Як допомогти рослині, яка постраждала через поворотні заморозки

Поворотні весняні заморозки — справжнє лихо для дачників. Часом, начебто і сніг давно розтанув, і сонце пригріває вже майже по-літньому, і температура багато днів поспіль тримається на стійкому плюсі — і раптом абсолютно несподівано різкий "мінус", та з сильним вітром або навіть снігом, інформує Ukr.Media.

Для рослин це велика проблема — у багатьох з них вже почалися активні обмінні процеси, зростання і розвиток, а якщо заморозки трапилися зовсім пізно — то навіть закладка бруньок. А тут мороз або сніг!

У результаті обмороження — почорніння стебел, розриви і тріщини у рослинних тканинах, опадання молодого листя і квітів (так-так, у деяких областях такі поворотні заморозки можливі навіть у травні-червні!). І це не лише проблема втрати декоративності. За умови несприятливого розвитку ситуації у подальшому ще й порушення процесу фотосинтезу і подачі поживних речовин у ослабленій рослині відбудеться, і зараження грибними хворобами додасться, і процес запліднення та зав'язування насіння порушиться.

Звичайно, для попередження такої ситуації існує безліч методів — і ретельний вибір часу висадки та посіву рослин, і постійне відстеження прогнозу погоди для регіону, і своєчасне зняття зимових укриттів навесні, і задимлення ділянки з високим підгортанням, і укриттям грядок у разі ризику раптового похолодання, і навіть спроби відтермінувати квітнення дерев.

Але це усе превентивні заходи, а що робити, якщо неприємність вже сталася і рослина підмерзла? Як її врятувати і що для цього зробити дачникові у першу чергу?

Як врятувати замерзлу рослину

Спочатку визначимося з критичною температурою для тих чи інших рослин, після впливу якої майбутній урожай вже практично не вдасться врятувати:

  • для забарвлених бутонів яблуні та груші — нижча за -2-3,5° С;
  • для кісточкових порід — нижча за -4-5° С;
  • для квіток більшості плодових і квіткових культур — нижча за -2° С;
  • у період зав'язування плодів небезпечні заморозки нижчі за -1° С;
  • полуниця / суниця — нижча за -9° С;
  • сходи більшості овочів — нижча за -5-6° С.

Зрозуміло, це лише приблизні цифри, на практиці ступінь пошкоджень сильно залежить від тривалості впливу, та й потрібно розглядати кожен випадок індивідуально, адже щойно висаджена на грядку розсада і вже підросла, адаптована рослина тієї чи іншої овочевої культури по-різному будуть реагувати на заморозки, так само як, наприклад, старі гілки — порівняно з бутонами одного й того ж самого плодового чагарнику або дерева, що зав'язуються. В цілому, чим дорослішою і здоровішою є рослина, тим вона легше протистоїть будь-яким факторам, у тому числі і різким коливань температури.

Якщо ж температури були нижчими за зазначені і тривали недовго, підмерзлі садові та городні рослини можна спробувати реанімувати. Як це зробити?

У першу чергу потрібно обережно гострим продезінфікованим секатором (ножицями) видалити відверто мертві тканини рослини — почорнілі, знебарвлені та такі, що вкрилися плямами, розм'якшилися, пошкодилися й розтріскалися. Різати слід до живої тканини. Якщо цього не зробити, то існує великий ризик того, що гниття і інфекція від уражених частин підуть далі, на живі.

Обрізку рослин "до живого" можна проводити лише у тому разі, якщо ви однозначно впевнені, що заморозків на ґрунті більше не буде — інакше ви цією процедурою ще більш послабите рослини перед прийдешнім зниженням температури!

По-друге, після обрізки слід провести позапланову обробку (обприскування) рослин стимуляторами росту, будь-якими протистресовими і зміцнюючими препаратами, здатними реально поліпшити стан постраждалих культур, зміцнюючи їх імунітет і стимулюючи природні фізіологічні процеси. Серед таких препаратів Епін, Епін Екстра, Циркон, Кореневін, Бурштин, Гетероауксин і т. п.

Далі підморожені грядки слід обережно розпушити і рясно пролити прикореневу зону пошкоджених та обрізаних рослин слабким розчином комплексної мінеральної або азотної підгодівлі, після чого рясно замульчувати компостом або перепрілим гноєм. Якщо цибулини або коріння не постраждали, навіть попри серйозні пошкодження надземної частини можна під час сезону очікувати на її відродження.

Вода для поливу підмерзлих рослин повинна бути холодною, у жодному разі не теплою і підігрітою!

Якщо дні стоять ясні і сонячні, спочатку такі пошкоджені рослини слід притінити, щоб у них не було додаткового стресу від коливань температури.

У наступні дні також проведіть рясні поливи (кожні два дні), а через два-три тижні знову підгодуйте рослини азотом — аміачною селітрою, сечовиною або нітроамофоскою (розвести згідно з інструкцією).

Допоможе високе мульчування — укриття снігом, компостом, соломою, сіном або дрантям, а також рясний полив і вищеописана азотна підгодівля також підмерзлим деревам, виноградним лозам і чагарникам. Паралельно їх крону можна додатково обприскати водою на світанку або під час заходу сонця — знову ж таки, вода обов'язково повинна бути холодною.

Чого не можна робити з замерзлою рослиною?

Не можна намагатися різко після заморозків відігрівати підмерзлі рослини екстремально теплими умовами "щоб відтанули швидше" — контейнерні культури вносити з морозу одразу у найтеплішу кімнату і ставити на сонячне підвіконня, грядки і пристовбурові кола проливати гарячою водою, спрямовувати на посадки теплові гармати і т. п.

Не можна сколювати і збивати полій з замерзлих рослин — по-перше, існує великий ризик ще більше пошкодити рослинні тканини, а по-друге, згодом лід, що повільно і природно тане, навпаки, допоможе заповнити культурі недолік вологи.

Як завжди, будь-яку проблему з рослинами легше і ефективніше попередити, ніж потім лікувати і усувати. Але якщо неприємність трапилася і поворотні заморозки "здійснили напад" на вашу ділянку, сподіваємося, що наші поради допоможуть вам впоратися з ситуацією без втрат.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь