Сенсації. Відкриття. Дослідження. Тижневий огляд (з 6 по 13 червня 2025 року)

Сенсації. Відкриття. Дослідження. Тижневий огляд (з 6 по 13 червня 2025 року) 13.06.2025 10:23 Укрінформ Каховське водосховище варто частково відновити: 66% його площі мають бути знову заповнені водою. Вчені розробили батарею, яка працюватиме без підзарядки століттями

Кожного дня вчені в усьому світі роблять вагомі відкриття, розробляють нові технології. Їх стільки, що людям буває легко таку новину пропустити. А не хочеться…

Пропонуємо вашій увазі добірку винаходів, які в майбутньому стануть невід’ємною частиною нашого життя.

УЧЕНІ: КАХОВСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ НЕОБХІДНО ЧАСТКОВО ВІДНОВИТИ

Вчені Херсонського державного аграрно-економічного університету Віталій Пічура і Лариса Потравка 6 червня представили результати масштабного дослідження наслідків руйнування Каховської ГЕС. Їхній головний висновок – повноцінно замінити водосховище неможливо, тож його треба відновлювати. Текст дослідження опубліковано на сайті SuperAgronom.com.

Це дослідження стало першим комплексним науково-соціальним проєктом, який ґрунтується на польових дослідженнях, калібруванні та дешифруванні супутникових знімків Sentinel 2, Sentinel 3, Landsat 8 і Landsat 9. Попередні дослідження мали локальний характер і часто ґрунтувалися на припущеннях, тоді як ця робота прагне забезпечити об'єктивну оцінку наслідків катастрофи.

Опитування 189 мешканців Херсонської області показало переконливу підтримку ідеї відновлення водосховища. 81,5% респондентів вважають необхідним його заповнення за новими технологіями, а 85,7% переконані, що процвітання області залежало саме від функціонування водосховища.

Тому вчені рекомендують зосередитися на компромісному варіанті – відновити менше за розміром водосховище, а у його верхній частині створити лучно-болотне та лісове середовище. Для цього пропонується відокремити дамбою верхню мілководну третину водосховища для збереження рослинності, яка встигла там сформуватися. Решта 66% площі знову має бути заповнена водою.

У ніч на 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Це стало найбільшою екологічною та гуманітарною катастрофою в Європі з часів Другої світової війни. Було затоплено 600 кв. км території, Україна втратила 14 кубокілометрів води, а без водопостачання залишилися понад півтора мільйона людей у 164 населених пунктах Херсонської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей.

Підрив Каховської ГЕС спричинив критичне обміління Каховського водосховища. Його осушення, у поєднанні зі змінами клімату, призвело до дефіциту зволоження, втрати рослинного покриву, оголення ґрунтів, підвищення температури ґрунту та вторинного засолення на значних площах.

АМЕРИКАНЦІ ЗНАЙШЛИ ДЕШЕВИЙ СПОСІБ УЛОВЛЮВАТИ CO₂ ЗА ДОПОМОГОЮ ЗВИЧАЙНОЇ ГЛИНИ

Група американських учених зробила несподіваний прорив у боротьбі зі зміною клімату, використовуючи один із найпоширеніших природних матеріалів – глину. Фахівці з’ясували, що мінерал сапоніт здатний ефективно вловлювати вуглекислий газ (CO₂) прямо з повітря.

За словами професора Кліффа Джонстона, одну столову ложку глини можна розвернути в поверхню площею з футбольне поле – це сума внутрішньої площі «схованої» у порах мінералу. Саме пори дають змогу вловлювати молекули CO₂, особливо в умовах низької вологості. Дослідження показало, що певні типи глини можуть притягувати вуглекислий газ.

На відміну від дорогих сучасних технологій прямого уловлювання вуглецю, цей підхід пропонує просте і доступне рішення без застосування високих температур або тиску.

Сапоніт – один з найпоширеніших природних матеріалів на планеті, що робить його ідеальним рішенням для екологічних технологій.

ВЧЕНІ РОЗРОБИЛИ БАТАРЕЮ, ЯКА ПРАЦЮВАТИМЕ БЕЗ ПІДЗАРЯДКИ СТОЛІТТЯМИ

Вчені з Бристольського університету та UKAEA (Управління з атомної енергії Великої Британії) розробили унікальний акумулятор на основі вуглецю-14, який може працювати без підзарядки тисячоліттями. Використовуючи радіоактивний ізотоп з періодом напіврозпаду близько 5700 років, інженери вбудовують його в структуру штучного алмазу і отримують стабільний мікрострум протягом сотень поколінь.

Алмазні батареї пропонують безпечний та сталий спосіб забезпечення безперервного рівня потужності. Завдяки тому, що розпад вуглецю-14 відбувається постійно і без зовнішнього втручання, такий енергетичний елемент здатний живити крихітні імплантати – слухові апарати чи кардіостимулятори – а також прилади в умовах, де заміна батарей практично неможлива.

У космічній галузі ці батареї можуть забезпечити живлення зондів і маячків у глибокому космосі, коли сонячні панелі вже неефективні. Стабільне джерело енергії також ідеально підходить для радіочастотних (РЧ) міток, що працюють десятиліттями.

Однак перш ніж такі батареї з’являться у побуті, потрібно завершити низку лабораторних випробувань, налагодити контроль над радіоактивними матеріалами та знизити витрати на синтез алмазів. Поки що вуглецеві батареї-14 залишаються вузькоспеціалізованою технологією для аерокосмічної, оборонної та медичної сфер.

АМЕРИКАНСЬКІ РОЗРОБНИКИ ПРЕДСТАВИЛИ СИСТЕМУ БЛОКУВАННЯ СУПУТНИКОВОГО ЗВ’ЯЗКУ MEADOWLANDS CCS ДЛЯ КОСМІЧНИХ СИЛ США

Компанія L3Harris передала космічним силам США першу партію новітньої системи Meadowlands CCS, призначеної для блокування супутникового зв’язку. Комплекс уже пройшов виробничі випробування, а незабаром його чекають державні тести та експлуатаційні перевірки.

Meadowlands CCS розроблена як компактна та мобільна система. Хоча точні характеристики залишаються засекреченими, система обіцяє розширені можливості глушіння супутникового зв’язку.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь