Хвороби озимої пшениці: основні види

Одним з важливих етапів на цьому шляху до отримання якісного урожаю є захист посівного матеріалу від хвороб, а у разі їх появи – ефективна боротьба. Зрозуміти, що він заражений певними збудниками в більшості випадків неможливо без спеціального обладнання. Саме тому експерти рекомендують проводити аналіз зерна https://microbiolaba.com/ru/analiz-zerna-i-semyan/ у профільній лабораторії.

Хвороби озимої пшениці в осінньо-зимовий період та весною

Пропонуємо розглянути основні хвороби зерна пшениці, щоб забезпечити надійний захист та завчасно помітити перші ознаки.

Снігова пліснява

Снігова пліснява – ранньовесняна грибкова хвороба озимих посівів пшениці. Її ознаками є павутинистий сірий або білий наліт на сходах, дрібні чорні склероції, рожеве забарвлення або білі плями на листках у вигляді тонкої білої павутинки. Хворі рослини буріють, загнивають, гинуть, утворюючи на полях так звані  “залисини”. Випрівання й загнивання озимих особливо шкодять у роки з рясним сніговим покривом взимку та повільним таненням навесні. Хвороба сильно розвивається на вологих кислих грунтах. 

Прикореневі та кореневі гнилі

Це  група з найпідступніших хвороб озимої пшениці, які в залежності від виду шкідливого організму вражають як кореневу систему (пітіум), так і прикореневу частину стебла (церкоспорельоз, гібеліноз) рослини. Можливі варіанти, де гнилі діагностуються відразу у двох зонах – кореневій та прикореневій (фузаріоз, різоктоніоз, офіобольоз, гельмінтоспоріоз).

Найпоширеніші зовнішні ознаки кореневих та прикореневих гнилей в полі, це вилягання сходів, затримка росту та розвитку рослин, побуріння та загнивання коріння. Уражені рослини втрачають тургор, жовтіють і хиляться. Їхні кореневі шийки чорніють, потоншуються і загнивають. Рослини часто гинуть і легко висмикуються з ґрунту, бо їхня коренева система розвинена погано.

Борошниста роса

Якщо розглядати хвороби озимої пшениці восени, то варто виділити один з найпоширеніших різновидів – борошнисту росу. Перші ознаки хвороби можна спостерігати вже восени, на сходах пшениці. На листі з’являється наліт білого кольору, який нагадує павутинку. Осіннє зараження може призвести до ослаблення рослин та зниження їх зимостійкості. Це, в свою чергу, може спричинити загибель посівів взимку або зниження врожаю навесні.

Септоріоз та інші плямистості 

Септоріоз та інші плямистості – це поширені грибкові захворювання озимої пшениці, які вражають листя, стебла та колос. Їхніми симптомами є поява плям різної форми та розміру, з жовтим або бурим обідком. Уражені тканини з часом засихають і кришаться, що призводить до зменшення фотосинтетичної активності, зниження якості зерна та значних втрат врожаю. 

Деякі весняні хвороби пшениці з’являються ще в осінній період. Їхні збудники закріплюються на рослинах в цей сезон, а з підвищенням температури вони активно розвиваються. Саме таким є септоріоз. Розвиток цією хвороби провокує гриб. Крім цього, є декілька інших видів плямистостей:

  • Піренофороз або жовта плямистість. Іноді хвороби на пшениці складно діагностувати, оскільки вони мають схожі ознаки. Основною ознакою в цьому випадку є поява плям на листі. Вони мають округлу або овальну форму, а також світло-коричневе або жовте забарвлення. 
  • Альтернаріоз. Основними ознаками появи цього захворювання є утворення некротичних плям на листі. Вони мають темно-коричневий або коричневий колір. З’являються спочатку на краях молодих листків та сім’ядолях. Після цього можуть розширюватися на інші ділянки.

Розвитку цих хвороб сприяють дощі, підвищена вологість та помірні температури. 

Іржасті захворювання

Окрему групу становлять хвороби пшениці, які проявляються у вигляді нальоту або пустул (виразок) на уражених частинах рослини, заповнених жовто-бурими або бурими спорами гриба та схожі на іржу. Вони бувають 3 видів. Це жовта, стеблова та бура іржа. Збудниками в кожному випадку є гриби, які вражаючи рослину призводять до зниження фотосинтезу, всихання та загибелі уражених частин, зменшення розмірів та якості зерна, і як наслідок до значних втрат врожаю.

Сажкові хвороби пшениці

Сажкові гриби завдають шкоди багатьом частинам рослин, але особливо небезпечні для генеративних органів. Вони руйнують тканини, надаючи їм темного, обгорілого вигляду. В уражених колосках замість зерна утворюються так звані сажкові мішечки які повністю заповнені спорами.

Шкідливість сажкових хвороб зумовлюється як відкритим недобором урожаю в результаті утворення спорової маси замість зерна в колосі, так і прихованим недобором урожаю через зрідження посівів внаслідок відмирання уражених рослин.

Хвороби колоса пшениці

Різним захворюванням піддаються не тільки стебла та листки, а ще й колоски. Найчастіше вони вражаються фузаріозом. Захворювання проявляється у фазі колосіння і наливання зерна. Характерними ознаками фузаріозу є знебарвлення лусочок колоса, поява нальоту різного кольору (рожевого, білого, сірого або бурого), а також зморщеність і щуплість зерна. У жарку суху погоду хвороба легко діагностується тим, що уражені колосочки, частини колоса або весь колос біліє, а здорові органи зберігають зелене забарвлення. 

Небезпека фузаріозу полягає в тому, що він може знизити врожай до 50%, зробити зерно непридатним для вживання людьми та тваринами через вміст шкідливих мікотоксинів, а також погіршити його хлібопекарські якості.

Джерело: microbiolaba.com

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь