Як прискорити дозрівання зелених помідорів в домашніх умовах

Коли збирати томати на дозрівання

За забарвленням розрізняють 3 стадії зрілості помідорів:

 • Зелені.
 • Бланжеві. У цей період томати також нерідко стають світло-зеленими або жовтувато-бурими.
 • Рожеві, червоні або жовті (залежно від сорту). Такі помідори вважаються стиглими.
 • При цьому важливо знати, коли саме збирати зелені помідори. Якщо плоди ще зелені, але вже досягли розміру, відповідного сорту, а на розрізі видно повністю розвинене насіння, то такі томати можна відправляти на дозрівання. А дрібні і погано розвинені плоди слід залишити на рослині: у домашніх умовах вони самостійно не дозріють, інформує Ukr.Media.

  Незалежно від ступеня зрілості всі хворі томати не залишають для дозрівання. Їх знищують, щоб хвороба не поширилася на здорові плоди.

  Помідори можна збирати ще зеленими, але вони повинні бути нормального для сорту розміру

  Так, і зелені, і бланжеві плоди здатні дозріти в будинку. Але як визначити час, коли пора збирати томати на дозрівання?

  Весь урожай необхідно зняти з кущів до того, як температура повітря вночі опуститься нижче 5°С. Врахуйте: підмерзлі помідори погано зберігаються і ризикують захворіти.

  Коли знімати помідори в теплиці на дозрівання

  Всі томати, вирощені в теплицях, рекомендується знімати з куща трохи недозрілими (світло-бурими). Це дозволить помідорам, що залишилися, дозріти швидше.

  Точний час, коли потрібно збирати помідори для доззрівання, залежить від періоду висадки розсади сорту овоча. Як правило, перший врожай тепличних томатів збирають на початку червня, а плоди пізньостиглих сортів знімають з куща в кінці вересня. Але при цьому потрібно враховувати погодні умови.

  У теплицях найчастіше вирощують більш вибагливі томати, які бояться холоду. Тому, як тільки в захищеному грунті встановиться температура нижче 9°С, дозрівання помідорів проводять вдома.

  Якщо восени в теплиці стало холодно, зберіть весь урожай томатів

  Як правильно збирати томати

  Помідори знімають з куща по мірі дозрівання, зазвичай кожні 3-5 днів. При цьому важливо не допустити перестигання плодів, так як в такому вигляді не вдасться довго зберігати зібрані помідори (їх відразу вживають в їжу), смакові якості томатів погіршаться.

  Томати будь- якого ступеня зрілості збирають в суху погоду. Краще робити це вранці, поки вони не нагрілися на сонці. За допомогою гострих ножиць плоди акуратно зрізають разом з плодоніжкою. При цьому дуже важливо не пошкодити шкірку: навіть невелика ранка знижує лежкість плодів і може стати причиною появи гнилі і плісняви.

  Помідори знімають з куща разом з плодоніжкою. Потім томати сортують за ступенем зрілості і відбраковують плоди з механічними ушкодженнями і ознаками хвороб. Якщо ви помітили перші симптоми фітофторозу, використовуйте ці плоди для переробки.

  Щоб попередити розвиток фітофторозу, зібрані помідори необхідно на 1-2 хвилини опустити в гарячу воду (60°С), після чого акуратно витерти насухо. Під впливом високої температури спори грибка, що знаходяться на поверхні плодів, загинуть.

  Здорові помідори середніх і великих розмірів акуратно очищають від піску і бруду і укладають на дозрівання. Це можна зробити різними методами.

  Способи додаткового дозрівання томатів у будинку

  1. Традиційний – в добре провітрюваному і досить вологому приміщенні з температурою 20-25°С. Помідори розкладають на полицях, в корзинах або ящиках у кілька шарів (не товщі 20 см) і перевіряють кожні 3-5 днів: забирають стиглі плоди і знищують ті, на яких з'явилися пошкодження.

  Умови дозрівання помідорів можна міняти на свій розсуд. Якщо ви хочете прискорити цей процес, підвищить температуру в приміщенні до 28°С, забезпечте яскраве освітлення і серед зелених і бланжевих плодів покладіть кілька червоних (повністю стиглих) томатів, червоних яблук або бананів. Справа в тому, що газ етилен, що виділяється цими продуктами, сприяє більш швидкому дозріванню помідорів.

  2. Пошарове дозріваннятоматів. Нестиглі плоди укладають в будь-яку ємність в 2-3 шари (при цьому кожен шар перекладають папером або сухою тирсою) і нещільно прикривають кришкою, щоб до плодів надходило повітря (натомість можна притінити плоди тканиною). Зібрані помідори зберігають при температурі 12-15°С і вологості 80-85%. Зазвичай таке дозрівання триває 30-40 днів, але за потреби його можна прискорите вищеописаним способом.

  3. Дозрівання томатів на кущах . Рослини викопують з грядки разом з корінням, обтрушують землю і підвішують у сухому, добре провітрюваному і теплому приміщенні кореневою системою вгору. При цьому кущі не повинні торкатися один одного, щоб між ними була хороша вентиляція. Поживні речовини переходять до плодів з коренів і листя, тому такі помідори часто не тільки дозрівають, але і стають більшими.

  Дозрівання томатів на кущах можна проводити і по-іншому:

  • Рослину разом з грудкою землі укладають в ящики і ставлять тару в теплицю або веранду. Раз в тиждень кущі поливають під корінь і зривають з них дозрілі плоди.
  • Викопані або зрізані кущі (без земляного кома) укладають верхівками всередину штабеля висотою 60-80 см, зверху вкривають соломою. Кожні 5-6 днів при теплій погоді солому знімають і збирають стиглі плоди, після чого штабель знову накривають.

  Навіть якщо вам не вдалося зібрати помідори вчасно, до настання заморозків, це не привід засмучуватись! Адже із зелених томатів теж можна приготувати смачні салати, соління і маринади.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь