що належить Євгенії Смаль згідно договору купівлі-продажу від 15 грудня 2011 року. А також квартира у Севастополі, яка знаходиться у власності дружини Віктора Смаля з жовтня 2012 року та має адресу проспект Героїв Сталінграда, 46, кв. 93.

Майно, яким володіє голова Держлісагенства Віктор Смаль та його дружина Євгенія Смаль
Майно, яким володіє голова Держлісагенства Віктор Смаль та його дружина Євгенія Смаль

Фіктивне ТОВ «Трейдінг енд делівері», пов’язане з Юрієм Болоховцем, заробляє сотні мільйонів гривень на поставках деревини військовим

Тим часом українські лісгоспи продають деревину на військові потреби по вартості, завищеній на мільйони гривень. Як відомо, деревина є основним необхідним матеріалом для будівництва фортифікаційних споруд. І, як нещодавно заявляв соратник Віктора Смаля, директор ДП «Ліси України» Юрій Болоховець, деревину військовим лісгоспи передають безкоштовно.

«Військова частина визначає обсяг, погоджує з ОВА. Адміністрація направляє звернення до «Лісів України»… Здається, про що тут говорити? Ліс державний, деревина державна. Взяли і віддали військовим… Тому деревина на фронт поставляється з усієї країни. Залучені майже всі філії «Лісів України». Заготівля, вивезення з верхніх складів до залізничної станції, завантаження у вагони – всі витрати за рахунок підприємства. Сплачуємо за деревину податки, нібито реалізували ресурс та отримали дохід», — писав Болоховець на своїй сторінці у Facebook 13 травня 2023 року.

Фото, опубліковане директором ДП «Ліси України» Юрієм Болоховцем у підтвердження, що лісгоспи передають деревину військовим частинам безкоштовно
Керівник ДП «Ліси України» Юрій Болоховець стверджує, що деревину військовим віддають безкоштовно

Однак, за місяць до того, у квітні 2024 року, як повідомляло видання «Наші гроші», військові частини уклали дві великі угоди на поставку деревини для будівництва захисних споруд на загальну суму 226 млн гривень. В обох випадках військові відхилили пропозиції державних лісгоспів із дешевшою деревиною і віддали контракти посередникам з цінами, сукупно вищими на 9 640 000 грн.

Військова частина А3160 8 квітня уклала угоду з ТОВ «Трейдінг енд делівері» (ТОВ «ТЕД») на поставку деревини на 151 590 000 грн, а військова частина А0543 12 квітня уклала угоду з ТОВ «Форкаст груп» вартістю 76 570 000 грн.

Скріншот з системи електронних закупок Prozorro, на якому видно, як ТОВ «ТЕД» перемагає державні лісгоспи в торгах на поставку деревини військовим частинам
ТОВ «Трейдінг енд делівері» виграє тендери в державних лісгоспів навіть зі значно вищими цінами своїх пропозицій. Скріншот Prozorro

Але найбільшим постачальником деревини державним та комунальним підприємствам для побудови фортифікаційних споруд, згідно даних порталу електронних державних закупівель Prozorro, є ТОВ «ТЕД». І поставляє воно деревину військовим зовсім не безкоштовно, а за в рази завищеними цінами.

За даними розслідувачів, організована ця схема міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Русланом Стрільцем та кураторами української лісової галузі — директором ДП «Ліси України» Юрієм Болоховцем і головою Держлісагенства Віктором Смалем, що збагачуються на фортифікаційних спорудах.

Аналіз діяльності ТОВ «ТЕД» приводить до висновку, що ця фірма є фіктивною,   вона не має власних основних засобів, трудових ресурсів, техніки, капіталу для виконання договорів та проводить сумнівну господарську діяльність, направлену на виведення, легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом, ухилення від сплати податків, виведення готівки на підконтрольні фіктивні юридичні особи і ФОП.

Як це відбувається? Фактично, ця фірма закуповує лісові матеріали у ДП «Ліси України» та інших лісгоспів, які є афілійованими та підконтрольним посадовим особам Держлісагенства, за заниженою ціною. Вподальшому, внаслідок перемоги у багатомільйонних тендерах, ТОВ «ТЕД» здійснює продаж деревини державним підприємствам вже за завищеною ціною, тим самим на різниці формуючи власний прибуток за рахунок бюджетних коштів.

Результат цієї схеми можна побачити у фінансових показниках фірми: з початком війни продажі компанії зросли навіть не в рази, а в десятки раз. Якщо в 2022 році ТОВ «ТЕД» отримала всього майже 700 тисяч гривень на державних закупівлях, то вже у 2023 році ця сума становила 12,2 млн грн, тобто скачок відбувся у 17 раз. А за першу половину 2024 року ТОВ «ТЕД» отримала підрядів вже на 61,8 млн грн — це вже в 5 разів більше,  ніж за повний 2023 рік, або в 89 разів більше, ніж за 2022 рік. Можна лише позаздрити такому зростанню.

Скріншот з OpendataBot, що демонструє, як під час війни ТОВ «ТЕД» отримує десятки державних тендерів на сотні мільйонів гривень
ТОВ «ТЕД» у роки війни демонструє зростання у геометричній прогресії обсягів отримання державних підрядів на деревину. Скріншот OpendataBot

Засновник ТОВ «ТЕД» Максим Пирогов, як слідує з даних додатку Getcontact, підписаний в абонентів як «Максим юрист», «Максим оренда авто», «Максим адвокат Дніпропетровської області» та «Пирогов Макс Болоховця ТЕД». Останній тег може вказувати на прямий зв’язок засновника фірми, що демонструє неабиякі успіхи в поставках деревини державі, з директором ДП «Ліси України» Юрієм Болоховцем.

Скріншот з додатку Getcontact, що демонструє, як засновник ТОВ «ТЕД» підписаний у телефонних абонентів
Максим Пирогов асоційований телефонними абонентами як людина Юрія Болоховця, керівника ДП «Ліси України». Скріншот Getcontact

Інший представник цієї фірми Артем Моргун, підписант та представник на тендерах ТОВ «ТЕД», був помічником колишнього заступника міського голови Дніпра Ігоря Дядичка, а також є засновником ТОВ «Юридична компанія «Сіріус». В Getcontact він асоціюється як спеціаліст Prozoro. Марія Степічева, юрист та представник ТОВ «ТЕД» на тендерах, є радником у сфері публічних закупівель та юристом компанії «Сіріус». Компанія «Сіріус» позиціонує себе, як компанія для супроводу участі бізнесу в публічних закупівлях — від пошуку тендеру до укладання договору.

Тобто одним з найбільших постачальників деревини військовим для будівництва фортифікацій є фірма, яка складається з юристів, що спеціалізуються на перемогах в тендерах. ТОВ «ТЕД» виглядає, як звичайна «прокладка» — в даному випадку між українськими лісгоспами як постачальниками та військовими адміністраціями та частинами як замовниками. «Прокладка», засновник якої явно пов’язаний з керівником ДП «Ліси України».

Примітно, що ТОВ «ТЕД» виграє в тендерах не тільки військових частин, але і в тендерах самого ДП «Ліси України». Наприклад, в червні 2024 року ДП обрало саме фірму Максима Пирогова у торгах на лісозаготівельні послуги на суму 3,1 млн грн. В січні 2024 року відбулась та сама історія, але вже на суму майже 8 млн грн. Виглядає дійсно як «тісне співробітництво».

Але найголовніше в цій історії питання — це те, про яку безкоштовну поставку деревини військовим говорив соратник Смаля Болоховець? Невже лісгоспи віддають зрублений ліс ТОВ «ТЕД» безкоштовно, а той потім продає його військовим за сотні мільйонів гривень?

Електронний облік деревини. Як Віктор Смаль зберігає для себе корупційні можливості

Але це — далеко не єдина корупційна історія, що активно практикується в Держсілагенстві та «Лісах України». За даними експертів, більшість корупційних схем лісової галузі базуються на обмані електронної системи обліку деревини, яка насправді є прикриттям нелегального руху лісоматеріалів і на обслуговування якої йде кілька сотень мільйонів на рік.

Запроваджений в усій країні електронний облік деревини, передбачає, що перш ніж випустити з лісосіки завантажені на лісовоз колоди, майстер лісу набиває на них електронні чіпи. Таким чином, будь-хто, маючи доступ до ЕОД, може зчитати всі параметри кожної колоди і партії в цілому.

Але нюанс в тому, що майстер лісу вручну заносить технічні та якісні показники товару в електронний реєстр, тобто він може випадково або цілеспрямовано зазначити нижчий клас деревини або знизити кількість об’єму. Таким чином і працює схема у відмиванні коштів.

Співробітники ДБР та активісти неодноразово викривали такі махінації лісників, так як необлікована лісопродукція являє собою не тільки незаконне збагачення учасників схеми, а й приховані від держави не сплачені податки.

Також, як зазначали журналісти та активісти, система електронного обліку деревини не має сертифіката комплексної системи із захисту інформації. А це значить, що хто завгодно в будь-якому обсязі може мати доступ до стратегічної інформації, в тому числі оборонного значення, бо, як зазначалось вище, великий обсяг лісу йде на потреби ЗСУ.

Відсутність сертифікату комплексної системи із захисту інформації дозволяє в неї «влазити» і самому голові Держлісагенства Віктору Смалю, підлеглі якого є адміністраторами ЕОД. Він публічно заявляв, що нібито підробити дані в системі ЕОД неможливо, але при цьому сертифікат чомусь досі у системи не з’явився. Враховуючи, що Віктор Смаль в минулому є IT-бізнесменом, а також той факт, що в 2015 році він створював інтернет-аукціон з продажу необробленої деревини для біржової торгівлі в регіонах України, погодьтесь, дуже дивно, що ця людина досі не вирішила це питання. Можливо, тому що вигідно його не вирішувати?

Любі друзі Віктора Смаля. Куди і кому йдуть гроші Державного агентства лісових ресурсів

За нашими даними, Віктор Смаль має тісний зв’язок з Теплухіним Олексієм Володимировичем, власником двох компаній — ТОВ «Грізельда» та ТОВ «Еверклевер», що займаються комп’ютерним програмуванням. З відкритих даних відомо, що в 2021 році ТОВ «Еверклевер» був переможцем у тендері на послуги, пов’язані з технічною підтримкою та удосконаленням комп’ютерної програми «Мільярд дерев» на суму 686 тисяч 506 грн, замовниками якої було ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр», що підпорядковується Держлісагенству. «Мільярд дерев» — проект Смаля, який на той момент тільки-но прийшов в Держлісагенство заступником голови питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації. І це був далеко не єдиний підряд, який отримало ТОВ «Еверклевер» від ДП «ЛІАЦ» після того, як Віктор Смаль потрапив в Держлісагентство. Наприклад, за травень 2024 року фірма Теплухіна, друга Смаля, перемагала у тендерах ДП «ЛІАЦ» тричі на загальну суму у 3 млн 408 тисячі 751 грн.

А от у грудні 2021 року ТОВ «Еверклевер», яке, нагадаємо, займається комп’ютерним програмуванням, раптом отримала лісорубний квиток від ДП «Тетерівське лісове господарство» Київської області на вирубку 1 гектару хвойного лісу та заготівлю 4 тисяч кубометрів деревини всього за 4 тисячі гривень. Середня вартість одного кубометру сосни у 2021 році коливалась в межах 4 000 – 5 000 грн. На такій вирубці лісу можна було отримати прибуток до 20 млн грн. Фірма, що виконує підряди лісгоспів у сфері комп’ютерного забезпечення, невідомо за що і чому отримала таку можливість. Мабуть, тому, що Віктор Смаль став одним з керівників лісової галузі України. І тому, що може.

Прикриває Віктор Смаль корупційну діяльність іще одного свого близького товариша Олексія Голубчака, який був керівником Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства. Журналісти зібрали факти зловживань Голубчака та його підлеглих і передали їх в Кабмін та керівнику Держлісагенства Віктору Смалю.

Мова йшла про те, що під керівництвом Голубчака за сім років державні лісогосподарські підприємства Франківщини безоплатно надали 210 тисяч гектар приватним користувачам мисливських угідь, що призвело до втрати 1 млн 470 тисяч грн щорічно. Загальні збитки сягали понад 10 млн грн. Голубчака, попри всі порушення, корупційна система залишила при справах після виходу на пенсію: його призначили директором Українського науково-дослідницького інститутугірського лісівництва імені П.С. Пастернака.

На зауваження журналістів про це, Смаль відповів їм у листі від 30 травня 2023 року, що викладені факти про Голубчака не мають підтверджень, і є лише оціночними судженнями.

Закордонні поїздки Віктора Смаля під час війни

Згідно даних, що є в розпорядженні Blackbox OSINT, військовозобов’язаний Віктор Смаль регулярно під час війни виїжджає з України відпочивати закордон. Таких поїздок з 24 лютого 2024 року Смаль здійснив сім: він відпочивав в Італії з 30 вересня по 8 жовтня 2022 року, десять днів насолдожувався морем в Єгипті у листопаді 2022 року, зимові канікули 2023 року провів в Об’єднаних Арабських Еміратах. Інші поїздки були у Європу: Німеччину, Чехію та Словаччину.

Які підстави має Смаль для вільних подорожей закордон на відпочинок у розпал війни — невідомо. Але стає все більш зрозумілим, навіщо Віктор Смаль кинув свій прибутковий бізнес заради посади чиновника зі скромною зарплатнею — так багато надприбутків може давати лісова галузь України.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь