У США спрямують 1,2 млрд дол на проєкти з очищення повітря від вуглецю

фото — Pixabay.com

Наша планета перебуває на межі. Темпи глобального потепління перевершують усі прогнози: хвилі спеки стають дедалі гарячішими, океани втрачають здатність поглинати парникові гази, екосистеми стрімко змінюються, зникають льодовики, підвищуючи рівень моря. Але ми все ще маємо примарну надію на порятунок.

Джерело: The Verge

Куди підуть 1,2 мільярда доларів

Технології прямого захоплення вуглецю з повітря все ще дуже дорогі, недосконалі й малопоширені. Ми маємо лише кілька заводів у різних частинах світу, які скоріше можна назвати експериментами, ніж масовим повноцінним використанням. Їх достатньо хіба що для поглинання викидів кількох електростанцій, тоді як уся планета продукує в мільйони разів більше.

Міністерство енергетики США виділяє гранти на суму до 1,2 мільярда доларів на два проєкти з прямого уловлювання повітря (DAC) й подальшого вилучення з нього від 1 до 2 мільйонів метричних тонн вуглекислого газу щороку.

Агентство заявляє, що це еквівалентно річному обсягу викидів близько 445 000 автомобілів, що працюють на газі. Крім того, в Техасі та Луїзіані завдяки цьому буде створено “4800 добре оплачуваних робочих місць”.

Технологія DAC використовує хімічний процес для виділення CO2 з атмосфери, а потім цей вуглець можна зберігати під землею у твердому стані або використовувати для виробництва вуглецевмісних продуктів, таких як бетон, для запобігання поверненню газу назад в атмосферу.

Це є першими комерційними проєктами такого роду в США. За даними Міністерства енергетики, кожен з цих проєктів здатен видаляти з атмосфери понад 250 разів більше CO2, ніж найбільше сховище вуглецю в США на сьогоднішній день.

Одна з дочірніх компаній Occidental Petroleum, 1PointFive, та її партнери будують свій об’єкт в Техасі. Генеральний директор компанії стверджує, що коли завод буде повністю введений в експлуатацію, він має потенціал для видалення до 30 мільйонів тонн вуглецю з атмосфери щороку.

Ці два проєкти є лише першими, відібраними в рамках програми “Регіональні центри прямого уловлювання повітря”, яку фінансує двопартійний закон про інфраструктуру. Метою цієї програми є пом’якшення наслідків зміни клімату шляхом розвитку великомасштабних проєктів з поглинання вуглецю, які співпрацюватимуть з іншими ініціативами зі скорочення викидів. Отже, в майбутньому подібних об’єктів буде з’являтися все більше.

Міністерство енергетики США вважає, що при масштабуванні технології DAC може допомогти США досягти своєї мети щодо нейтралізації викидів до 2050 року. Проте для цього важливо швидко знизити витрати на цей процес. Зараз в США працюють над тим, щоб знизити вартість видалення однієї тонни вуглекислого газу до рівня нижче 100 доларів.

Для досягнення цієї мети вчені розглядають 19 різних стратегій та підходів, але всі вони знаходяться на початковій стадії розробки.

За оцінками Міністерства енергетики США, для досягнення цілі щодо створення економіки з нульовим рівнем викидів до 2050 року, потрібно щорічно видаляти з атмосфери від 400 мільйонів до 1,8 мільярда метричних тонн вуглецю і уловлювати його з джерел викидів. У порівнянні з майже 37 мільярдами метричних тонн викидів, що були минулого року по всьому світу, поточний відсоток видалення вуглецю залишається незначним.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь