Як врятувати виноград, на листі якого з’явилися плями: корисні поради

Плями на винограді можуть бути різного кольору, форми і походження. У будь-якому випадку вони сигналізують про якусь недугу рослини. Давайте розберемося, чому у винограду змінюється забарвлення листя і що з цим робити, інформує Ukr.Media.

Хвороби винограду можуть бути викликані бактеріями, грибками або вірусами. І залежно від патогенного організму листя на кущах вкривається плямами певного кольору. Також іноді причиною зміни забарвлення листя можуть стати шкідники.

Жовті плями на листі винограду

Жовті плями на винограді найчастіше з’являються, коли рослину атакує така поширена хвороба, як мілдью (несправжня борошниста роса). Жовтуваті плями локалізуються на верхній стороні листової пластинки, а на звороті можна помітити білястий борошнистий наліт. Мілдью вражає рослину цілком і швидко переходить на сусідні примірники, оскільки хвороба здатна переноситися вітром. Незабаром листя винограду відмирає і обпадає, а ягоди темнішають і зморщуються.

Мілдью часто вражає виноград європейських сортів.

Заходи боротьби

Обприскати лозу препаратами Арцерид, Протон Екстра, ХОМ, Оксихом, Курзат, Ширма. Для профілактики перед розпусканням бруньок і квітненням, а потім кожні 2 тижні обробляйте лозу винограду 1 %-вою бордоською рідиною.

Бурі і коричневі плями на листі винограду

Бурі плями на винограді — це, зазвичай, ознака антракнозу — грибкової хвороби. При цьому облямівка плями має більш темне забарвлення, ніж її серцевина. Незабаром весь листок темнішає і потім обпадає. Стебло теж вкривається бурими плямами, а через деякий час у цих місцях розвивається гниль. Антракноз прогресує за високої вологості повітря. Якщо хвороба переходить на плодоніжки, то ягоди швидко обпадають.

Заходи боротьби

Обприскати кущі 3 %-вою бордоською рідиною або препаратами Абіга-Пік, Агролікар, Медея, Скор, Фундазол (згідно з інструкцією). Через 14 днів повторіть обробку. Сильно заражені кущі викорчуйте і спаліть. Для профілактики перед квітненням слід обприскати виноград 1 %-вою бордоською рідиною. Повторюйте обробки кожні 2-3 тижні.

Білі плями на листі винограду

Світлі (білі, сіруваті і попелясті) плями на винограді — симптом оїдіуму (борошнистої роси). Листя поступово всихає та обсипається. Плоди теж вкриваються світло-сірим нальотом.

Ця грибкова хвороба частіше виникає за умови загущеності посадок. Тому з профілактичною метою важливо своєчасно проводити грамотну обрізку лози.

Заходи боротьби

За появи на пагонах 3 листочків обробіть кущі розчином колоїдної сірки (90 г на 10 л води). Після квітнення повторіть обробку. Протягом вегетації тричі розпорошуйте на виноград сірку (2 г на 1 кв. м). Для лікування оїдіуму використовуйте препарати Альбіт, Споробактерин (за умови слабкого розвитку хвороби), ХОМ, Курзат, Медея, Ордан, Топаз, Фундазол.

Чорні плями на листі винограду

Некротичні, майже чорні плями на винограді — ознака альтернаріозу. Листя поступово темнішає і з часом вкривається грибковим нальотом. Альтернаріоз вражає не лише листові пластини, але і усю лозу. На ягодах з’являється світлий металевий блиск. Розвитку хвороби сприяє спекотна і волога погода.

Чорні плями можуть бути симптомом екскоріозу (чорної плямистості). У міжвузлях пагонів, на листі і черешках з’являються численні плями темного кольору. За масового ураження пагони рослини легко ламаються, виноградні грона обпадають. Екскоріоз найчастіше виникає під час сирої і дощової погоди на загущених, погано провітрюваних посадках.

Заходи боротьби

Щоб позбутися альтернаріозу, треба обприскати лозу 3 %-вою бордоською рідиною або біопрепаратом Триходермін (згідно з інструкцією). У якості профілактики восени видаляйте усі рослинні залишки.

Щоб позбутися екскоріозу, під кущами винограду прибирайте опале листя, зрізайте і спалюйте уражені частини рослини. З метою профілактики до розпускання бруньок обробіть лозу 1 %-вим розчином бордоської рідини. Через тиждень обприскування повторіть. Регулярно оглядайте рослину. За умови виявлення ознак хвороби обробіть виноград 1 %-вим розчином бордоської рідини.

Червоні плями на листі винограду

Червоні плями на винограді найчастіше з’являються через недотримання правил вирощування. У такому разі рослину атакує краснуха.

Вона може бути як інфекційною, так і неінфекційною. Хвороба часто проявляється за наявності нестачі калію, тривалої посухи і невисоких температур повітря.

Також, у випадку пошкодження виноградної рослини павутинним або повстяним кліщем, на листі червоно-бурого кольору у сортів винограду забарвлених такими відтінками можуть з’явитися плями. У білих сортів винограду внаслідок атаки кліщів на листі утворюються жовті плями. Якщо на верхній стороні листа з’являються горби, а на нижній стороні – рожеві або бурі опушення, це може бути наслідком атаки виноградного зуденя (фітоптуса).

Для виправлення дефіциту калію рекомендується внести калійні добрива у ґрунт і провести триразову обробку кущів 1%-ним азотнокислим калієм. Обприскування рослин слід проводити рано вранці або пізно ввечері.

Для боротьби зі шкідниками, під час вегетації слід обприскати виноград акарицидними засобами, такими як “Антикліщ”, “Аполло”, “Актара”, “Фуфанон-Нова”, або колоїдною сіркою. Препарат “Тіовіт Джет” також має акарицидну дію. На осінь видаляйте всі рослинні залишки.

Щодо жовтувато-коричневих і іржавих плям на винограді, це може свідчити про іржу. Плями можуть містити помаранчеві грибкові спори у вигляді подушечок. Для боротьби з цією хворобою рослини слід обробити фунгіцидами, такими як “Агролікар”, “Прогноз”, “Профі”. Через 20 днів повторіть обприскування.

Щоб уникнути поширення хвороб на винограді, важливо весь сезон правильно доглядати за рослинами і регулярно проводити профілактичні обприскування ефективними препаратами.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь