Про те, що шипшина дуже корисна, ми знаємо з дитинства. Це натуральний «мультивітамін», про цілющі властивості якого відомо ще з 15 століття. Не даремно плоди або сироп шипшини продають у всіх аптеках і рекомендують як профілактичний засіб в період поширення простудних захворювань. Але збирати, сушити і заварювати шипшину теж потрібно грамотно, адже від цього залежить те, скільки вітамінів в ній збережеться, інформує Ukr.Media.
Калорійність сушеної шипшини — 110 ккал на 100 грамів.
Коли збирати плоди шипшини?
Період збору плодів багато в чому залежить від місцевості і сортів шипшини, але в цілому, з серпня по жовтень, до перших заморозків. Чим пізніше збирати ягоди, тим більше в шипшині буде цукру і менше вітаміну С.
Перед тим, як приступати до збору, обов'язково надіньте щільні рукавички та одяг з довгим рукавом, шипшина дуже колюча. Зрозуміти, що шипшина дозріла, можна по відстовбурчених чашолистках. Самі плоди при цьому мають бути твердими на дотик, помаранчевого або червоного кольору. Збирати краще із залишками чашечки і плодоніжками.
Як сушити шипшину?
Зі щойно зібраними ягодами доведеться трохи повозитися. Переберіть їх і відкиньте усі хворі або висохлі плоди. Мити не треба, видаляти плодоніжки теж, після просушування вони легше відокремлюються.
Чим швидше висушите ягоди, тим більше вітамінів в них залишиться, тому розігрійте духовку до 40 ° C, викладіть шипшину на деко в один шар і помістіть в духовку приблизно на 1 годину. Після цього підвищіть температуру духовки до 60 ° C і тепер запасіться терпінням, бо сушити доведеться ще 8 годин. Увімкніть режим конвекції, щоб забезпечити постійну циркуляцію повітря і відтік вологи. Якщо такого режиму немає, періодично відкривайте дверцята духовки і перемішуйте ягоди на деко. Важливо, щоб плоди шипшини не пересушилися, інакше всі корисні властивості щезнуть, а ягоди будуть розсипатися.
Після сушіння потрібно буде видалити чашолистки, для цього ягоди необхідно обережно перетерти в руках.
Другий варіант сушіння: розігріти духовку до температури 100 ° C, потримати шипшину 5-10 хв, а потім зменшити температуру до 70-75 ° С.
Шипшину також зручно сушити в аерогрилі або електросушці.
Чи можна шипшину заморожувати?
Так, заморозка є ще одним способом зберігання плодів. Цілющі властивості при цьому зберігаються, а метод заморозки займе набагато менше часу. Перед заморожуванням ягоди потрібно промити у воді, дати обсохнути, покласти в пластиковий контейнер і просто поставити в морозилку. Зберігаються ягоди в замороженому вигляді близько року.
Як правильно зберігати шипшину?
Навіть якщо ви не збирали і не висушували шипшину самостійно, а просто купили її на найближчому ринку, її важливо якнайдовше зберегти. В пакетах зберігати ягоди не варто, тільки якщо ви заморожуєте продукт. Краще зсипати шипшину в ящик або картонну коробку або взяти паперовий чи тканинний мішечок і витримати 2-3 дні при кімнатній температурі, щоб пішла зайва волога. Після цього плоди потрібно пересипати у скляні банки (краще темного кольору), але не закривати їх щільно кришкою, а перев'язати шматочком тканини.
Зберігати шипшину потрібно в темному прохолодному місці, далеко від сонячних променів, подалі від приладів опалення або конфорки. Якщо зробите все правильно, ягоди можна використовувати для вживання до трьох років.
Як заварювати шипшину в термосі?
Термос — найпростіший і відомий спосіб приготування корисного напою. Плоди можна заварювати і свіжими, і сушеними.
Сушену шипшину насамперед потрібно помити. Потім жменю ягід насипати в термос і залити окропом з розрахунком 1:10. Настоювати напій потрібно не менше 4 годин, але краще залишити на ніч.
Перед тим, як заварювати свіжу шипшину, ягоди потрібно розрізати і зчистити ворсинки, вони сильно подразнюють горло і шлунок. Наливати відвар шипшини краще через марлю або дрібне сито — щоб ворсинки не були в чашці.
Краще не заварювати шипшину із зпасом, тому що вітамінів в ній залишиться менше. Намагайтеся готувати таку кількість напою, яку можна випити протягом доби.
Якщо залишився настій шипшини, його можна розлити в формочки для льоду і заморозити. Вийде чудовий косметичний засіб, який тонізує шкіру.
Чи можна заварювати шипшину двічі?
Якщо потрібен корисний продукт для підтримування здоров'я, то заварювати кілька разів не можна. Але залишені плоди шипшини можна додавати в чай просто для смаку і запаху.
Джерело: ukr.media