Цього тижня українці були розчаровані багато чим: реакція НАТО на удар російських Shahed-136 по території Румунії багатьом видалася занадто слабкою; ООН, в обличчі генерального секретаря Антоніу Гуттеріша, таємно намагалося домовитися з кремлем, пропонуючи скасування санкцій; G20 на саміті заледве спромоглася на ухвалення надзвичайно «компромісної» декларації, у якій засуджували «конфлікт в Україні» та «ядерний шантаж», але ніяк не вказували, що всьому виною путінська росія. Гаряче обговорювали звільнення міністра оборони Олексія Резнікова та призначення на його місце Рустема Умєрова. Сперечалися також про те, чи буде обмеження на виїзд за кордон жінкам, які з 1 жовтня стануть на військовий облік. Цілий тиждень усі пильно стежили за просуваннями ЗСУ під час контрнаступу й раділи успіхам наших воїнів.
Інформатор зібрав основні події та скандали, що відбулися із 4 по 10 вересня.
Понеділок, 4 вересня: російські дрони-камікадзе б’ють по Румунії
Після нічних обстрілів Одеси та дунайського порту Рені виявилося, що частина російських Shahed-136 впала на території Румунії. Українські урядовці заявили, що через агресію кремля під небезпекою не лише наша країна, але й сусіди. Проте Бухарест вирішив за краще «крізь пальці» дивитися на ці події й заявив, що «жодної загрози» такі удари по країні НАТО не несуть.
«Ніколи засоби нападу, використані російською федерацією, не створювали прямих військових загроз національній території чи територіальним водам Румунії», — сказано в заяві міністерства оборони Румунії.
Українське Міністерство закордонних справ заявило, що є фотодокази агресії росії проти Бухаресту. Але президент країни Клаус Йоганніс повідомив, що «не було ніякої деталі, ніякого безпілотника, ніякої частини будь-якого пристрою, який опинився б у Румунії». Пізніше, під тиском доказів, у Міноборони країни змушені були визнати, що інцидент таки трапився, крім того, віднайшли уламки БПЛА.
Після цього держсекретар США Ентоні Блінкен засудив удари російських безпілотників, а в НАТО висловили «рішучу підтримку» союзнику. Сполучені Штати оголосили про готовність надіслати додаткові винищувачі до Румунії, Бухарест запевнив, що проводитиме навчання серед цивільних, аби навчити уникати повітряних небезпек. В Україні така позиція НАТО видається занадто поблажливою, але Захід понад усе боїться бути втягнутим у війну.
У Бухаресті не хотіли “помічати” удар по своїй території. Фото з соцмереж
Вівторок, 5 вересня: звільнення Резнікова і призначення Умєрова
У вівторок, 5 вересня Верховна Рада проголосувала за звільнення міністра оборони України Олексія Резнікова. Таким чином депутати задовольнили заяву одного з ключових топчиновників українського уряду, яке сталося на тлі корупційних скандалів у підпорядкованому йому відомстві. Колишнього міністра мають надіслати до Великобританії в статусі посла. Щодо його заступників, то після звільнення Резнікова, троє з них заявили про намір піти у відставку.
Уже на наступний день Парламент затвердив на вакантну посаду колишнього очільника Фонду держмайна Рустема Умєрова. «За» проголосували 338 народних депутатів, один утримався і 21 не голосував. Новопризначений міністр заявив про важливі зміни у відомстві, зокрема про запровадження цифрового військового квитка.
Кандидатуру Умерова підтримали 338 голосів. Фото з відкритих джерел
Президент Володимир Зеленський особисто представив Умєрова українським генералам. Частина експертів, як Юрій Бутусов, критикують нове призначення. Щодо звільнення Резнікова і призначення Умєрова, міжнародна преса розділилася у своїх оцінках його діяльності від цілковитого схвалення до гострої критики.
Середа, 6 вересня: удар по Костянтинівці
У середу росія здійснила чергову терористичну атаку, завдавши удару по Костянтинівці Донецької області. Ракетний удар завдали по центральному ринку міста, розпочалася пожежа. Було поранено 36 осіб, 15 людей загинуло. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що, серед них є дитина. За даними військових, окупанти завдали удар системою С-300. Президент України Володимир Зеленський оприлюднив відео моменту удару.
«Коли хтось у світі ще намагається мати справу із чимось російським, це означає заплющувати очі на реальність. Наглість зла. Зухвалість підлості. Повномасштабна нелюдь», — написав Зеленський.
Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента, закликав прискорити підтримку України з метою припинення трагічних втрат серед мирного населення. Крім Костянтинівки, вороги цілили в Київ та Одесу, усі ворожі цілі, які рухалися в напрямку столиці, вдалося знищити. В Одесі результати були не такими вдалими й загинув співробітник агропідприємства. Удар відбувся якраз у той час, коли столицю відвідував державний секретар США Ентоні Блінкен.
Четвер, 7 вересня: військовий облік для жінок та обмеження виїзду за кордон
Після дій щодо подолання корупції у ВЛК та Центрах комплектування, Київ здійснив кроки, спрямовані на підсилення призову. Зокрема заявили про необхідність постановки на військовий облік жінок, які мають медичну або фармацевтичну освіту. Нововведення мають вступити в дію з 1 жовтня.
У Державній прикордонній службі стверджують, що про обмеження перетину кордону для цієї категорії громадян, як це є із чоловіками, поки не йдеться. Наразі це питання ніяк не регламентовано. Ця заява спростовує думку члена парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського, який заявляє, що жінки, які стоять на обліку повинні підпадати під дію закону, що обмежує виїзд військовозобов’язаних. Втім, експерти стверджують, що ситуація може швидко змінитися.
П’ятниця, 8 вересня: генсек ООН пропонує росії скасування санкцій в обмін на повернення до зернової угоди
Наприкінці робочого тижня в іноземній пресі з’явилася інформація про те, що генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш веде перемовини з москвою щодо відновлення зернової угоди. В обмін він пропонує кремлю скасувати частину санкцій. Зокрема йдеться про підключення до SWIFT, повернення заморожених активів, пільгове страхування російських танкерів від можливих атак ЗСУ, та вільний прохід російських суден до портів Німеччини та інших країн ЄС. За даними ЗМІ, Пан Гуттеріш ще наприкінці липня надіслав відповідного листа очільнику російського МЗС Сергію Лаврову.
Витік інформації означає, що вождь росіян володимир путін де-факто здобув важливу перемогу, отримавши поступки від впливової міжнародної організації в обмін на відмову від шантажу голодом. Інформація перегукується із заявами турецького президента Реджепа Ердогана, який стверджував під час саміту G20, що Україна повинна «пом’якшити свої вимоги».
Київ відповів на це критикою. Зокрема радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що таким чином організація намагається розв’язувати свої проблеми, але не можна, аби це відбувалося коштом міжнародного права.
Гуттеріш вирішив домовлятися з кремлем. Фото: Радіо Свобода
Субота, 9 вересня: декларація G20 і розчарування України
Ще одним скандалом стала підсумкова декларація саміту G20, який відбувся в Індії. У Міністерстві зовнішніх справ її назвали «дуже компромісною». Річ у тім, що учасники намагалися усунути будь-які натяки на засудження дій росії в Україні, обмежившись нейтральними зауваженнями. До прикладу, замість визначення «російсько-українська війна», яке чітко вказує на агресора, використали «війна в Україні». А замість «вторгнення в Україну» говорять про загадкову «українську кризу».
З іншого боку, до завершення саміту взагалі було невідомо, чи узгодять спільне комюніке, адже Китай та росія, хоч їхні лідери були відсутні на саміті, намагалися уникнути чіткого визнання відповідальності кремля. G20 заявляє про підтримку територіальної цілісності України та недопустимість використання ядерної зброї. Це не має ніяких юридичних наслідків, але Київ запропонував свій варіант декларації, який, на думку нашого МЗС, є набагато чіткішим та справедливішим, але подякував союзникам за підтримку.
Неділя, 10 вересня: наші в Опитному та просуваються на Півдні
Контрнаступ дається важкою ціною, але ЗСУ має серйозні успіхи: у неділю з’явилася інформація, що наші військові звільнили частину Опитного в Донецькій області й змогли там закріпитися. ЗСУ відкинули ворога з півночі населеного пункту, але село все ще обстрілюється. Відбувається також рух у напрямку Кліщіївки поблизу Бахмуту. Німецький військовий аналітик Юліан Рьопке твердить, що українці вже частково контролюють село Старомайорське. Контроль над цим населеним пунктом відкриває шлях до міста Вугледар, яке розташоване за 15 кілометрів.
ЗСУ мають просування на фронті. Фото з соцмереж
У Запорізькій області ЗСУ просунулися на півтора кілометра від Роботиного, знищивши 27 одиниць військової техніки противника та 6 складів боєприпасів. На всій лінії фронту тривають жорстокі бої. Російські сили здійснюють спроби повернути втрачені позиції, перекидаючи десантні війська на Донеччину. Вороги намагаються внести зміни в систему керування, щоб протистояти тиску ЗСУ. Найдужчі атаки зафіксували під Мар’їнкою, де штурми не припиняються.
На думку голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі, українські захисники можуть продовжувати контрнаступ ще приблизно 45 днів. Очільник українського ГУР генерал Кирило Буданов вважає, що контрнаступ триватиме і взимку.
Більше про найцікавіші та найважливіші події цього тижня дивіться в нашому відео:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.