Кошти, які Єврокомісія, можливо, виділить на компенсацію вартості транзиту українського зерна до дальніх портів, не дійдуть до вітчизняних сільгоспвиробників.
Таку думку висловив доцент KSE Олег Нів’євський у Telegram.
Він зазначив, що розмір компенсації у 30-40
€/т – це різниця в вартості доставки товару до Одеси порівняно з Ростоком (Німеччина). Однак враховуючи поточну цінову ситуацію і витрати на доставку до портів Європейського союзу, для сільськогосподарського сектору більш вигідно обирати європейські порти через їх внутрішні ціни, оскільки ці ціни є різницею між експортною ціною (ціною в Одесі або Гданську) та витратами на доставку туди.
За словами фахівця, навіть у випадку надання субсидії в розмірі €30 на тону, сільськогосподар уряд не побачить ці кошти безпосередньо, оскільки вони будуть використані як додаткова маржа для торговців, і ціни на внутрішньому ринку не підвищаться на відповідну суму. Велике значення мають ризики та невизначеність, які переважають. Інакше кажучи, вартість перевезення може збільшитися на ту саму суму.
Олег Нів’євський вважає, що краще впливати на основні причини, такі як попит та пропозиція пропускних потужностей та експортних маршрутів. Інвестування в розвиток пропускних потужностей, покращення роботи прикордонних служб, синхронізація діяльності наших та європейських служб, можливо навіть збільшення персоналу – це заходи, які можуть покращити ситуацію.