Як виростити базилік: способи вирощування та догляд

Крім всіх своїх корисних, кулінарних та інших «магічних» властивостей кущик базиліка ще і дуже декоративний. Базилік сягає заввишки 70 сантиметрів. У червонолистих форм базиліка – рожеві або червоні квітки, в зеленолистих – білі або злегка рожеві. А якщо додати до цього здатність базиліка очищати повітря, то стане зрозуміло, чому в Європі базилік – одна з найпоширеніших кімнатних рослин. Так що в будинку або на городі базилік зайвим не буде, інформує Ukr.Media.

На балконі чи на підвіконні базилік вирощують в горщиках або ящиках. Грунт повинен бути легким, але досить поживним. Добре додати в нього торф – він утримує велику кількість вологи, що дуже важливо в цих умовах. Щоб отримати гарний розкидистий кущ, прищепніть у молодої рослини верхівку, вона почне кущитися. Поливайте тільки після висихання грунту, базилік не любить ні надмірної сухості, ні застою води.

Вирощування розсади базиліка з насіння

Для вирощування базиліка у відкритому грунті попередньо треба підготувати розсаду. Для отримання розсади насіння базиліка висівають у горщики або розсадні ящики вже в березні-квітні. Різниця в строках посіву насіння залежить від кліматичних умов вашого регіону, а також наявності теплиць або парників.

Насіння базиліка сіють рядками на відстані 4-5 см, глибина загортання насіння базиліки – 0,5 см. Перед посівом можна провести передпосівну обробку насіння. При появі одного-двох справжніх листків сіянці базиліка проріджують і підгодовують. На один літр води береться 2 г аміачної селітри, 2-4 г деревної золи (зола виступає в якості калійного добрива), 4 г суперфосфату. Через кожні два тижні підживлення повторюють.

Посіяне насіння базиліка злегка зволожують і накривають склом або пакетом для підтримки постійної вологості. В теплому і світлому місці насіння базиліка починають проростати приблизно через тиждень, але іноді схожість насіння може розтягнутися.

Коли розсада базиліка досягне п'яти-шести сантиметрів, її потрібно пересадити на постійне місце: в теплицю, парник, на грядку або в інші контейнери з дотриманням необхідної площі живлення. Після того, як розсада базиліка приживеться і рушить в зростання, можна зробити прищіпку верхівки рослини. У цьому випадку крона базиліка буде широкою за рахунок бічних пагонів, рослина буде добре кущитися.

Живцювання базиліка

Найпростіший і швидкий спосіб розмноження базиліка – живцювання. Для живців можна використовувати вже зростаючий у вас або у сусідів базилік. Також для живцювання можна використовувати навіть магазинний базилік, який продають зростаючим в маленьких контейнерах. У промислових теплицях такий базилік вирощують на гідропоніці. Так що наживцювати можна будь-які рослини, лише б вони були свіжі. Готові живці базиліка можна вкорінювати у воді або в землі під банками або пластиковими пляшками, з використанням стимуляторів коренеутворення або без них. Відсоток укорінення живців базиліка високий. Через тиждень-інший на живцях з'являться корені, після цього живці базиліка висаджуються на постійне місце.

Базилік найкраще посадити в парнику або теплиці на краю помідорної грядки. Таке сусідство томатам подобається – ефірні олії базиліка оберігають їх від хвороби. Компаньйонами базиліка можуть стати також перець, спаржа, капуста. А ось у компанії огірків базилік буде сирий, він може загнити і покритися сірою пліснявою.

Подальший догляд за базиліком

У відкритий грунт розсаду базиліка можна висаджувати в кінці травня- на початку червня, коли мине загроза поворотних заморозків або сильного зниження нічних температур. Базилік висаджують на відстані 20х20 смодин від одного. Але варто пам'ятати, що без укриття базилік зростає повільніше, і за літо можна зібрати лише один урожай.

Базилік воліє водопроникний і живильний грунт, сонячне, захищене від північних вітрів місце, регулярний полив теплою відстояною водою. Розпушування ґрунту можна чергувати з поливами, оскільки при застої води в ґрунті базилік вражається гниллю.

В сиру прохолодну погоду ризик виникнення бактеріальних гнилей на базиліці зростає. При виявленні пошкодженого листя видаліть їх з рослини, обробіть рослину фундазолом, або іншим фунгіцидом. Зазвичай, однієї-двох обробок цілком достатньо, щоб попередити поширення хвороби на всій рослині. Якщо рослина дуже сильно постраждала, то її краще і зовсім прибрати з грядки, щоб не постраждали інші здорові рослини базиліка.

Пряний запах базиліка хоч і відлякує деяких шкідників, наприклад тлю, зате привертає равликів і слимаків, тому землю під базиліком можна посипати золою, тютюновим пилом, тирсою. Ці натуральні матеріали створять бар'єр між рослиною і шкідниками.

Якщо ви хочете отримати урожай листя базиліка, то пагони з квітками потрібно зрізати при їх появі. Для одержання насіння базиліка, навпаки, квіткові пагони залишають.

Базилік – прекрасний медонос, як і пустирник, сантоліна, тому його можна використовувати як медоносну рослина для підгодівлі бджіл і джмелів. В якості декоративної рослини базилік прикрасить будь-яку клумбу, особливо його червонолисті форми.

Заготівля базиліка

Для заготівлі базиліка, його збирають у період масового цвітіння в суху погоду. Зрізають тільки верхню надземну частину рослини з листям, залишаючи тільки 3-4 нижні листки. З пазух цих листя базилік швидко випустить нові пагони.

Після першого укосу базилік бажано підгодувати повним мінеральним добривом, добре розпушити грунт. У цьому випадку базилік швидше відростає і до початку осені можна зібрати другий урожай базиліка.

Для повсякденного прийому в їжу базилік рекомендується регулярно обламувати або відрізати верхівки пагонів з декількома листками. Така прищіпка не болюча для рослини, вона стимулює подальше зростання зелені базиліка і сприяє збереженню рослин на довгий час.

Якщо ви хочете вирощувати базилік для отримання насіння, тоді збір врожаю треба проводити після того, як насіння, що знаходяться в квіткових китицях першого порядку, побуріють.

Готовий засушений базилік перетирають і зберігають у паперових пакетах або темному скляному посуді. При зберіганні базиліка без доступу повітря, світла і вологи листя зберігають зелений колір і ароматичні властивості до нового врожаю.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь