5 правил літнього догляду за квітами у горщиках і кашпо

За контейнерним садом доглядати дещо складніше, ніж за квітами, що зростають на відкритих клумбах. Основна проблема — невеликий об'єм земляної грудки, у якому змушені розвиватися рослини. Однак ніякі труднощі не зупиняють квітникарів, інформує Ukr.Media.

Чому? Причина у тому, що у контейнерного вирощування рослин є безліч переваг перед вирощуванням на постійному місці:

 • можливість створювати за допомогою тих самих рослин різноманітні ландшафтні групи;
 • розташування контейнерів у будь-яких куточках дачної ділянки дозволяє зробити привабливими навіть ті місця, де відсутній ґрунт (бруковані майданчики, бетонні вимощення тощо);
 • розведення рослин на невеликій площі;
 • легкість регулювання показників вологості, освітленості, температури і їх зміна (під час спекотного літа рослини можна розташувати у затінку; під час злив — укрити від негоди тощо);
 • для ампельних квітів підвісне кашпо — ідеальний варіант вирощування.

Однак у вирощування у контейнерах є і свої слабкі сторони. Перерахуємо основні проблеми і порадимо шляхи їх подолання.

Полив

Основна проблема квітів, що зростають у горщиках і кашпо, пов'язана з поливом. Через невеликий об'єм ґрунту у контейнері дуже складно підтримувати оптимальний рівень вологості. Причому, йдеться як про пересихання, так і про перезволоження ґрунту.

За надмірних поливів вода постійно скупчується на дні горщика. Коріння, що перебуває у воді, з часом починає загнивати, і рослина гине. Щоб уникнути цієї проблеми, під час посадки укладіть на дно контейнера шар дренажу: спочатку насипте керамзит, щебінь або биту цеглу, а потім — грубозернистий пісок. Загальний об'єм дренажного шару — близько 1/3 усього об'єму контейнера.

Однак найбільш часта проблема — це висихання субстрату. Поливати квіти, що зростають у горщиках, під час спекотного літа потрібно 1-2 рази на день. Забули раз-другий — й одразу кінчики рослини засохли, бутони зів'яли, обсипалися пелюстки. Щоб цього не відбувалося, пам'ятайте: треба виключати повне висихання земляної грудки — ґрунт завжди повинен бути трохи вологим.

У керамічних горщиках ґрунт висихає сильніше, ніж, наприклад, у пластикових. Річ у тім, що кераміка — матеріал пористий, і через ці пори відбувається випаровування рідини, що знаходиться у ґрунті.

Є кілька способів зменшити частоту поливів, а це означає, що, зробити догляд за контейнерним садом більш простим:

 • Під час посадки додайте у ґрунт мох сфагнум. У нього безліч корисних властивостей, одна з яких — здатність вбирати таку кількість рідини, яка у 20 разів перевищує його власну масу. Під час поливу мох запасає надлишки рідини, а після висихання ґрунту — віддає її, тим самим допомагаючи рослинам дочекатися наступного поливу. Сфагнум можна також укласти на дно ємності або обкласти ним стінки горщика.
 • Зберегти вологу у контейнері допоможе також шар мульчі (тут знову можна використовувати мох сфагнум). Рясно полийте рослину і покладіть на поверхню ґрунту мульчуючий шар. Мульча не лише зменшить випаровування вологи з поверхні ґрунту, але і захистить коріння квітів від перегріву.
 • Найсучасніший спосіб підтримання вологості ґрунту у контейнері з квітами — використання гідрогелю. Гідрогель — це полімерна речовина, головна властивість якої — здатність вбирати вологу і віддавати її у міру необхідності. Невеликі гранули гідрогелю, вбираючи воду, збільшуються у об'ємі у 200 разів. Коріння рослин буде підживлюватися водою з цього "резервуара" під час висихання ґрунту. Під час приготування ґрунтосуміші для посадки контейнерного саду додайте сухі гранули і перемішайте їх з ґрунтом.
 • Підгодівля

  Квіти під час активного зростання дуже швидко "висмоктують" з ґрунту усі поживні речовини. Щоб домогтися рясного і тривалого квітнення, їх потрібно регулярно підгодовувати. Якщо однорічникам, посадженим на грядках, достатньо однієї підгодівлі на два-три тижні, то більшість кімнатних рослин через невелику земляну грудку потрібно підживлювати у 2 рази частіше — раз на тиждень. А, наприклад, петунію — взагалі треба підживлювати під час кожного поливу, тому що через постійне пишне квітнення запас необхідних для рослини елементів швидко виснажується.

  Для контейнерних квітів краще використовувати рідкі підгодівлі, оскільки вони швидше всмоктуються і легше засвоюються рослинами. Можна вибрати універсальні добрива для квіткових культур (наприклад Агрікола для кімнатних рослин), а можна застосовувати ті, що призначені для певного виду квітів.

  Для тих, хто не бажає витрачати на підживлення кімнатних квітів багато часу, радимо скористатися мінеральними добривами пролонгованої дії (наприклад, Осмокот або Фертика Квіткова). Ці гранульовані підживлення закладають у ґрунт, де вони під впливом тепла і води повільно розчиняються. У результаті ґрунт насичується необхідними для рослини мікро- і макроелементами поступово, за потреби. Завдяки такій дії квіти після кожної підгодівлі будуть забезпечені потрібним набором корисних речовин на тривалий час.

  Обрізка

  Ще один важливий момент у літньому догляді за квітами у горщиках і кашпо — обрізка. За нестачі вологи або живлення, а також за надмірно високої температури листя починає жовтіти і підсихати. Його потрібно регулярно видаляти, щоб зберегти привабливий вигляд рослини.

  Потрібно також вчасно прибирати усі зів'ялі суцвіття. По-перше, рослина без них виглядатиме охайніше. А, по-друге, якщо ви залишите суцвіття, то в ньому почнеться достигання насіння. Квітка (так закладено природою) почне витрачати свої сили на цей процес, а не на квітнення, тому воно стане менш рясним.

  Обрізка необхідна також для формування компактної і декоративної форми. Крім того, під час вирощування у одному горщику квітів декількох видів потрібно стримувати зростання найбільш "активного" — роблять це також за допомогою обрізки. У іншому разі така квітка забере усе підживлення і займе весь простір контейнера, не залишивши місця для зростання рослинам-сусідам.

  Боротьба з комахами-шкідниками

  На жаль, квіти у горщиках і кашпо влітку так само схильні до нападу комах-шкідників, як і ті рослини, що зростають на квітковій грядці. Найчастіше мешканців контейнерів вражають павутинний кліщ, білокрилка, попелиці разом з їх супутниками — мурахами. У якості профілактики рекомендуємо 1-2 рази протягом літа обробити квіти інсектицидами широкого спектра дії, які здатні впоратися з більшістю квіткових шкідників, наприклад Актарою.

  Щоб не втратити час й одразу виявити комах, регулярно оглядайте квіти, що зростають у контейнерах. Як можна визначити, що рослина уражена комахами-шкідниками? Основні ознаки такі:

  • листя змінило забарвлення;
  • на ньому з'явилися отвори або плями, які не відповідають стандартному для даної рослини кольору;
  • квітка без причини починає сохнути і в'янути (а режиму поливу і підгодівель ви дотримуєтеся);
  • на стеблах або листі з'явилися маленькі комахи або їх личинки.

  Потрібно визначити, хто саме здійснив напад на ваші квіти, й одразу почати боротьбу, використовуючи інсектициди спрямованої дії.

  Безпека

  Під час вирощування квітів у горщиках слід пам'ятати про безпеку. Неправильно підібраний контейнер може перекинутися, і ви у кращому випадку втратите рослину, у гіршому — отримаєте травму.

  Під час вибору контейнерів враховуйте максимальні розміри рослини, яких вона може досягти. Для великих рослин вибирайте більш важкі горщики, наприклад, керамічні. У контейнерах, що стоять на землі, у якості дренажу використовуйте важкий матеріал: биту цеглу, каміння, керамічні уламки.

  А ось для підвісних кашпо, яким зайва вага ні до чого, навпаки, дренаж повинен бути легким: керамзит, кульки пінопласту або мох сфагнум.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь