Як підготувати садовий інструмент до зимового зберігання

В ощадливого дачника наприкінці осені граблі, секатори, лопати, вила, сапки та інші садові інструменти вимиті й начищені до блиску — діставай навесні й одразу починай працювати, інформує Ukr.Media.

Якщо відмовитися від нудного прибирання, до наступного сезону інвентар може стати непридатним. І тоді доведеться купувати новий. А сьогодні ціни на кожну одиницю істотно підвищують навантаження на гаманець.

Звісно, добрий господар приводить інструмент до ладу після кожного використання, тоді й великого прибирання наприкінці сезону не потрібно. Тим більше що це правило істотно подовжує інвентарю "життя". Але якщо вже так вийшло, що дотягли до осені, візьміться за чистку на совість. Якщо правильно організувати справу, багато зусиль не буде потрібно.

Головне — висушити

Спочатку треба прибрати з інструментів усі рослинні залишки, і для цього можна використовувати навіть пластмасові скребки. Після чого інвентар слід промити у воді. Лопати, сапи, граблі та інші "залізяки" мийте разом із рукоятками. Для початку занурте їх у воду цілком або добре зволожте, а потім пройдіться губкою або ганчіркою. Якщо інструмент не був сильно забруднений, просто відітріть робочі поверхні вологою ганчіркою.

Однак найголовніше в процесі очищення інструментів не миття, а сушіння. Мокрими на зберігання їх прибирати не можна — заіржавіють або покриються льодом. Необхідно добре просушити і дерев'яні рукоятки. Ось чому проводити прибирання краще в теплу погоду, щоб була можливість розкласти інвентар на сонечку на кілька годин. Якщо ж на вулиці прохолодно і сиро, сушіть у приміщенні, але дуже ретельно.

Коли інструменти висохли, за ними потрібно доглянути — змастити металеві частини машинним мастилом, солідолом або навіть звичайною рослинною олією. До речі, щоб не забруднитися, можна використовувати олії у вигляді спреїв (такі зараз є в продажу, і це, звісно, зручно). Дерев'яні рукоятки теж можна протерти рослинною олією.

На форумах дачників можна знайти такий спосіб очищення інвентарю: занурити його у відро, заповнене дрібним гравієм, куди налили олію, і побовтати. Гравій спрацює як "скраб", що допомагає видалити забруднення, а олія створить захисну плівку. Іноді пропонують інструменти зберігати в такій ємності.

Якщо заіржавіли та затупилися

У такому разі потрібно діяти якомога оперативніше. Помітили хоч одну плямочку іржі — вживайте заходів. Найнадійніше використовувати промислові хімічні засоби, але можна і поекспериментувати з народним досвідом. Так, дачники пропонують замочити іржу на добу у водному розчині оцту (1:1) або лимонної кислоти (30 г на 1 л води) (а ще в арсеналі умільців — дуже міцний чай і навіть кока-кола). Сильно проржавілим лезам може знадобитися повторне замочування.

Коли дістанете інструменти з кислотного розчину, протріть металеві частини паперовим рушником, а потім знімайте іржу металевою теркою або щіткою. Довести до блиску лопати і сокири допоможе шліфувальний круг.

Якщо знімали іржу, слід наточити леза, адже кислота тупить кромку. Утім, і без цієї процедури інструментарій необхідно періодично гострити, адже працювати гострим зручніше й ефективніше. Гарні для цієї мети точильні бруски, і їх варто мати два: грубозернистий для грубої обробки і дрібнозернистий для шліфування. Для догляду за лопатою, косою або мотикою підійде простий плоский напилок.

Якщо ж у процесі догляду за садовими інструментами, ви виявили пошкодження і відколи, такого інвентарю доведеться позбутися, або віднести в ремонт, адже користуватися ним у такому вигляді буде небезпечно.

І, нарешті, зберігання садового інвентарю бажано впорядкувати, щоб було легко і безпечно відшукати необхідне. Так, на гострі інструменти надіньте чохли або помістіть їх у картонні коробки. Секатори і ножиці для стрижки чагарників зберігайте у відкритому вигляді і з розведеними лезами, особливо якщо вони перебувають у сараї, що проморожується. Дрібні інструменти складіть у відро, контейнер або розвісьте на стіні.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь