Декілька порад для тих, хто зібрався садити ожину восени

Появою садової ожини ми зобов'язані американцям. У середині 19 століття вони приручили дику ожину, вибравши один з двохсот видів. Зараз десятки країн займаються селекцією ожини, виводячи все нові сорти. У нас першим ожиною зацікавився І. В. Мічурін. Деякі його сорти популярні донині (Ізобільна, Техас і ін.), інформує Ukr.Media.

Садити чи зачекати?

Чим північніше, тим краще садити ожину рано навесні. Річ у тім, що саджанці можуть вимерзнуть. На півдні такий варіант подій малоймовірний, тому жителі півдня приступають до посадки восени, коли дістають саджанці.

При підготовці посадкових ям у них можна внести мінеральні добрива. Крім тих, що містить хлор. Хлористий калій протипоказаний! Зазвичай, це 100-150 г суперфосфату, 40-50 г сірчанокислого калію і 5-8 кг перегною.

Пам'ятайте, що коріння ожини йдуть глибше, ніж у малини, тому і яма повинна бути не дрібнішою за 40-50 см. Внесені добрива перемішують з ґрунтом і прикривають шаром родючої землі, товщиною 10-15 см.

Якщо добрива не вносили, то їх можна потім давати у вигляді підгодівлі. Якщо ж добрива в посадкову яму поклали, то кущі не підгодовують два-три роки. Потім щороку під кущ дають до 6 кг перегною або компосту, 50-60 г аміачної селітри, 90-100 г суперфосфату і 25-30 г калійних добрив, що не містять хлору — стільки, скільки буде потрібно під кожен кущ.

Прямі чи "криві"?

Є два види ожини: пряморосла (куманіка) і сланка (росяника).

Пряморослі сорти висаджують через 0,8-1 м в ряду і не менше 2 м між рядами. Схема розміщення залежить від шпалер, сортів і форміровкі. Наземну частину після посадки зрізають. У перший рік залишають дві-три найсильніших втечі. У наступні роки кущ повинен складатися з чотирьох-п'яти плодоносних пагонів. А ось сланкі сорти формують з п'яти-восьми пагонів.

Пряморослі сорти (куманіку) формують на шпалері. Якщо її немає, то доведеться сильно вкорочувати пагони, а значить — не добрати пристойно врожаю.

Сланкі сорти садять на відстані не менше 2-2,5 м в ряду і 2,53 м у міжряддях.

Куманіку в перший рік підв'язують, направляючи в одну сторону. Влітку на наступний рік вона буде плодоносити. Нові ж пагони при їх відростанні підв'язують у протилежну сторону. Старі пагони після плодоношення вирізають по рівень ґрунту, і на наступний рік у цьому напрямку будуть підв'язувати молоді пагони. Тобто плодоношення щороку відбувається на новій стороні. Так формувати кущі зручніше і простіше.

Росянику формують трохи інакше. Основні пагони підв'язують, переплітаючи з дротами шпалери. Бічні пагони вкорочують, залишаючи на них не більше 4-5 нирок. В іншому все досить схоже з куманікою.

Пізньої осені однорічні пагони зніміть зі шпалери, укладіть на ґрунт і укрийте будь-яким мульчувальним матеріалом. Якщо не встигли зробити це вчасно і стебла прихоплені морозом, то не перестарайтеся, приколюючи їх шпильками до ґрунту: деревина стала крихкою і може поламатися.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь