7 основних причин, через які у фіалок чорніє листя

Фіалка — рослина доволі примхлива. Вона постійно зазнає всіляких негараздів. Її листя то жовтіє, то чорніє, то скручується. Сьогодні розглянемо основні причини потемнішання листя у фіалок, інформує Ukr.Media.

Щоб врятувати фіалку, у якої почорніло листя, потрібно правильно визначити причину недуги. Лише у цьому випадку ви зможете їй допомогти. Ми хочемо познайомити вас з 7 основними чинниками, що можуть призвести до зміни кольору у її листя.

Неправильний полив

Найчастіша причина появи чорних плям на листі фіалки — неправильний полив. Причому надмірна кількість води для цих ніжних рослин більш згубна, ніж її нестача. Пересушену фіалку ще можна врятувати (обірвіть усі засохлі листочки і полийте рослину), а ось залиту часто не можна.

Спочатку, якщо у вас у горщику "багно", припиніть полив до повного висихання земляної грудки. Потім доторкніться до потемнілих листочків. Якщо вони стали м'якими, можливо, вже почало загнивати коріння. У цьому випадку знадобиться пересадка рослини. Дістаньте її з горщика, видаліть усі пошкоджені корінці рослини (зіпсовані), а рани обробіть будь-яким знезаражувальним засобом, наприклад товченим активованим вугіллям або золою. Пересадіть фіалку в інший горщик. Ґрунт вибирайте такий, який призначений саме для фіалок: він легкий і пухкий, з будь-яким розпушувачем (перліт, крупний пісок і т. д.). Після пересадки полийте рослину розчином Фітоспорину.

Що робити?

Надалі не забувайте, як правильно поливати фіалки:

  • полив здійснюється лише після повного висихання земляної грудки. Іноді складно визначити, чи повністю висох ґрунт або ближче до дна горщика земля ще волога. У цьому випадку можна взяти паличку і проштрикнути нею ґрунт. Однак слід робити це обережно, щоб не пошкодити коріння рослини;
  • поливати фіалки можна лише відстояною водою, температура якої вища за кімнатну на кілька градусів (але не вища за 30° С);
  • поливати фіалку краще гнотовим способом або у піддон (зайву воду після поливу з піддона потрібно відразу виливати). Якщо ви поливаєте зверху, то обов'язково використовуйте лійку без розпилювача і лийте саме під коріння.

Температурний режим

Фіалка дуже чутлива до температури навколишнього повітря. Для неї є небажаними як надмірний холод, так і надмірна спека. Якщо на підвіконні взимку постійно низька температура, що не підходить для фіалки, земляна грудка часто переохолоджуються (адже горщики невеликі). Це може призвести до загнивання коріння, яке спочатку дасть про себе знати почорнінням листя, а потім загибеллю рослини.

Наприклад, тепло від батарей і промені палючого сонця можуть викликати опіки листя у фіалки, у результаті яких краї листочків стануть темними.

Що робити?

Поставте фіалку в інше місце. Приберіть її подалі від батареї і зніміть з вікна. Пам'ятайте, що фіалка полюбляє гарне освітлення, але без прямих сонячних променів.

Що стосується температури навколишнього повітря, то для фіалки оптимальним вважається діапазон 16-20° С взимку і 20-25° С влітку.

Протяги

Якщо одного зимового дня ви вирішили провітрити кімнату, то приберіть перед цим рослини подалі від вікна. Лише декілька хвилин за низької температури — і на листі фіалки з'являться темні кола. Потім вони поступово поширяться на усі листкові пластинки. Причина — протяг, який негативно впливає на фіалки. Те ж саме відбудеться і на протязі у теплу пору року.

Що робити?

Знайдіть для фіалок таке місце, де на них не потраплятимуть потоки повітря. Причому мова йде не лише про повітря з вікна, але і про ті повітряні струмені, які створюють вентилятор або кондиціонер. Перед провітрюванням прибирайте горщики з фіалками з вікна або закривайте їх, наприклад листами полікарбонату.

Низький рівень вологості

Занадто сухе повітря у кімнаті також може стати причиною появи чорних плям на листках фіалки. Оптимальним для цих квітів вважається рівень вологості, що дорівнює 50 %. Його складно досягти за умов звичайної квартири, особливо після вмикання опалення у холодну пору року.

Що робити?

Підвищити рівень вологості у місцях утримання фіалок можна кількома способами:

  • поставте у приміщенні ємності з водою;
  • горщик з фіалкою поставте у велику ємність з вологим керамзитом або галькою;
  • зволожте повітря у приміщенні наступним чином: повісьте на батарею вологу тканину, змочуйте її у міру висихання.

Невідповідний горщик

Причиною появи чорних плям на листі фіалок може стати навіть невідповідний горщик. Причому тут потрібно розглядати відразу два критерії: матеріал і розмір.

Як не дивно, але найкращим матеріалом для горщиків з фіалками вважається не кераміка, а пластмаса. У керамічному горщику ґрунт довше залишається вологим, що погано для фіалок. Крім того, вода з нього йде повільніше, тому що у дні лише один отвір для відведення зайвої рідини. У пластмасовому ж горщику, якщо така проблема існує, можна самостійно зробити ще кілька отворів.

Розмір горщика також важливий. У фіалок невелика поверхнева коренева система, тому їм не потрібні великі горщики. На думку фахівців, діаметр горщика повинен бути меншим за діаметр кущика фіалки у 3 рази. У великому горщику різні шари ґрунту можуть бути просушені по-різному: верхній — вже сухий, а біля коріння — досі ще вологий. Отже, з поливом краще почекати.

Що робити?

Пересадіть фіалку у пластмасовий горщик відповідного розміру. Пересадку, навіть якщо квітка добре зростає, потрібно проводити не рідше 1 разу на рік, а краще — раз на 6-8 місяців.

Нестача поживних речовин

Через те, що горщики для фіалок невеликого розміру, ґрунт у них дуже швидко виснажується. Крім того, у ньому можуть накопичуватися солі, які не дадуть корінню поглинати поживні речовини. В обох випадках рослина відчуває дефіцит необхідних для нормального розвитку елементів. А вказати на недолік поживних речовин може те саме потемнішання листя.

Що робити?

Фіалки потрібно регулярно підгодовувати. Під час зростання і активного квітнення рослини потребують регулярних підгодівель. Приблизно один раз на два тижні потрібно вносити комплексні мінеральні добрива.

Грибкові захворювання

І найгірша з боку наслідків причина — грибкові захворювання фіалок. Якщо листя вашої фіалки раптом без наявних причин вкрилося темними плямами і почало в'янути, рослина, швидше за все, захворіла на фітофтороз. Ці плями зовні схожі на інші. Однак за наявності грибкового захворювання потемнішання починається не з листя, як в інших випадках, а зі стебел і поступово переходить на листя та всю рослину.

Що робити?

Швидше за все, доведеться вдаватися до радикальних заходів — розлучатися з фіалкою. Горщик, у якому вона зростала, ретельно вимийте і обробіть окропом. Ґрунт для нової рослини залиште промерзнути і для профілактики пролийте його Фітоспорином. Надалі, щоб уникнути ураження грибковими захворюваннями, дотримуйтеся агротехніки, не перезволожуйте рослини.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь