Дослідження показало, що популярні у дітей професії не збігаються із затребуваними в Україні – Зеленська Фото 22.05.2025 20:02 Укрінформ Дослідження "Індекс майбутнього": професійні очікування та розвиток підлітків в Україні" продемонструвало, що популярні серед дітей спеціальності зовсім не збігаються з реальною ситуацією на українському ринку праці.
Про це, відповідаючи на запитання Укрінформу, повідомила перша леді Олена Зеленська.
За її словами, дослідження "Індекс майбутнього" було засновано ще у 2023-му році.
"Загалом, це глобальне дослідження про те, як живеться дітям в Україні зараз. Проте кожного року проводити його немає сенсу. Ми вирішили раз на рік проводити якісь фокусовані дослідження, а раз на чотири роки – глобальне дослідження", – розповіла Зеленська.
За її словами, дослідження стосується одразу кількох сфер життя українських підлітків. Йдеться про охорону здоровʼя, соціальну сферу, освіту, інституційний догляд, а також життя в родині.
"В нас було багато різних знахідок, якими ми поділилися під час минулорічної презентації. А в 2025-му році так співпало, що наше дослідження вийшло присвячене кар'єрним перспективам і думкам наших дітей про те, ким вони хочуть стати у час вибору професії", – зазначила дружина Президента.
Вона звернула увагу, що презентація дослідження тематично збігається з фестивалем карʼєри, який проходить цього тижня на території ВДНГ.
"Презентація цього дослідження дає цікавий поштовх до відкриття фестивалю. Я дійсно вважаю, що нам і нашим партнерам дуже корисно в цьому орієнтуватися для того, щоб не робити зайвих дій. Адже у нас, як у дорослих, є якісь власні припущення, взяті з власного досвіду. Проте ми маємо все ж таки робити дослідження для того, щоб упевнитися, що наші гіпотези були правильні, і ми рухаємося в правильному напрямку", – заявила Зеленська.
Перша леді наголосила, що для фундації Олени Зеленської – дослідження "Індекс майбутнього" є певною навігацією для подальших кроків у роботі.
"Ми його задумували саме для того, щоб розуміти, які зусилля стануть дійсно стратегічними, а які – тільки тактичнимиʼʼ, – додала вона.
Зеленська навела приклад, що дослідження демонструє, наскільки не збігаються найзатребуваніші спеціальності в Україні з тими професіями, якими цікавляться підлітки 13-16 років сьогодні.
"Хочу, щоб ви звернули увагу на деякі важливі показники. Головний з них, на мій погляд, це те, що професійні мрії дітей виявилися дуже далекими від реального стану на ринку праці. Популярні сфери серед дітей узагалі не збігаються з наявними потребами", – додала вона.
За даними дослідження, українські підлітки віддають перевагу популярним галузям: ІТ, медіа, юриспруденція, тоді як недоукомплектовані сектори, зокрема промисловість, залишаються поза їхнім інтересом.
Так, лише 30% підлітків можуть назвати конкретну професію чи вид зайнятості, які вони б очікували мати у 30 років.
"Це вдвічі менше за середній показник у країнах ОЕСР", – йдеться у результатах дослідження.
Як повідомляв Укрінформ, уперше дослідження «Індекс майбутнього» було презентовано ще в лютому 2024 року. Зокрема, проєкт був реалізований спільно з Київською школою економіки за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Фото: ОП
Діти Професії Олена Зеленська Ринок праці
Источник: www.ukrinform.ua