У будівлі колишньої фабрики Шиндлера у Чехії відкрився музей Фото 12.05.2025 18:14 Укрінформ У чеському містечку Брненец у будівлі колишньої текстильної фабрики німецького бізнесмена Оскара Шиндлера відкрився музей, присвячений промисловцю, який під час Другої світової війни урятував життя 1200 євреїв.
Про це повідомляє АР, передає Укрінформ.
У 1938 році нацисти відібрали текстильну фабрику у єврейських власників Лев-Беєр, вона стала філією концтабору Гросс-Розен і виробляла боєприпаси.
У музеї можна ознайомитись з історією Шиндлера, його дружини Емілії, родини Лев-Беєр та зі свідчення тих, хто вижив під час Голокосту. Також є простір для виставок, лекцій, кінопоказів і концертів, кав'ярня.
Наразі музей відкривається лише за особливої нагоди і зосереджується на освітніх заходах.
Ініціатором проєкту був нащадок колишніх власників Даніель Лев-Беєр. У 2019 році він заснував фонд Arks Foundation, щоб викупити об’єкт і перетворити його на музей. Кошти для музею виділив регіональний уряд, а ЄС надав грант.
Нині на об'єкті тривають роботи з реставрації, зокрема, в офісі Шиндлера, де мерія планує створити інформаційний центр, казармах військ СС, які забезпечать більше виставкових площ, і всій будівлі «Ковчегу Шиндлера», де жили і працювали в'язні-євреї.
Оскар Шиндлер народився в сусідньому містечку Світаві, яке в той час було у Судетській області Чехословаччини. У 1939 році він переїхав до Кракова, де керував заводом з виробництва емалі та боєприпасів. Промисловець найняв туди євреїв із краківського гетто. Однак гетто було ліквідовано, його мешканців убили або депортували в концтабір Плашув. Коли було вирішено перевезти всіх в'язнів в Аушвіц, Шиндлер за допомогою хабарів і через свої зв'язки домігся того, щоб не тільки його працівників, а й їхні сім'ї перевезли на інше його підприємство – військовий завод у Брненці.
Коли транспорт із 300 жінками був перенаправлений в Аушвіц, Шиндлеру вдалося домогтися їхнього звільнення. Меморіальний центр Голокосту в Єрусалимі "Яд Вашем" заявив, що це єдиний відомий випадок, "коли такій великій групі людей було дозволено вийти живими, поки газові камери ще працювали".
А Емілія Шиндлер у січні 1945 року врятувала понад 100 єврейських в'язнів, які прибули на сусідню залізничну станцію в опечатаних вагонах для худоби.
У травні 1945 року Оскар Шиндлер отримав від урятованих ним євреїв на знак подяки перстень, відлитий із золотого зуба одного з в'язнів, на якому викарбовані слова з Талмуду на івриті: «Хто рятує одне життя, той рятує весь світ».
У 1993 році "Яд Вашем" визнав Емілію та Оскара Шиндлерів Праведниками народів світу за порятунок євреїв під час Голокосту.
Історію Оскара Шиндлера розповів голлівудський режисер Стівен Спілберг у своєму оскароносному фільмі «Список Шиндлера».
Як повідомляв Укрінформ, адміністрація президента США Дональда Трампа звільнила деяких членів наглядової ради Меморіального музею Голокосту в США, включно з чоловіком колишньої віцепрезидентки Камали Гарріс – Дагом Емгоффом.
Фото: Francesco Saverio Teruzzi/Фейсбук
Чехія Музей Шиндлер
Источник: www.ukrinform.ua