Коли збирати шипшину і в чому користь ягід

Чи знаєте ви, що збір плодів шипшини — це не тільки спосіб отримання безкоштовної оздоровчої добавки, настільки важливої в сезон застуд, але ще й антистресовий захід, інформує Ukr.Media.

Науково обґрунтовано, що час, проведений на свіжому повітрі, сприяє зниженню рівня стресу. Прогулянки на природі мають чудовий заспокійливий ефект, тому збір ягід шипшини пропонує і фізичну активність, і емоційне відновлення. Занурення в процес збору дозволяє відволіктися від повсякденних турбот і зосередитися на простих радощах.

Збір шипшини цілком можна розглядати як форму медитації. Процес вимагає зосередженості: потрібно уважно шукати і вибирати тільки хороші плоди, що відволікає від нав'язливих думок і турбот. У підсумку ви отримуєте заряд гарного настрою і кошик здоров'я.

Плоди шипшини — осіннє частування, яке колюча дика Rosa rugosa приготувала для тварин, таких як птахи, білки, ведмеді та зайці, хоча, звичайно, головна мета цього гарно-квітучого куща — розмноження. Тому такі помітні яскраво-червоні ягоди на смак солодкуваті, нагадують щось середнє між терпким яблуком і сливою, щоб їх з'їли і поширили природним шляхом. Втім, включений і захист від переїдання — «волоски» всередині ягід. З давніх часів люди теж збирають ароматну шипшину для трав'яних чаїв, харчових добавок і кулінарного застосування. На відміну від тварин ми можемо розрізати і вичистити плоди, обробка залежить від того, як використовувати ягоди.

Користь ягід шипшини базується на високому вмісті природних антиоксидантів і вітамінів, включаючи вітаміни C, E, B, F, каротиноїди, флавоноїди і поліфеноли. Насправді, дослідження показують, що плоди шипшини перевершують за концентрацією антиоксидантів окультурених садових фаворитів — чорноплідну горобину (аронію) і чорну смородину. У ягодах шипшини може бути, залежно від умов зростання, до 40 разів більше вітаміну С, ніж в апельсинах, і все це безкоштовно!

З медичної точки зору плоди шипшини відіграють роль у зменшенні запалення та окисного стресу. Окисний стрес пов'язаний з такими станами, як діабет, рак, хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера, серцево-судинні захворювання, інсульт.

Ягоди шипшини творять дива для зміцнення імунітету та покращення стану шкіри. При місцевому застосуванні олія шипшини відновлює вологість шкіри, зменшує гіперпігментацію, почервоніння, допомагає боротися з екземою та акне.

Плоди шипшини містять ретиноїди (транс-ретиноєва кислота) — вони стимулюють вироблення нових клітин шкіри і запобігають закупорці пор. Вітамін F (або лінолева кислота) допомагає зняти шкірне запалення при дерматитах. Одним словом, це ягоди для сяяння шкіри.

Плоди шипшини розвиваються з літа до початку осені, зазвичай дозріваючи восени до приходу зими. При дозріванні плоди темніють, змінюючи колір зі світло-оранжевого або рожевого на більш глибокий червоний або червоно-оранжевий. Деякі різновиди можуть навіть стати фіолетовими.

Коли збирати шипшину

Найкращий час — після перших легких заморозків, але до того, як встановляться сильні морози.

Збирайте шипшину, коли ягоди повністю дозріють, але ще збережуть твердість. Це нормально, якщо вони злегка м'які на дотик, але не зморщені і не сплющуються між пальців.

Уникайте збору плодів з рослин, які були оброблені пестицидами або іншими хімічними речовинами протягом вегетаційного періоду, тобто паркову шипшину збирати не слід.

Як почистити ягоди шипшини

Працюйте у щільних рукавицях, щоб уникнути уколів шипами, зрізайте ягоди гострими ножицями трохи вище верхівки ягоди.

Для їстівних або кулінарних цілей (наприклад, для приготування желе або сиропу з шипшини) вам доведеться видалити подразнюючі насіння і волоски, які знаходяться всередині. Зверніть увагу, що деякі рецепти не вимагають такої втомливої процедури, ягоди достатньо процідити, тож перевірте обраний вами рецепт.

Як обробити ягоди шипшини

Промийте, обріжте кінці суцвіть і стебел, розріжте ягоди навпіл і зіскребіть пухнасті волоски заокругленим кінчиком ножа для масла. Промийте водою в друшляку, щоб видалити залишки волосків.

Як сушити шипшину

Сушіння шипшини — чудовий варіант зберегти її.

Існує безліч способів використання сушених плодів шипшини, і вони зберігаються дуже довго — більше року! Крім того, якщо ви збираєтеся приготувати домашню олію, настояну на шипшині, краще спочатку висушити її, оскільки волога у свіжих плодах шипшини може зіпсувати продукт. Ягоди сушать цілими або розрізавши навпіл, кому як подобається. Головне, не забути потім струснути суху шипшину в банці, а потім просіяти через дрібне сито, щоб видалити більшу частину волосків, що залишилися, хоча насіння в основному залишається на місці.

Оскільки збір шипшини йде восени, але погода вже не дозволяє пасивно сушити на повітрі під навісом, як влітку в посушливих теплих умовах. Волога, дощі призведуть до пліснявіння плодів, а не до їх висихання. Залишається два варіанти.

У духовці. Викладіть плоди в один шар на широке неглибоке деко. Сушіть при найнижчій температурі протягом декількох годин, поки вони не стануть повністю сухими і ламкими.

Харчовий дегідратор дуже полегшує завдання. Процес «низького і повільного» сушіння зберігає максимум лікувальних сполук, але виключає ризик утворення цвілі при сушінні на повітрі. Розкладіть плоди в один шар на лотках дегідратора і висушіть їх при низькій температурі до повного висихання. Це займає близько 24 годин сушіння при температурі близько 38 градусів.

Зберігайте сушені плоди шипшини в темному прохолодному місці в герметичному контейнері з кришкою, наприклад, у скляній банці.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь