Гарні і примхливі лілії не вибачають садівникові помилок у догляді. За неправильного догляду вони погано квітнутимуть або навіть загинуть. Щоб квіти зростали здоровими і пишно квітнули, потрібно дотримуватися цих простих правил, інформує Ukr.Media.
Зберігання цибулин
Для висадки варто вибирати великі, м'ясисті і здорові цибулини, лусочки яких не пересушені. Купувати посадковий матеріал краще з настанням весни, а до висадки на клумбу цибулини можна зберігати у темному прохолодному місці.
Для цього добре підходить нижній ящик холодильника. Крім того, цибулини можна перекласти вологим мохом, піском або тирсою, щоб волога з них не випаровувалася. Під час зберігання цибулини варто регулярно перевіряти на наявність паростків і за необхідності надрізати упаковку, щоб запобігти деформації стебла.
Профілактика захворювань
Цибулини перед посадкою потрібно обробити спеціальним розчином, щоб попередити розвиток хвороб. Гарні антисептичні властивості має 0,2 %-вий розчин фундазолу, яскраво-рожевий розчин марганцівки, препарат "Максим".
Цибулини потрібно замочити в одному з засобів на 30 хвилин, а перед посадкою підсушити. Проводити профілактику захворювань можна і після посадки, обприскуючи рослини 1 %-вим розчином бордоської рідини. Робити це рекомендується 3 рази на рік.
Вибір постійного місця
Лілії можуть зростати на одному і тому ж місці кілька років. Часті пересадки можуть навіть уповільнити їх розвиток. Вибирати ділянку для посадки потрібно таким чином, щоб у найближчі 3-4 роки не турбувати рослину.
Лілії полюбляють добре дренований ґрунт, оскільки не переносять застою вологи. Для них можна виділити ділянку з напівпіщаним або суглинним ґрунтом. Крім того, краще, якщо він буде сонячним, але без доступу прямих сонячних променів і протягів.
Глибина посадки
Глибина посадки залежить від сорту і віку рослин. Оптимальне значення — 20 см.
Якщо були придбані низькорослі сорти або занадто молоді цибулини, то ямка повинна бути меншої глибини, близько 10-12 см. Діток можна прикопувати на глибину, не більшу за 5 см.
Посадка лілій
Для посадки роблять ямки або борозенки до 20 см завглибшки. Оптимальна відстань між рослинами становить 20-30 см. Між борозенками варто залишити проміжок у 50-70 см.
Перед посадкою цибулин у кожній лунці або борозенці рекомендується зробити захисну подушку із суміші промитого річкового піску і золи. Після цього висадити лілії, розправивши їх коріння і трохи втиснувши у пісок.
Зверху засипати ямку землею, змішаною з перегноєм або комплексним мінеральним добривом, полити і замульчувати торфом. Лілії не переносять гній, тому якщо перегною і мінерального добрива немає, то краще у ґрунт нічого не вносити.
Мульчування
Мульчування потрібне для затримання вологи, але не її застою. Крім того, воно дає додаткове харчування ліліям.
Для мульчування східних і азіатських сортів можна використовувати торф, тирсу, хвою. Для трубчастих гібридів і кандідум — листовий перегній з золою. Універсальними засобами вважаються торф, перегнилий компост і перепріла тирса.
Догляд за ліліями
Квіти потрібно регулярно, але помірно поливати, особливо це важливо у посушливі дні. Крім того, потрібні постійні прополки і розпушування ґрунту, що дозволить дренувати ґрунт і наситити його киснем.
Для лілії важливе підтримання оптимального водного режиму ґрунту, оскільки згубним буде і перезволоженням, і посуха. У першому випадку збільшується ризик розвитку цибулевої і бактеріальної гнилі, бурої плямистості, а в другому — рослина починає сохнути.
До настання зими цибулини необхідно вчасно вкрити тирсою, сухим листям або плівкою. Попередньо варто переконатися в тому, що земля повністю суха. Навесні знімати укриття потрібно до появи перших паростків.
Необхідні підгодівлі
Лілії чутливі до мінеральних добрив, а ось органічні не полюбляють. Тому рекомендується використовувати засоби, спеціально створені для цибулинних рослин. При цьому варто враховувати, що вони бувають осінні (без азоту) і весняні (з азотом).
У період активного зростання до початку квітнення рекомендується вносити азотні та комплексні мінеральні добрива 2-3 рази за весь період. Після квітнення краще використовувати суперфосфат і калійну селітру.
Джерело: ukr.media