5 поширених шкідників, які найбільше псують ваш часник

Багато комах-шкідників бояться різкого часникового запаху і обходять/облітають/обповзають цей овоч за багато кілометрів. Однак існують і такі, які не проти розділити з нами урожай часнику. Хто зазіхає на наші грядки? Подивимося "ворогу" у вічі, інформує Ukr.Media.

Комахи-шкідники вражають часник на різних стадіях його розвитку, але найчастіше у кінці вегетаційного періоду або під час зберігання. До речі, більшість "ворогів" часнику полюбляють також і цибулю, тому що обидва овочі належать до одного роду.

Як позбутися грізних шкідників і врятувати результат кількамісячної праці?

Кліщ часниковий чотириногий

Часниковий (цибулинний) чотириногий кліщ дуже розповсюджений. Виявити його неозброєним оком практично неможливо, тому що розміри шкідника, що має червоподібну форму, не перевищують 290 мкм (0,29 мм).

Часниковий кліщ пошкоджує листя і цибулини. Пошкоджений листочок скручується до середини, а потім жовтіє з країв. Після цього кліщ опускається вниз, до цибулини, і починає там розмножуватися. На появу шкідника на часникових зубках вкажуть утворені плями жовтого або темно-зеленого кольору. Це не просто зовнішній дефект — уражені головки часнику не зберігаються (вони починають гнити) і можуть стати джерелом інфекції, оскільки кліщі здатні переносити вірус мозаїки часнику (цибулі).

Як боротися з часниковим кліщем

Заходи боротьби є в основному профілактичними і спрямовані на те, щоб попередити появу часникового кліща:

  • Не забувайте про дотримання сівозміни. Часник на колишнє місце можна повернути не раніше ніж за 3-4 роки, коли загинуть усі шкідники, що знаходяться у ґрунті.
  • Часник, призначений для зберігання і подальшого розведення, перед закладкою на зберігання потрібно знезаразити. Для цього потримайте часникові цибулини протягом тижня при температурі 35-37° С, або 15-16 годин — за 40-45° С.
  • Оптимальний режим зберігання, який виключить появу і розмноження часникового кліща, — це вологість повітря у межах 65 % і температура 1-2° С.
  • Личинки кліща можуть перебувати на бур'янах, тому слід регулярно полоти город і знищувати уражені кліщем рослини. Зробити це також необхідно восени, наприкінці городнього сезону, тому що самки кліща спокійнісінько перезимують на бур'янах із сімейства Злакових, а навесні, за підвищення температури до 9-10° С, почнуть активно розмножуватися.
  • З хімічних методів боротьби рекомендується обробка порожніх сховищ перед закладкою часнику на зиму сірчаною димовою шашкою Клімат. Випари не тільки знищать усіх шкідників і кліщів, але й виженуть гризунів, які також чимало шкодять вирощеному врожаю.

    Листоїд цибульний (тріщалка цибульна)

    Ще один шкідник, який не проти спробувати вирощений вами часник, — цибульний листоїд. Свою другу назву — цибульна тріщалка — цей жук отримав через звук, який він видає, коли відчуває небезпеку. Довжина дорослої комахи — 6-7,5 мм. Більша частина його тулуба має характерне червоне забарвлення, за що часникового шкідника також іноді називають "пожежником".

    Листоїд живиться листям, стеблами і квітками часнику, цибулі та багатьох рослин сімейства Лілейні. Шкоди завдають дорослі жуки і личинки цибульного листоїда. Вони об'їдають краї листової пластини, а з нижньої сторони листа роблять поклади яєць: спочатку яйця жовтого кольору, а потім поступово буріють. З яєць незабаром з'являються ненажерливі личинки.

    Заходи боротьби з цибульним листоїдом

    При появі жука найдієвіший спосіб — це ручний збір дорослих комах, яєць і личинок цибульної тріщалки.

    Для обробки рослин також можна приготувати настій полину або живокосту. Для нього візьміть 700 г трави, подрібніть і залийте відром холодної води. Залиште на добу настоюватися, а потім поставте на вогонь і кип'ятіть 30 хвилин. Коли настій охолоне, процідіть його. Після цього додайте трохи рідкого мила або шампуню, щоб після обробки настій довше залишався на листі. Обприскайте уражені рослини.

    З хімічних препаратів для боротьби з цибульною тріщалкою підійде інсектицид Іскра Подвійний ефект (1 таблетка на 10 л води). Обприскування слід провести при перших ознаках появи листоїда, але не пізніше початку липня.

    Цибульна муха

    Це один із найнебезпечніших шкідників часнику. Цибульна муха поширена скрізь, де зростає цибуля. Однак шкоди посадкам завдає не вона, а її личинки циліндричної форми, які можуть сягати 1 см завдовжки. Вони потрапляють всередину цибулини і виїдають у ній великі отвори. Листя пошкодженої рослини починає жовтіти і в'янути, а сама цибулина — гнити.

    Для профілактики появи небезпечного шкідника під час посадки часнику внесіть у ґрунт гранули інсектициду Мухоїд (50 г на 10 кв. м). Якщо ґрунт був заражений, препарат знищить личинок цибульної мухи і попередить поширення комахи.

    Як позбутися цибульної мухи

    На початкових стадіях ураження посадок часнику цибульною мухою можуть допомогти народні засоби:

  • У відрі води розчиніть 200-300 г звичайної кухонної солі. Соляним розчином полийте часник під коріння. За кілька годин полийте ґрунт вже чистою водою. За 10 днів повторіть обробку.
  • 200 г коріння кульбаби подрібніть і залийте відром води. Настоюйте тиждень. Після цього процідіть і обприскайте рослини. Повторити процедуру можна за 14 днів.
  • У більш складних випадках допоможуть хімічні препарати:

  • Приготуйте розчин інсектициду подвійної дії Алатар (5 мл на 4 л води). Обприскайте ним часник, вражений цибульною мухою. Ефект буде помітний вже за кілька годин. Завдяки спеціальному компоненту, який є у складі препарату, розчин буде триматися на листі до 3 тижнів, захищаючи рослину від шкідника.
  • Можна провести обробку хворих рослин тютюновим пилом. Нікотин, який входить до складу препарату, згубно діє на багатьох шкідників городніх культур. Ефективний він і у боротьбі з цибульною мухою. За 10 днів обробку можна повторити.
  • Стеблова нематода часнику (цибулі)

    Іноді причиною того, що листя часнику стає жовтим, а потім відмирає, стає не цибульна муха. Подібні ознаки спостерігаються у часнику і під час ураження іншого, не менш грізного, ворога — стеблової часникової нематоди. Цей дрібний — до 2 мм завдовжки — червоподібний паразит призводить до псування не тільки надземної, але і підземної частини рослин: зубчики стають пухкими і починають гнити.

    У ґрунті і на рослинних залишках нематода здатна виживати протягом 3 років. Тому з метою профілактики боротьби зі шкідником дуже важливо дотримуватися сівозміни і повертати часник на колишнє місце лише за 4 роки або навіть пізніше.

    Як боротися зі стебловою нематодою часнику

    Позбутися стеблової нематоди неможливо, тому потрібно зробити все можливе, щоб вона не з'явилася:

    • наприкінці дачного сезону обов'язково очищайте город від рослинних залишків. Усі уражені рослини відразу спалюйте. Класти їх у компост категорично заборонено;
    • для посадки вибирайте тільки здоровий посадковий матеріал;
    • нематода полюбляє важкі ґрунти, тому перед посадкою на грядки, де будуть зростати цибуля і часник, внесіть торф, листовий перегній і річковий пісок.

    Трипс цибульний

    Трипс цибульний шкодить не тільки часнику — він становить небезпеку для сотень різних культур. Комахи надають перевагу високій температурі, тому найчастіше з'являються саме у теплицях. Однак і рослин у відкритому ґрунті вони не оминають. Трипсів складно побачити неозброєним оком через їх мікроскопічні розміри: доросла особа не перевищує 1,5 мм завдовжки, а личинка виростає приблизно до 0,5 мм.

    Найбільшої шкоди завдають личинки трипса. Вони висмоктують сік із верхніх шарів листових пластинок. При сильному ураженні листя стає бурим і засихає. За невеликого пошкодження рослина не гине, але розвивається гірше, у результаті чого знижується її врожайність. Трипси шкодять і зібраному врожаю. Вони зимують під покривними лусками, і цибулини, уражені комахами, починають гнити.

    Як позбутися трипсів

    На початкових етапах ураження можна спробувати впоратися з трипсами народними засобами:

    • намагайтеся частіше влаштовувати рослинам теплий "душ": струмінь води просто змиє комах із листової пластинки;
    • обприскайте уражені посадки настоєм кульбаб. Подрібніть 1 кг кульбаб і залийте їх відром води, настоюйте 2 дні. Потім процідіть і обприскайте рослини.

    При більш сильному ураженні рекомендуємо вдатися до одного з інсектицидів:

    • біологічний інсектицид Фітоверм можна використовувати як у захищеному, так і у відкритому ґрунті. Для обробки 0,4 мл препарату розчиніть у 1 л води. Обприскуйте таким розчином часник тричі протягом вегетаційного періоду з інтервалом у 3 тижні;
    • також і у теплиці, і на відкритих грядках можна застосовувати Командор Максі. 1,5 г інсектициду розчиніть у 10 л води і обробіть ним уражені рослини;
    • для боротьби з цибульними трипсами можна скористатися також інсектицидами Конфідор Екстра (1,5 г на 10 л води) або Аліот (10 мл на 10 л води). Ці препарати дозволено застосовувати лише у відкритому ґрунті.

    Не варто також забувати про профілактичні заходи:

    • регулярно виполюйте бур'яни: і під час зростання рослин, і наприкінці городнього сезону;
    • використовуйте лише абсолютно здоровий посадковий матеріал;
    • дотримуйтесь сівозміни.

    Джерело: ukr.media

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь