Як правильно посадити рододендрон на дачі: корисні поради для новачків

Через те, що рододендрон — охайна рослина з вічнозеленим шкірястим листям і великими суцвіттями, він давно здобув популярність у майстрів з квітникарства. І вони точно знають, коли та де його посадити, і як за ним доглядати для того, щоб він прижився. Інша справа — дачники, які нещодавно розпочали освоєння цього мистецтва, інформує Ukr.Media.

Рододендрон, як і усі рослини, має свої звички і побажання. Це, зокрема, певні умови посадки, склад ґрунту, частота поливів, підживлень та обробок. А тепер про усе послідовно.

Коли краще посадити рододендрон на дачі

Найкращим часом для посадки рододендронів називають весну — період після поворотних заморозків і до початку масового квітнення рослин. Оптимальні умови для цього заходу — волога і прохолодна погода, оскільки рослини відрізняються неглибокою кореневою системою і великим листям, досить чутливим до посухи.

Якщо ви проґавили цей момент і не посадили рододендрон навесні, то можете сміливо зробити це восени, але не пізніше середини жовтня. Цей період теж підходить для акліматизації рододендрона на новому місці.

Що потрібно знати про посадку рододендрона на ділянці

Вибір місця для посадки

Ця рослина надає перевагу напівзатінку, але при цьому не полюбляє протягів. Тому місце, яке ви залишите для рододендрона, має бути захищеним від вітру. Також рослина не полюбляє прямі сонячні промені і застій води. Досвідчені квітникарі стверджують, що висаджувати рододендрон краще з північного боку будівлі, а ідеальне місце — поблизу водойм, де повітря постійно зволожене.

Рододендрони небажано висаджувати поруч з березами, кленами, липами, вільхою та вербами, оскільки коренева система цих дерев сильно виснажує ґрунт. А от сосни — навпаки, для куща ідеальні сусіди: у них і коріння глибоко залягає, і через свою висоту вони не позбавляють світла рослини, що зростають поблизу.

Приготування ґрунту для посадки

Рододендрони полюбляють пухкий, добре дренований і багатий на перегній ґрунт з рівнем рН 4,0-5,5. Але не перестарайтеся: за надлишку кислоти чагарник ризикує захворіти на хлороз. Є кілька сумішей, ідеальних для рододендрона. Наприклад, можна змішати кислий торф, садову землю і соснову кору у пропорції 3:0,5:1 та додати у ґрунтосуміш трохи перліту. Другий варіант — кислий торф, хвойна і листова земля та річковий пісок у пропорції 3:1:2:1. Третій — компостована протягом декількох років соснова кора, верховий торф і дернова земля у пропорції 2:2:1.

Підготовка лунки і посадка рослини

Оскільки лунка у 3-4 рази повинна перевищувати розмір кореневої системи саджанця рододендрона, яму краще зробити 0,5-1 м завглибшки і 1-1,5 м завширшки. На дно ями кладуть гравій або керамзит і заповнюють лунку підготованим ґрунтом наполовину. Коріння рослини розправляють і висаджують зверху ґрунту, потім добре поливають водою кімнатної температури, зверху насипають ґрунт, який залишився, і ущільнюють його. Рослину поливають і мульчують сосновою корою.

Такий метод посадки не підходить для саджанців із закритою кореневою системою: їх садять виключно методом перевалки.

Приблизно через тиждень ґрунт вирівнюють, залишаючи невелике поглиблення для зручності поливу. Якщо рослин декілька, то інтервал між ними повинен бути не меншим за 1 м. Кущі середнього зросту висаджують на відстані 0,7-1,5 м, високорослі — 2-2,5 м один від одного.

Як пересадити рододендрон, якщо він не прижився

На жаль, такий розвиток подій може мати місце. Якщо склад ґрунту з часом змінився або не були враховані якісь із найважливіших умов посадки рослини, вона може захворіти. Але не варто лякатися або впадати у відчай: ще не пізно пересадити її на інше місце проживання, яке підійде рододендрону більше.

Для цього обережно дістаньте рослину разом із земляною грудкою, зберігши цілісність її кореневої системи. Для того щоб ґрунт не обсипався під час транспортування, перевозьте чагарник на садовій тачці або шматку щільного матеріалу.

Пересадку рододендрона, як і його посадку, проводять за похмурої і прохолодної погоди: у спеку він навряд чи перенесе адаптацію до нових умов. Після пересадки регулярно поливайте і притіняйте рослину під час посухи.

Як доглядати за рододендроном після посадки

Полив

Навесні рододендрон поливають 2-3 рази на тиждень. Молодій рослині вистачить близько 5 л води на один полив, дорослій — вдвічі більше. У сильну спеку та посуху кущ притіняють у денні години, а вранці і ввечері обприскують водою з додаванням лимонної кислоти з розрахунку 20-30 г на 10 л. Для поливу і обприскування використовують відстояну воду кімнатної температури.

Мульчування

Рододендрон має поверхневу кореневу систему, яка може не перенести розпушування, а ось мульчу у вигляді хвойного опаду, верхового торфу і верескової землі дуже полюбляє. Попри те, що ця рослина характеризується як холодостійка, під час першої зими після посадки обов'язково захистіть її від морозів: замульчуйте і укрийте спанбондом.

Підживлення

Під час зростання пагонів внесіть під рослини триденний настій коров'яку або курячого посліду з водою у пропорції 1:20 або суміш з 50 г сірчанокислого амонію та 50 г сірчанокислого магнію на 1 кв. м. Під час бутонізації підгодуйте рододендрон Азофоскою зі співвідношенням азоту, калію і фосфору 22:11:11. Під час квітнення можна додатково обприскати кущі біостимуляторами зростання.

Оскільки рододендрон дуже гостро реагує на зміну рівня кислотності ґрунту, не рекомендується підживлювати його хлористими речовинами і вапном, а також деревною золою.

Обробки рододендрона

Зазвичай за точного дотримання агротехніки ці рослини хворіють досить рідко. Але якщо таке сталося, то їх обробляють різними фунгіцидами залежно від хвороби. Так, за ураження борошнистою росою або плямистістю листя використовують Ракурс, Топаз, Чистоцвіт. Якщо рослина захворіла на фітофтороз, фузаріоз або вертицільоз, використовують бордоську рідину або той же Ракурс. Зі шкідників рододендрон можуть атакувати павутинний кліщ, акацієва несправжня щитівка або борознистий довгоносик. У боротьбі з ними допоможуть інсектициди — Актара, Аліот, Піноцид.

Кожен із зазначених засобів використовують згідно з інструкцією. За сильного ураження рослини обробку повторюють через два тижні.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь