Кімнатні теплиці і парники: як зробити самостійно

Виготовлення кімнатної теплиці своїми руками – справа дуже цікава. Перед квітникарем-любителем відкривається безмежне поле для творчої діяльності. Умови і, звичайно, можливості у всіх різні, тому вам не знайти двох абсолютно однакових рішень. Однак при всьому зовнішньому розмаїтті кімнатний парник обов'язково повинен відповідати певним вимогам, інформує Ukr.Media.

Вимоги до кімнатних теплиць

  • створювати сприятливі умови для рослин. Для цього в кімнатній теплиці влаштовують вентиляцію, розміщують прилади для підтримки температурного режиму та додаткові джерела світла.
  • теплицю конструюють так, щоб всі поміщені в неї рослини були легкодоступні для огляду та догляду.
  • парничок повинен добре вписуватися в інтер'єр кімнати та не створювати додаткових незручностей для членів сім'ї. Навряд чи ваше захоплення зустріне розуміння близьких, якщо вони, встаючи з-за столу, будуть регулярно стукатися об кут встановленої вами теплиці або, присівши відпочити в крісло, опиняться поруч зі сліпучою лампою денного світла.
  • теплиця для кімнатних рослин повинна бути зроблена акуратно і міцно. На це радимо звернути особливу увагу. Тепличка будується на багато років і працювати з нею доводиться щодня. Якщо вона буде зроблена недбало, то всі операції для догляду за рослинами перетворяться в покарання для власника.

Конструкції саморобних кімнатних теплиць удосконалюються. Змінюються часи і смаки, і те, що ще вчора здавалося вершиною технічної думки, сьогодні стає кумедним архаїзмом, виглядає химерним і неприродним.

Сучасна кімнатна теплиця вже досить складна споруда. Виготовлення її своїми руками забирає багато часу і потребує витрат на придбання світильників та іншого потрібного обладнання. Як показує практика, до створення кімнатної теплиці самостійно має сенс переходити тільки тоді, коли у вас вже є досвід роботи з ізоляторами для кімнатних рослин, коли ви можете чітко сформулювати вимоги до конструкції і врахувати умови приміщення.

Парники для молодих рослин

Для молодих рослин зазвичай влаштовують найпростіші парники-ізолятори. В них також часто укорінюють живці, пророщують спори папороті, підрощують живці орхідей тощо. В якості такого парника можна використовувати старі акваріуми. Зробити найпростіший парник можна зі скла, пластику або навіть з великого поліетиленового пакету, в який на час можна поставити невеликі кімнатні рослини. Гарні ізолятори з органічного скла.

Спочатку треба визначити розміри парника і вирізати скло. Дуже товсте скло брати не потрібно – теплиця вийде занадто важкою. При розмітці бічні стінки робляться на дві товщини скла ширше дна, інакше між бічним і торцевим склом залишається щілина. Крайки скла матують точильним бруском або наждаковим каменем. Ширина матуючих країв – 8-10 мм. Верхню крайку не матують.

Скло склеюють клеєм, стягують нитками і залишають сохнути протягом доби. Потім теплицю обклеюють паперовими паюсами шириною 20 мм і заливають клеєм внутрішні кути. Через 10 днів найпростіший парничок готовий.

Через невеликий об'єм найпростішого ізолятора в ньому можливі різкі коливання температури, що може згубно позначитися на молодих рослинах рослинах. Краще всього встановити теплицю для молодих рослин подалі від вікна і забезпечити додатковим світлом. Для цього достатньо двох 20-ватних або однієї 30-ватної люмінесцентної лампи. Зверху ізолятор накривають склом, яке раз на добу знімають для провітрювання.

На дно такої теплиці для кімнатних рослин корисно укласти мох-сфангнум. Мох, випаровуючи значну кількість води, створює винятково сприятливі умови для росту рослин. Крім того, мох стерильний, і тому небезпека розвитку хвороб зводиться до мінімуму.

Через високу вологість повітря в ізоляторі субстрат висихає дуже повільно, тому поливають молоді рослини рідко. В іншому догляд за рослинами в простій кімнатній теплиці зводиться до підтримання чистоти, видалення відмираючих листя.

Кімнатні теплиці для досвідчених квітникарів

Складніші кімнатні теплиці зазвичай виготовляють з прооліфленних і покритих олійною фарбою або лакованих дерев'яних брусків. В якості ізолюючого матеріалу зазвичай використовують скло, оргскло, склопластик та ін. Теплицю можна встановити на вікні, або в глибині кімнати, додатково освітивши її. Також часто теплиці встановлюють на балконах або лоджіях: там рослини отримують багато світла і свіжого повітря.

Установка третьої рами у віконному отворі

Це найбільш просте конструктивне рішення кімнатної теплички. Теплиці такого типу відомі дуже давно.

Третя рама може бути виготовлена або на всю ширину вікна, або за розміром однієї стулки. Робіть раму знімною – це полегшує прибирання і миття вікон. Зручна така теплиця на вікнах, прилеглих до балконних дверей. Зазвичай ці вікна малопридатні для розміщення квіткової колекції, адже восени і взимку кімнатні рослини можна легко застудити, відкриваючи двері на балкон. Установка третьої рами вирішує цю проблему.

Для того, щоб встановити таку теплицю, треба мати підвіконня шириною 35-50 см. Якщо у вас не такі – можна наростити. При нарощуванні підвіконня додаткова трохи рама вийде за межі віконного отвору і вам доведеться крім основної рами встановити і бічні. Найкраще зробити бокові рами з прозорого матеріалу, інакше конструкція виглядатиме надмірно важкою.

Теплиця для кімнатних рослин на підвіконні дає можливість розмістити в одному парнику рослини з різною вимогливістю до тепла, оскільки в ній є досить значна різниця температур в нижній і верхній зонах. У нижній частині такої теплички холодніше – тут можна утримувати рослини, які потребують знижених температур взимку, наприклад, холодолюбиві орхідеї, а в середній і верхній частинах можна розмістити більш теплолюбні кімнатні квіти, наприклад орхідеї, папороті.

УВАГА! При різкому зниженні температури на вулиці у подібній віконній теплиці можливе небезпечне переохолодження повітря. У зв'язку з цим рекомендується встановити у теплиці обігрівач, з терморегулятором, який повинен бути запрограмований на мінімально допустиму для рослин температуру.

Навісні віконні теплиці

Навісні віконні теплички – один з доступних варіантів додаткової рами. Вони не закривають весь віконний отвір, а навішуються на кронштейнах на основну раму вікна. У навісних тепличках виключені значні перепади температури за висотою. Недоліком навісної кімнатної теплиці є неможливість розміщення в ній великих рослин.

Секційні теплиці для кімнатних рослин

Секційні парники для квітів являють собою конструкції, зібрані з декількох елементів. Вони схожі на книжкові полиці. Верхня рама є дахом теплиці, а в нижній секції повинно бути водонепроникне дно. Передня і задня стінки кожної секції скляні, причому переднє скло повинне бути розсувним.

До недоліків секційних парників для кімнатних рослин відносять наступні:

  • велика кількість елементів конструкції, які затіняють рослини при установці теплички на вікні
  • не зручно вирощувати високі рослини.

Секційна теплиця може бути встановлена де завгодно. Вона добре вписується в сучасний інтер'єр і характеризується рівномірним розподілом тепла.

Скляні шафи

Універсальні теплиці – це різні скляні шафи або вітрини. Вони можуть бути різної форми і розміру. При експлуатації подібних кімнатних теплиць нерідко виникають труднощі, пов'язані з відведенням тепла, що утворюється при роботі освітлювальних приладів. Особливо серйозно ця проблема постає в тому випадку, коли тепличка розташована далеко від вікна і повністю позбавлена притоку холодного повітря з вулиці. Саме тому скляні шафи в основному використовують для вирощування теплолюбних рослин.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь