Україна і США посилять співпрацю у проведенні ДНК-експертиз та ідентифікації невпізнаних тіл загиблих

Україна і США посилять співпрацю у проведенні ДНК-експертиз та ідентифікації невпізнаних тіл загиблих 09.11.2024 13:25 Укрінформ Міністерство внутрішніх справ України та посольство США домовились про посилення співпраці у проведенні ДНК-експертиз та ідентифікації невпізнаних тіл загиблих для притягнення Росії до відповідальності.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє МВС.

Під головуванням заступника очільника МВС Леоніда Тимченка відбулася робоча зустріч представників відомства із співробітниками посольства США з правоохоронних питань Дайен Кон, Оді Холловейєм та Мією Віллард.

Тимченко подякував партнерам за співпрацю та зазначив, що в Єдиному реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин міститься інформація про понад 53 тисячі громадян України.

Крім того, на території України перебувають понад 2,3 тисячі неідентифікованих тіл.

За його словами, питання встановлення ДНК-профіля та подальшого впізнання тіл є пріоритетом у роботі відповідних підрозділів МВС та інших державних відомств.

Тимченко підкреслив, що для встановлення невпізнаних тіл Україна співпрацює з міжнародними партнерами, зокрема для того, щоби відібрати біологічний матеріал у людей, які вимушено перебувають в інших країнах.

Він заявив, що для зберігання тіл загиблих і розширення можливостей у встановленні ДНК-профілів МВС потребує додаткового обладнання.

За словами Тимченка, інформація про біологічні зразки буде потрібна не тільки під час війни, але й після її завершення, оскільки є тіла, які наразі неможливо евакуювати з полю бою.

Також ці дані потрібні для розкриття кримінальних злочинів і посилення цивільного захисту у післявоєнний період.

Заступниця керівника відділу з правоохоронних питань посольства США Кон підкреслила, що співпраця у проведенні ДНК-експертиз та ідентифікації тіл загиблих є надзвичайно важливою для американської сторони.

"Ця робота сприяє розкриттю воєнних злочинів та притягненню Росії до відповідальності. Зі своєї сторони ми робимо все, що в наших силах, і готові надалі допомагати Україні у забезпеченні необхідним обладнанням та ресурсами", – наголосила вона.

Також сторони обговорили питання функціонування та наповнення Електронного реєстру геномної інформації людини, проведення ДНК-експертиз та внесення відомостей до нього.

Заступник директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС Руслан Аббасов наголосив на збільшенні статистики реєстрації ДНК-досліджень у Центральному обліку генетичних ознак людини після повномасштабного вторгнення.

Зокрема у 2022 році у ньому містилося 25 тисяч даних, станом на листопад 2024 року вона налічує майже 70 тисяч ДНК-профілів.

Він підкреслив, що в умовах війни з Росією є велика необхідність для розвитку інфраструктури Експертної служби МВС, зокрема у розширенні мережі повнопрофільних лабораторій.

"В Експертній службі МВС наразі діють 24 лабораторії по дослідженню ДНК, з них 13 можуть встановлювати біологічні зразки невпізнаних тіл та живих людей. У найближчих планах МВС – відкрити ще п’ять повнопрофільних лабораторій, які потребують додаткового устаткування, обладнання та реактивів", – зауважив Аббасов.

Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти з особливих обставин, Артур Добросердов повідомив американським партнерам про ведення Єдиного реєстру зниклих безвісти за особливих обставин та взаємодію з правоохоронними органами, іншими організаціями і відомствами для ідентифікації тіл загиблих та розшуку зниклих безвісти людей.

За його словами, "через війну в Україні ми маємо багато перешкод, пов’язаних із ідентифікацією та розшуком людей, але мусимо діяти швидко та ефективно, щоби з’ясувати долю кожного зниклого безвісти. В процесі своєї роботи ми виявляємо переконливі факти з боку Росії щодо насильницьких дій до українських полонених, які призвели до їхньої смерті".

Добросердов наголосив на необхідності у забезпеченні усіх підрозділів Сил безпеки та оборони системами для забору і зберігання біологічних зразків людини, оскільки це сприятиме ефективній роботі в розшуку людей.

Крім того, він заявив про потребу у фаховій підготовці експертів для застосування провідних методів дослідження з ідентифікації тіл загиблих.

Заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції Артем Шевчишен підкреслив, що "ДНК-експертизи – це дослідження останньої надії для рідних".

За його словами, підрозділ, який безпосередньо бере участь у відборі біологічного матеріалу, працює з надзвичайно великим масивом даних як загиблих, так і живих людей.

"Наразі маємо понад 92 тисячі експертиз, які можуть бути пов’язані із особами, які зникли безвісти за особливих обставин. Ця база даних також сприяє розкриттю інших злочинів, пов’язаних із насиллям", – заявив він.

Шевчишен додав, що зараз у правоохоронців є унікальна можливість для збору фактів воєнних злочинів російських військових, які залишили свої відбитки та біологічний матеріал у катівнях на українській території.

Радник відділу з правоохоронних питань посольства США Холловей відзначив успішну роботу українських правоохоронців у розкритті воєнних злочинів Росії.

"Інші країни зазвичай проводили цю роботу у післявоєнний період, в Україні вона розпочалася і ведеться під час бойових дій. Те, що ви робите, вражає і дає підстави продовжувати нашу співпрацю, щоби разом протистояти всім тим звірствам, які відбуваються на вашій землі", – підкреслив він.

Як повідомляв Укрінформ, Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти розпочинає в Іспанії, Італії і Португалії збір заявок на здавання ДНК в українців, чиї родичі зникли безвісти під час війни.

США Україна Війна ДНК Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь