Психологи: «Травма свідка» особливо впливає на дітей – змінює біохімічну структуру мозку 25.04.2025 16:30 Укрінформ Діти особливо сприйнятливі до психологічних травм війни, які позначаються на подальшому їхньому житті.
На цьому наголосили під час круглого столу в Укрінформі фахівці з психологічної підтримки родин із дітьми в умовах війни.
«Вважається, що дитина легше переносить травматичні події і згодом про них забуває. Але насправді будь-яка травматична подія впливає на подальше життя дитини. Навіть найменші психологічні травми не минаються просто так. Це є так званою «травмою свідка», яка особливо впливає на дітей – причому так, що змінює біохімічну структуру головного мозку. І навіть якщо дитина згодом не пам’ятатиме певних подій, з часом ця травма все одно вплине змінами в поведінці, когнітивній сфері», – зазначила фахівець по роботі з дітьми та сім'ями, психолог і соціолог Олена Новікова.
Психологи наголошують на особливій ролі дорослих, зокрема матері, у збереженні психологічного здоров’я дитини в травматичних умовах війни.
«Чи буде в дитини травма, великою мірою залежить від поведінки матері. Життя для дитини – це історія, яку їй розповідають дорослі. І якщо дорослий в паніці, то, звичайно, це щось дуже травматичне для дитини. Але можна стати парасолькою, яка забирає на себе всю ту паніку й стрес, і дати дитині будь-яку іншу історію – приміром, героїчну. Це невимовно складно для матері, яка на той час сама перебуває у стресі. Але це найбільший подарунок, який ми можемо дати дитині. Ми створюємо пам’ять наших дітей і досвід, і чи буде там багато травм – великою мірою залежить від дорослих», – зауважила доктор психологічних наук, завідувачка кафедри практичної психології Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, психолог-психотерапевт Олена Литвиненко.
Фахівці також відзначають психологічні проблеми у підлітків із родин військовослужбовців і закликають психологів звернути на це більше уваги.
«Адже почастішали суїциди серед таких підлітків. У таких родинах, де тато воює, а всі побутові проблеми лягають на плечі мами – на дитину не вистачає часу. Водночас підлітки готові співпрацювати й відкриватися, у них дуже різні запити. І насправді психологам легше працювати з підлітками, аніж із людьми похилого віку, яким важко звернутися до психологів по допомогу. Психолог є первинною ланкою, яка може упередити депресію, щоб вона не стала глибшою», – наголосила директорка Київського міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству Тетяна Зотова.
Під час заходу обговорювали проблему подолання депресії, зокрема в умовах війни, як впоратися з психотравмою та не допустити її руйнівного впливу на внутрішній світ і якість життя.
Як повідомляв Укрінформ, у Вінниці відкрили перший в Україні простір для дітей, які постраждали від війни.
Фото ілюстративне
Діти Війна Психолог
Источник: www.ukrinform.ua