Як поліпшити глинистий ґрунт: що знадобиться, які розпушувачі підійдуть

Кожному городнику хочеться, щоб його земля складалася повністю з чорнозему. Тому добре б навчитися покращувати його, щоб все посаджене якомога швидше росло і дозрівало, інформує Ukr.Media.

Домогтися багатого врожаю допоможуть хороші розпушувачі. Їх всього п'ять, і у кожного є свої переваги.

Але спочатку потрібно точно визначити, який саме ґрунт є на ділянці. Для цього слід копнути трохи землі і, підкинувши ком вгору, зловити на лопату. Земля, що повернулася і злиплася, вказує: на городі — глина.

Як поліпшити глинистий ґрунт

Одним з найпрекрасніших розпушувачів є компост, або гній, який вже добре перепрів. Його потрібно використовувати навесні або восени, додавши на глибину не більше 10-12 см (третина багнета лопати) перед перекопуванням землі в кількості півтора-два відра на 1 кв. метр. Найбільш підходящим для поліпшення глинистого ґрунту по праву вважається перегній з кінського або овечого гною. У свіжому вигляді вони теж використовуються, але лише восени: внесення навесні призведе до спалення коренів рослин.

Другий корисний засіб — залежана (у жодному разі не свіжа!) тирса. Її слід додавати в розрахунку 1 відро на 1 кв. м, але не сухою, а то вона вбере азот з ґрунту, і рослинам його не вистачить. Замочувати треба так: 3 відра тирси залити розчином з 1 склянки сечовини і 10 л води і залишити на 24 години.

Швидше, ніж попередні, розпушить глину пісок з берега річки. Його необхідно вносити разом з органікою в обсязі 1 відро на 1 кв. м щорічно протягом п'яти років. Через цей час родючий шар на ділянці досягне товщини в 15-18 сантиметрів.

Добре допоможуть і сидерати. Варто після збирання ранніх овочів посіяти люпин або фацелію, а в середині жовтня перекопати їх разом із землею, навесні глинистий ґрунт виявиться пухким і родючим. Можна застосовувати і озиме жито, посіяти в кінці літа і перекопати навесні.

Посилити дію органіки, піску і сидератів можна за допомогою дощових черв'яків. Їх можна розвести побільше. Для цього слід підготувати "житло". Взяти квадратний дерев'яний або пластмасовий ящик розміром 50 на 50 см і 30 см у висоту, просвердлити на дні кілька дірок діаметром 7-9 мм, облаштувати його і покласти туди "спецхарчування".

Один шар — сіно, солома або велика тирса; другий — біогумус, третій — "їжа": обрізки фруктів і овочів, але тільки не картоплі, старої чайної заварки, кавової гущі; четвертий — теж біогумус. Після цього в ящик садяться викопані на городі черв'яки, і він ставиться в прохолодне місце, в тінь і накривається шматком мокрого картону.

Харчуючись, вони будуть виробляти темно-коричневі гранули, які також будуть відмінним розпушувачем. Тільки їх потрібно регулярно підгодовувати і поливати "будиночок", коли він підсохне, відстояною три-чотири дні водою. Черв'яки швидко розмножуються, їх слід прибирати з ящика і відправляти в город.

Якщо ж глинистий ґрунт надто щільний, всіх вище перерахованих розпушувачів не вистачить. Один рік під час перекопування треба внести солому, дрібні гілки, перемелену кору або подрібнену цеглу, що створить пори, повітря буде проникати в землю, після чого на наступний рік можна користуватися компостом, залежаною тирсою і т. д.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь