У Польщі знайшли компромісне рішення щодо українського зерна. Країна не буде закуповувати його, відстоюючи інтереси власних аграріїв. Але відкриє якнайшвидше транзитний коридор, щоб Україна могла переправляти зерно в інші країни, які цього потребують.
Заяву про розв’язання проблеми з українським зерном зробив президент Польщі Анджей Дуда у неділю, 24 вересня. Її опублікувала Канцелярія президента Польщі.
“Завдяки праці наших аграріїв ми самодостатні. Нам не потрібне зерно з України. Їх чудові врожаї під час війни дуже мало дісталися країнам, які їх справді потребували. У Польщі підготували транзитні коридори, завдяки яким українське зерно може проходити через Польщу та експортуватися куди потрібно. Ми намагаємося допомогти Україні й тим країнам, які потребують цієї допомоги”, – сказав Анджей Дуда.
На його думку, це важливе компромісне рішення для всіх. З одного боку, влада Польща дотримала обіцянку, яку дала своїм аграріям. З іншого – шлях на ринок для українського зерна відкрили.
“Я вважаю, що це правильне рішення, що польський уряд залишив заборону на продаж українського зерна на польському ринку. Але ми повинні зробити все, щоб транзит був якомога більшим”, – наголосив польський президент.
Зернова суперечка між Україною та трьома країнами ЄС
Проблема транзиту українського зерна ледь не розсварила нашу країну із трьома державами – Польщею, Словаччиною та Угорщиною. Єврокомісія зняла ембарго 15 вересня, але ці три країни вирішили продовжити заборону на імпорт. У відповідь Україна подала позов до СОТ у зв’язку з рішенням Варшави, Братислави та Будапешта.
Це викликало бурхливу реакцію лідерів держав, а особливо у Польщі, де зараз триває передвиборча кампанія і політики мусять зважати на настрої електорату. Конфлікт загострився настільки, що президент Зеленський натякнув в ООН на те, що в такий спосіб деякі країни допомагають путіну воювати з Україною. У відповідь українського посла викликали на килим до МЗС у Варшаві та висловили рішучий протест щодо заяви Зеленського. Між лідерами країн, які у квітні заявляли про зняття економічних кордонів після перемоги та обіймались на камери, немов пробігла чорна кішка.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявляв, що Польща продовжить заборону на імпорт українського зерна, попри відсутність згоди Євросоюзу. І навіть погрожував, що Польща припиняє військову допомогу Україні. На це моментально відреагував президент США Джо Байден, вимагаючи від Дуди пояснень. Врешті суперечку вирішили – і не лише з Польщею. Також 24 стало відомо, що Україна знайшла спільну мову зі Словаччиною та свою заяву із СОТ відкликає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
- Україна та Словаччина домовились про рішення зернової проблеми: позов до СОТ відкликають
- Хто винен в зернових суперечках між Україною та Польщею та які висновки має зробити український уряд
- "Не треба робити концерт": Зеленський обіцяє вирішити зернове питання з Польщею в юридичному ключі