9 плямистостей рододендрона, які найбільш небезпечні для нього

Фантастично гарний і рясно квітучий рододендрон — прикраса будь-якої ділянки. Цей чагарник із сімейства Вересові має десятки сортів усіх розмірів куща з гарним шкірястим листям і різноманітним забарвленням квіток. І навіть тропічне походження рослини сьогодні нікого не лякає — виведено безліч її морозостійких форм, інформує Ukr.Media.

Якщо ви вибрали доречний саме для вашої ділянки акліматизований сорт рододендрона, грамотно його посадили і доглядаєте за рослиною, чи означає це, що жодні напасті чагарнику більше не страшні?

На жаль, немає — рододендрон хоч і відноситься до досить стійких відносно хвороб і шкідників культур, все ж таки за поганих умов, неправильної агротехніки або примх погоди може піддаватися впливу різних захворювань. Сприйнятливість до таких негативних факторів, здебільшого, залежить від виду і сорту рослини — наприклад, найбільш уразливі молоді та/або виснажені рододендрони, що зростають на відкритому сонці, а не у напівзатінку.

Погане самопочуття рододендрона часто проявляється саме видозміною листових пластинок — їх викривленням та/або затримкою зростання укупі з різного кольору новоутвореннями. Свій здоровий вигляд листя цієї рослини може втратити одразу через декілька захворювань, здебільшого грибкової природи.

Іржа

Грибок хризомікса найчастіше вражає рододендрони з дрібним листям, хоча може зустрічатися і на інших видах.

Симптоми

Інфекція вражає лише крону, не зачіпаючи коріння або бутони. Восени на нижній стороні листя уражених рослин з'являються "іржаві" жовті, червоні або коричневі пилоподібні здуття (спорангії). Дуже інфіковані рослини передчасно скидають листя. Навесні на листі помітні темно-червоні подушечки спір — зимова форма гриба. Без своєчасного лікування захворювання призводить до відмирання пагонів і загибелі всієї рослини.

Заходи боротьби

Уражене листя збирають і спалюють. Хворі рослини обробляють препаратами, що містять мідь. На ранніх стадіях цього захворювання допомагає обприскування рослин бордоською рідиною або її замінниками.

Профілактика появи

Не розбивати ділянки поблизу соснових лісів, відмовитися від надмірного внесення азотних добрив, восени ретельно видаляти усі рослинні залишки — листя, зламані пагони, плоди, що опали.

Септоріозна плямистість (дрібноплямистість)

Грибок септорія найчастіше "нападає" на рододендрони у теплицях, хоча зустрічається і на листопадних видах відкритого ґрунту.

Симптоми

На листі з'являються дрібні округлі червонуваті або жовтувато-коричневі плями неправильної форми, що поступово білішають або чорнішають у центрі. Згодом плями збільшуються, на їх поверхні формуються точкові чорні плодові тіла зимуючої стадії гриба. Листя жовтіє, поступово засихає і обпадає. У результаті в рослинах порушуються усі фізіологічні процеси, нормально не закладаються квіткові бутони.

Заходи боротьби

Уражене листя збирають і спалюють на найбільш ранніх етапах розвитку хвороби. Хворі рослини обробляють препаратами, що містять мідь, (застосовувати лише за нормальної вологості повітря та досить високої температури). На ранніх стадіях цього захворювання допомагає обприскування рослин бордоською рідиною або фунгіцидом Кумулус.

Профілактика появи

Восени обробляти внутрішню поверхню теплиць, глибоко перекопувати ґрунт і ретельно видаляти усі рослинні залишки — листя, зламані пагони, плоди, що опали.

Антракнозна плямистість

Грибок-збудник частіше вражає молоді рослини рододендрона.

Симптоми

На верхній частині листя проявляється крайовий некроз у вигляді коричнево-бурих плям неправильної форми. Листя поступово засихає. На поверхні плям утворюються спороношення у вигляді чисельних округлих плодових тіл темного кольору. Якщо зараження продовжує розвиватися, уражаються і стебла, які з часом засихають, послаблюючи рослини. Хвороба поширюється стрімко.

Заходи боротьби

Обрізка і знищення уражених частин рослин, весняне обприскування розчином бордоської рідини або фунгіцидом Кумулус.

Профілактика появи

Не допускати густоти насаджень, восени глибоко перекопувати ґрунт, обробляти внутрішню поверхню теплиць і ретельно видаляти усі рослинні залишки — листя, зламані пагони, плоди, що опали.

Філлостиктозна бура плямистість

Це грибкове захворювання.

Симптоми

На листі рододендрона (частіше на краях і на кінцях) з'являються округлі або неправильної форми червоніючі (рідше темно-сірі) плями з тонкою темно-коричневою облямівкою. Надалі уражені ділянки світлішають, розтріскуються і відпадають. У переважній більшості випадків уражене листя відмирає, причому процес починається на його кінчиках. На некрозній тканині утворюються точкові чорні тіла зимуючої стадії грибка.

Заходи боротьби

Обрізка і знищення уражених частин рослин, весняне обприскування розчином бордоської рідини або фунгіцидом Кумулусом, суспензією Цинеба або Каптана.

Профілактика появи

Восени глибоко перекопувати ґрунт і ретельно видаляти усі рослинні залишки — листя, зламані пагони, плоди, що опали.

Песталоціева плямистість

Від навали цього грибка також частіше страждають молоді рослини.

Симптоми

Грибок вражає листя і стебла рослини, проявляючись невеликими бурими плямами неправильної форми з тонкою буро-жовтою облямівкою. Плями часто розкидані по краях листової пластинки, яка жовтіє і передчасно засихає. На плямах відмираючої тканини утворюються округлі сірі подушечки спороношення гриба. На стеблах плями великі, втиснуті, подовжені. Їх поверхня з часом засихає і світлішає, утворюються численні дрібні сірі подушечки спороношення гриба. Уражені пагони засихають.

Заходи боротьби

Обрізка і знищення уражених частин рослин, весняне обприскування розчином бордоської рідини або фунгіцидом Кумулус.

Профілактика появи

Восени глибоко перекопувати ґрунт і ретельно видаляти усі рослинні залишки — листя, зламані пагони, плоди, що опали.

Неінфекційний хлороз

Це захворювання, що характеризується появою світлих жовтих плям на листі рододендрона, може виникати з багатьох причин — від неправильної агротехніки до несприятливих ґрунтових і кліматичних умов (підвищена кислотність ґрунту, дефіцит заліза або магнію у ґрунті, нестача азоту, підвищений вміст солей, перезволоження коріння тощо).

Симптоми

Листова пластина між провідними жилками стає світло-зеленою або жовтувато-зеленою. У початковій стадії ураження жилки ще зберігають темно-зелений колір, пізніше теж жовтіють. При сильному хлорозі усі молоді пагони стають жовтими або просто блідими, на сонці легко отримують опіки. Постійний вплив несприятливих факторів призводить до відставання у зростанні і захворювань, навіть до загибелі рослини.

Заходи боротьби

Оптимізація умов культивування — за потреби вапнування ґрунту та/або внесення відсутніх елементів і т. п.

Профілактика появи

Ретельне дотримання агротехніки вирощування, грамотний полив, своєчасні підживлення, нормалізація кислотності ґрунту.

Воскова хвороба (здуття листя)

Грибки з роду Екзобазидіум паразитують на деяких видах рододендрона і полюбляють молоді рослини.

Симптоми

Деформація, збільшення і потовщення листя та верхівок пагонів, що супроводжуються появою великих, округлих або довгастих плям червоного або червоно-коричневого кольору. На поверхні некрозів розвивається щільний воскоподібний наліт спороношення. З часом плями засихають і розтріскуються, а кулясті нарости розростаються. Уражені рослини втрачають декоративність і майже не квітнуть. Один із видів грибка також здатний викликати утворення так званої "відьминої мітли рододендрона" з пожовтінням листя та його покриттям знизу борошнистим нальотом.

Заходи боротьби

Обрізка і знищення уражених частин рослин, весняне обприскування розчином бордоської рідини, її замінниками або фунгіцидом Кумулус.

Профілактика появи

Восени глибоко перекопувати ґрунт і ретельно видаляти усі рослинні залишки — листя, зламані пагони, плоди, що опали.

Церкоспороз

Збудник — грибок церкоспора. Більш схильні до ураження нижні яруси листя рододендрона.

Симптоми

Листові платини вкриваються неправильного розміру темно-коричневими незграбними плямами з червоними краями. На лицьовій частині листя виникає сірий наліт спороношення, добре помітний у вологу погоду. За відсутності лікування хвороба прогресує, стає бурою уся оборотна сторона листя, пагони припиняють зростати, не настає квітнення. Без лікування рододендрон може навіть загинути.

Заходи боротьби

Обрізка і знищення уражених частин рослин, обробка уражених рослин згідно з інструкцією Алірином-Б, у більш запущених випадках Дітаном або Фундазолом.

Профілактика появи

Обов'язкові збір і спалювання опалого листя восени, розпушування ґрунту після настання холодів.

Мозаїка

Це захворювання вірусного характеру. Найчастіше збудника переносять комахи-шкідники: попелиці, клопи та інші.

Симптоми

Листові пластинки стоншуються, з плоских перетворюються на "фактурні" — вкриваються дрібними мозаїчними жовто-зеленими плямами, що чергуються, і здуттям. За прогресування хвороби листя темнішає і ще сильніше деформується. Рослини відстають у зростанні і майже не квітнуть.

Заходи боротьби

Захворювання невиліковне. Усі уражені частини рослини потрібно вирізати і спалити. Дуже уражені кущі викорчовують повністю, а ґрунт під ними обробляють Актеліком або Конфідором.

Профілактика появи

Вирощування найбільш стійких до вірусних захворювань сортів, використання лише здорового і знезараженого посівного та посадкового матеріалів, дотримання агротехніки вирощування.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь