Пастки мозку, які заважають досягти успіху: Боремося з поширеними пастками продуктивності та особистісного зростання

Наш мозок дивовижно влаштований. З одного боку, це дуже складна структура, яка не має собі рівних за силою. З іншого — неймовірно лінива система, яка завжди обирає звичний шлях і чинить опір новому, особливо у тому, що стосується дій чи звичок. Саме тому наш фокус уваги спрямований на те, що ми вже знаємо і на те, де вже були. І будь-який новий підхід, наприклад, використання паличок замість виделки, спочатку викликає протест: наші пальці все можуть, а мозок відмовляється переучуватися. Погляньмо на принципи роботи мозку трохи під іншим кутом, інформує Ukr.Media.

Фокус на слабкостях і недоліках, а не на перевагах та талантах

Хтось із нас у дитинстві не чув, що погано бути…(підставляємо своє). Ми несемо цю інформацію і фокусуємося на тому, що в собі треба неодмінно викорінити, інакше кажучи, на своїх недоліках. І вважаємо, що якщо їх підчистити, бажаний успіх опиниться на порозі. Думка про позбавлення всіх недоліків і перетворення на соціально-прийнятний ідеал настільки захопила увагу нашого мозку, що на думку просто не спадають кілька інших корисних думок.

Перша думка: якщо кожного підвести під соціально прийнятний ідеал, то всі будуть однаковими. Це як зайти в кімнату, де всі мають, наприклад, однаковий ніс. Тільки в нашому випадку не ніс, а вся людина. І хоч би яким сильним було бажання створити із себе зовсім іншу особистість — це шлях у нікуди, бо він призведе лише до спроб себе зламати і постійним докорам, що все не так. Навряд це дорога до щасливого життя.

Друга думка ще цікавіша: ідеал досяжний, але кінцевий. За ним нічого немає, нікуди далі рухатися. Адже людина — це процес.

Третя думка звучить так: наші недоліки — це наші переваги, розглянуті під іншим кутом. Кажучи інакше: немає недоліків та переваг, є якості особистості, які зараз допомагають чи заважають. Погодьтеся, це вже інше формулювання. Тому рішення запиту на посилення позицій завжди починається з розбору всіх уявних вад: багато хто стикався з ситуаціями, які були вирішені саме через недоліки, а не завдяки перевагам. Що для одних слабке місце, то для інших — найбажаніша й недосяжна гідність. Приймаючи свої недоліки та розуміючи їх, ми стаємо лише сильнішими, бо розуміємо "карту своєї особистості".

І остання думка: зазвичай ми "скочуємося" у дії і не вміємо формулювати свої переваги. Але щойно фокусуємо на них мозок — інакше кажучи, хвалимо себе — процеси одразу перебудовуються.

Фокус на тому, що відбирає енергію, і незнання того, що справді їй наповнює

Кожен має список нелюбимих дій: хтось не любить город копати, хтось наради проводити — ці процеси справді забирають надто багато нашої енергії та вимагають колосальних вкладень, щоб як мінімум це пережити, а як максимум, ще й результат видати. Але якщо запитати, що наповнює енергією та радістю, то у більшості не знайдеться навіть одного робочого варіанта відповіді на це запитання. Чомусь з часом наша увага з "отримувати, щоб витрачати" (як у дітей), переходить у "витрачати, щоб отримувати". Саме тому багато хто їде у відпустку, щоби вижити після важкої роботи, а не щоб спочатку відпочити, а потім добре попрацювати.

Таланти здаються природними

Часто ми вважаємо, що якщо щось вийшло, то через обставини, і взагалі карти та зірки зійшлися в потрібний час і в потрібному місці, а не через наш талант і навички. Але це не так. Кожен має власний неповторний набір талантів, який базується і на перевагах, і на недоліках. Те, що нам здається звичним і повсякденним (талант), для інших — недосяжний обрій.

Громадська думка, просуваючи ті чи інші соціально-схвалювані форми взаємодії, забирає здатність дивитися та бачити себе. Пам'ятайте, що найчастіше ми наділяємо негативними характеристиками те, що просто завдає нам незручностей, не маючи змоги дивитися на це неупереджено. Те саме стосується і реакцій інших людей.

Риба не помічає воду

Ми часто не бачимо, до чого звикли. Наприклад, хто з нас помічає гарячу воду? Чи тепло вдома? Ми помічаємо лише їхню відсутність, коли події вибиваються зі звичного сценарію. Але як тільки зручності повертаються після технічних робіт влітку, ми одразу перестаємо про них думати. Так само відбувається і з іншими ресурсами: грошима, зв'язками, іншими можливостями та корисними речами навколо нас. Всі необхідні ресурси для успіху найчастіше є або одразу, або знаходяться на відстані витягнутої руки. Але мозок їх не бачить, бо не розцінює як щось неординарне. Адже іноді можна просто подивитися звичний список контактів у мобільному телефоні і дізнатися багато нового.

Розум чіпляється за звичне

Як ми сказали на початку статті, мозок вкрай лінивий, тому воліє йти второваним шляхом. І навіть просто новий маршрут дорогою з роботи додому так сильно струшує нас саме тому, що для мозку це ціла подія. Саме тому ми так любимо, щоб усе йшло так, як сотню разів до цього. Мозку в такому разі не потрібно вигадувати нові реакції у відповідь. З тієї ж причини так важко від чогось відмовлятися або приймати реалії, що змінилися: ось воно було, а тепер немає. І тут мозок "незадоволений" і хоче назад.

Швидкість та легкість — ознака таланту

Коли все йде добре, швидко і легко виходить, часто з'являються неприємні думки: "Так-так, звичайно, зараз легко, а потім таке буде! Так що має бути каверза! А все тому, що легко не може бути!". Насправді це може і повинно бути. Прагнення до подолання та перемоги лежить у нас як відгомін того, через що пройшли наші бабусі та дідусі. Саме тому здається, що якщо щось легко дається, то потім це або обов'язково відіб'ють, або доведеться дорого заплатити. Насправді все виглядає дещо інакше. Те, що легко дається і добре виходить, є похідними нашого таланту. У когось схильність до мов, у когось до управління бізнесом. І найкраще, що можна зробити, — насолоджуватися цим умінням, застосовуючи його в житті.

Що у фокусі — туди й ноги тікають

Суть фрази "бачу мету — не бачу перешкод" полягає в біганині за морквиною, що маячить попереду, не дивлячись ні навколо, ні під ноги. Як тільки мозок занадто сильно фокусується на певній темі, весь навколишній світ перестає існувати. Слідування до мети перетворюється на маніакальні перегони, в яких вже немає ні своїх, ні чужих, ні ресурсів, ні здоров'я, нічого. Розумне цілепокладання відрізняється здатністю бачити не тільки навколишній світ, а й усвідомлювати наявність меж.

Замість підсумку

Усе можна змінити. Історій про горезвісну зону комфорту, яку обов'язково потрібно залишати, багато. Але насправді цього робити не потрібно: зону комфорту слід ергономічно розширювати та перебудовувати під себе, прибираючи те, що заважає, і додаючи те, що приносить задоволення. Зрештою, якщо квартира стає занадто тісною, то ніхто не переїжджатиме в чисте поле — розумніше перебрати речі і позбутися тих, якими не користуєтеся.

Те, що застосовується до зони комфорту, застосовується і до людини. В цілому вона залишається не змінною усе своє життя, але при цьому постійно змінюються її смаки, уподобання, навички та багато іншого. Тому потрібно не грубо переробляти себе під невідомі та скороминущі стандарти, а займатися постійним розвитком, отримувати нові знання та ставати кращою та більш ефективною версією себе.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь