Сергій Капусник — святкова подія, яка є народною. У цей день поминають преподобного Сергія Радонезького. Подію відзначають 8 жовтня. На Русі цей день славився заготівлею капусти, яку не можна було солити, поки не настануть перші заморозки. В іншому разі вона могла зіпсуватися. Квашенням капусти займалися на запрошення господарів будинку, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Великий подвижник Сергій був народжений в боярській родині. Це були благочестиві люди. Батька звали Кирило, а мати — Марія. У Сергія було одне бажання — посвячення себе служінню Господу. Він і його брат, якого звали Стефан, заснували церкву. Якийсь час брати жили і молилися разом. А тоді брат Сергія не витримав і покинув те місце. Через деякий час праведний Сергій прийняв постриг і став ченцем. Так збулася його мрія про служіння Господу. Праведник багато працював, здійснював молитви, займався читанням книг і не проводив час даремно.
Незабаром біля праведника стали селитися інші люди, які бажали врятувати свої душі. Учні вмовляють преподобного Сергія, щоб він прийняв монастир під свою опіку в якості ігумена. Праведник любив Господа, людей і матінку Русь. Він благословив князя Дмитра Донського на ратний подвиг, коли Золота Орда йшла на Русь. Сергій також примирив князів, між якими тоді йшли чвари. Це дозволило згуртуватися їм усім проти Мамая. Перед смертю праведник залишив заповіт іншим ченцям, та й усім людям, щоб вони зберігали в чистоті віру православну, жили чесно, уникали робити погані вчинки, тримали в чистоті свою душу і тіло. А монастир, який заснував праведний Сергій, пізніше став Троїце-Сергієвою Лаврою.
Традиції та обряди
У цей день збиралися в будинку, в який запрошували господарі, для рубки капусти. Займалися цим спільно, і дівчата, і хлопці. Після рубки капусту квасили з додаванням ягід журавлини і брусниці. При квашенні могло бути додавання моркви і яблук. Допомагати у квашенні приходило багато дівчат. Особливо ті, хто збирався заміж. Вони сподівалися, що тут на них звернуть увагу і візьмуть в дружини. В процесі рубки і заготівлі капусти співалися різні пісні. Гостей щедро пригощали. Пізніше був прихід хлопців, які допомагали дівчатам, жартували з ними.
Серед частувань гостей годували пиріжками, начинкою яких була капуста. При запіканні коржів використовували капустяний лист. Туди клалося тісто, і вимовлялися молитви господарями житла. Це робили для того, щоб зима не була занадто лютою. Влаштовували такі капустки не лише в селах, а й у містах провінції. Про такі капустяні вечори є згадки і в літературі. У цей день в таких містах можна було спостерігати вихід ошатних дівчат, які допомагали в рубці і квашенні капусти в різних будинках. Ще святкову подію називають курником. Праведного Сергія вважали покровителем домашніх птахів, серед яких були і кури. Чому праведному Сергію випало таке "заступництво", невідомо.
Прикмети
На Сергія Капусника передбачали зиму. Тому багато прикмет пов'язано саме з наступаючою зимою:
- Випадання снігу в наступну ніч означало прихід зими тільки до Михайлівського дня. Ця дата припадала на листопад, 21-е число.
- Наявність товстих пластів снігу, що лежали на мокрій землі, говорив про багатий врожай майбутнього року.
- Північний вітер віщував, що зима буде морозною. Південний вітер навпаки, що зима буде тепла.
- Випадання сухого снігу означало хороший літній сезон.
- Західний вітер віщував багато снігу взимку.
- Вважалося, що дитина, яка народилася на Сергія, буде добре справлятися по господарству.
- Ясний день на Сергія означав таку погоду протягом трьох наступних тижнів.
Джерело: ukr.media