Національна спілка журналістів призупинила видачу посвідчень через скандал в Одесі 11.04.2025 12:22 Укрінформ Національна спілка журналістів України призупинила видачу журналістських посвідчень через Одеську регіональну організацію, очільника якої звинувачують у передачі особистих даних журналістів фігуранти справи СБУ.
Про це у Фейсбуці повідомив голова НСЖУ Сергій Томіленко, передає Укрінформ.
У НСЖУ наголосили, що звертаються до правління Одеської регіональної організації НСЖУ з вимогою до 18 квітня 2025 року провести засідання, на якому розглянуть конфліктну ситуацію та нададуть відповіді про заходи, які унеможливлюють подібні інциденти в майбутньому. За результатами Робоча група НСЖУ підготує пропозиції для розгляду на засіданні правління НСЖУ.
«На час розгляду конфліктної ситуації НСЖУ припиняє прийом нових членів через Одеську регіональну організацію НСЖУ. Центральний офіс НСЖУ призупиняє передачу в Одесу бланків журналістських посвідчень та прескарт до повного з'ясування обставин та відновлення довіри до керівництва регіональної організації», – йдеться в повідомленні.
При цьому медійники Одеси та області не позбавляються можливості вступити до НСЖУ і можуть подати документи через будь-яку іншу регіональну організацію Спілки за власним вибором.
Скандал навколо Одеської організації спалахнув після публічного звернення групи одеських медійників, які заявили, що очільник організації Юрій Работін передав їхні особисті дані адвокату обвинуваченого керівника проросійського угруповання, яке готувалося до захоплення влади в місті, Олега Мальцева.
Організація Мальцева свого часу чинила тиск на журналістів. Так, щоб приховати статтю «Думської» з видачі пошуку Google, у мережі з'явилося українське рішення суду, яке на перевірку виявилося фальшивкою. Автора матеріалів Дмитра Бакаєва переслідували, спеціально створивши для цього десятки блогів і поширивши відео «психологічних експертиз». Також, за даними ІМІ, у 2015 році Мальцев публічно погрожував і оголосив “полювання” на журналістів “7 каналу” та “Третього цифрового”, що опублікували журналістське розслідування зі згадкою про нього.
Як повідомляє «Детектор медіа», на початку 2025 року журналісти, які постраждали від дій Мальцева, колективно підписали характеристику підозрюваного, за словами однієї з журналісток, на прохання слідчого СБУ, аби їхні свідчення також урахували під час досудового розслідування та судового процесу над Мальцевим. У цьому документі вони описали характер завданої шкоди та залишили певну особисту інформацію.
Документ потрапив і до голови Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України (ОРО НСЖУ) Юрія Работіна. Проте деякі одеські медійники повідомили, що той не просто відмовився підписатися під словами журналістів, а передав документ адвокатам затриманого Мальцева.
У коментарі виданню журналістка Марія Ковальова розповіла, що з власних джерел отримала скрини листування Мальцева та Юрія Работіна, де останній повідомляє про підписи журналістів під характеристикою підозрюваного. Також є скрин повідомлення, в якому Мальцев розповідає про отриману інформацію своїй адвокатці Євгенії Тарасенко.
Після тривалого мовчання Работін прокоментував ситуацію і заявив, що повідомлення про «злиття» ним журналістських даних є «безпідставними звинуваченнями». Відповідний відкритий лист він оприлюднив на фейсбук-сторінці Одеської регіональної організації НСЖУ.
«Прийшов час припинити паузу, яку я тримав протягом усього часу розгортання наклепів та безпідставних звинувачень, заснованих на «скріншотах», тобто малюнках, ще й нібито мого приватного листування. Мій соціальний експеримент надав свої плоди, адже спостерігання зовні, до чого здатна наша журналістська спільнота, призвели до висновку, що повна юридична безграмотність та жадоба до "сенсацій", якщо їх не зупинити у правовому колі, можуть мати страшні наслідки для будь-якої людини будь-якого статусу», – йдеться в листі.
Работін додав, що звернувся до суду, який «має поставити крапку у вказаному конфлікті».
Юрій Работін — заслужений журналіст України, член Національної спілки письменників України, автор книжок поезії та прози й лауреат декількох літературних премій. Однак сайт «Миротворець» називає його сепаратистом та одним з організаторів проросійських виступів у Одесі.
Як повідомляв Укрінформ, учасники організованої Національною спілкою журналістів онлайн-конференції ухвалили резолюцію із закликом міжнародних організацій, урядів демократичних країн, правозахисних та медіаструктур надати всебічну підтримку українським журналістам, які працюють в умовах агресії РФ.
НСЖУ Одеса СБУ Скандал
Источник: www.ukrinform.ua