Україна відзначає День Незалежності Оновлюється 24.08.2024 08:00 Укрінформ У суботу, 24 серпня, Україна відзначає 33-тю річницю проголошення незалежності.
Президент Володимир Зеленський у зверненні до народу з нагоди Дня Незалежності заявив, що Україна і українці самостійно визначатимуть свій шлях.
«Не буде хворий дід із Червоної площі, який постійно погрожує всім червоною кнопкою, диктувати нам якісь свої червоні лінії. Як жити, яким шляхом іти і який вибір робити, будуть для себе визначати лише Україна й українці. Бо так працює незалежність», – підкреслив Зеленський.
Своє звернення він записав із Сумщини неподалік кордону з Росією.
«Кордону між незалежною європейською державою й терористичною організацією номер один у світі. 913 днів тому, зокрема й через Сумщину, Росія пішла на нас війною. Порушила не лише суверенні кордони, а й межі жорстокості та здорового глузду. Безмежно прагнучи одного: знищити нас. Натомість сьогодні ми відзначаємо 33-й День Незалежності України. А те, що ніс на нашу землю ворог, тепер повернулося в його дім», – наголосив Президент.
Відео: ОП
Він запевнив, що українці завжди повертають борги. «І той, хто зичив нашій землі лиха, отримає його у себе вдома. З відсотками. Той, хто хоче сіяти на нашій землі зло, пожинатиме його плоди на своїй території», – сказав Зеленський.
Він подякував кожному, хто допомагає воїнам і Українській державі, усім, хто живе й працює, аби працювала й жила незалежність.
«Наші медики, наші рятувальники, наші пожежники, енергетики, наші волонтери й підприємці, поліцейські і фермери, залізничники, вчителі та учні. Усі. Українці та українки тут, українці та українки за кордоном, які допомагають, знаходять, відправляють необхідне, говорять світу про Україну. І всі, хто з Україною на тимчасово окупованих наших територіях. Усі українці та українки, чия сила не має кордонів, чия воля безмежна. Всі, кому я безмежно вдячний. І сьогодні. І за кожен з 913 днів цієї війни. За справу кожного й кожної з вас», – наголосив глава Української держави.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у привітанні зазначив, що День Незалежності має особливе значення, цінність і сенс для кожного українця, це «день, що обʼєднує».
«33 роки тому наша держава, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні й виходячи з права на самовизначення, стала незалежною й самостійною. І саме нашу незалежність ми сьогодні захищаємо й за нашу самостійність бʼємось!», – підкреслив Стефанчук.
«Кожному з нас хотілося би святкувати цей день. Проте ми – відзначаємо. Відзначаємо й завдячуємо насамперед нашим воїнам. Нашим захисникам і захисницям, кожному й кожній, хто сьогодні на полі бою, хто захищає позиції, йде у бій і відбиває атаки ворога», – наголосив голова ВР.
За його словами, українці «згуртували довкола себе світ. І це все лише тому, бо ми обʼєднані спільним прагненням! Прагненням жити саме у Незалежній Україні, яка обовʼязково святкуватиме цей день!».
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль привітав Україну із Днем Незалежності і заявив, що це свято символізує силу духу й велич українців.
"День Незалежності – це найбільше національне cвято, яке символізує силу духу та велич українського народу", – написав Шмигаль у Телеграмі.
Він наголосив, що "свято є можливим завдяки героїзму та відважності українських захисників і захисниць. Завдяки усім, хто працює в тилу”.
Як підкреслив Прем'єр, Україна залишається вільною, демократичною, незалежною державою.
"Будьмо єдиними, будьмо незламними, будьмо цілеспрямованими у своєму прагненні до волі та справедливості. Разом ми обов’язково вистоїмо, переможемо та відбудуємо нашу Україну!" – підсумував Шмигаль.
Зі святом українців привітали також міністр оборони Рустем Умєров і головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.
Умєров заявив у Фейсбуці: «Свобода ніколи не приходить без боротьби, і ми знаємо, що її ціна висока. Наші воїни щодня платять цю ціну на полі бою, бʼючись на смерть за кожен метр нашої землі».
«Кожен з нас є частиною цієї боротьби. Воїн на передовій чи батьки, які його зростили. Хто на фронті чи в тилу – усі, хто допомагає армії, піклується про сімʼї наших героїв, хто вірить у нашу боротьбу і перемогу», – підкреслив міністр.
Як ідеться у вітанні на сторінці головнокомандувача ЗСУ у Фейсбуці, Збройні сили України борються за незалежність кожен день, кожну секунду.
«Ми захищали нашу Незалежність з перших днів війни – коли спалювали ворожі колони, обороняли Київ, звільняли Харківщину, піднімали наш прапор над Херсоном та островом Зміїний. Боротьба за нашу Незалежність триває – на Покровському, Торецькому, Харківському та інших напрямках, де наші воїни ціною надзусиль зупиняють та знищують ворога», – підкреслив Сирський.
«Наша Незалежність – у нашій люті до ворога за його звірства в наших містах і селах, за сльози наших дітей, за муки наших полонених у російських катівнях. Наша Незалежність – у помсті за кожного побратима і посестру, які впали із зброєю в руках, до останнього подиху захищаючи свою землю і свободу», – наголосив головнокомандувач.
***
11.17 У Житомирі до Дня Незалежності провели спільну молитву за Україну та відкрили виставку документів, які відображають важливі етапи в історії держави.
З нагоди Дня Незалежності України в Житомирі провели спільну молитву за Україну / Фото: Житомирська обласна державна адміністрація
***
День Незалежності України відзначається на честь ухвалення Верховною Радою УРСР у 1991 році Акта проголошення незалежності України – політико-правового документа, який засвідчував новий статус Української держави.
До своєї незалежності Україна йшла довгим шляхом. Її початком є існування Антської держави, державного об’єднання полян Русі, згодом об’єднання Руської держави з центром у Києві. З розпадом Київської держави традиції державності перейшли до Галицько-Волинського князівства. Далі було Литовсько-Руське велике князівство, у складі якого Київська і Волинська землі користувалися значною автономією.
У XVII ст. на території сучасної України починає формуватися Козацька держава. Понад сто років козаки боролися за незалежність України, але досягти її їм так і не вдалося. У XVIII ст. український народ втратив свою державність та опинився у межах двох імперій – російської та Австрійської на наступних двісті років.
У XIX – на початку XX ст. зароджується і розвивається український національний рух, який привів до Української революції 1917-1921 pр. та відродження української державності. Формується Центральна Рада, яка своїм ІІІ Універсалом проголошує про створення Української Народної Республіки, а IV Універсалом оголошує незалежність УНР. У 1919 році Акт Злуки засвідчив соборність українських земель. Однак УНР як держава проіснувала не довго. Український народ втратив шанс мати власну державу до кінця ХХ ст.
Після серпневого путчу в Москві позачергова сесія Верховної Ради УРСР 24 серпня 1991 року проголосила незалежність України та створення самостійної держави – України. Це означало, що Українська держава має свою неподільну й недоторканну територію, на якій діють виключно Конституція і закони України.
Повну державну незалежність Україна здобула після проведення загальнонаціонального референдуму 1 грудня 1991 року, коли за її незалежність висловились 90,32% громадян.
Найбільше національне свято Україна вже втретє відзначає в умовах жорстокої повномасштабної війни, розв’язаної Росією.
За даними поліції, на території держави планується проведення 144 заходів до Дня Незалежності.
Також у 20 країнах з нагоди Дня Незалежності України заплановані понад 100 акцій та інших заходів, які організовують представники діаспори.
Як повідомлялося, напередодні, 23 серпня, в Україні відзначали День Державного Прапора.
Фото: Getty Images
День Незалежності
Источник: www.ukrinform.ua