Кактус: як виростити цю рослину вдома

Кожна рослина, що стоїть у кімнаті, має її прикрашати. Не виняток тут і кактус. Вирощування кактусів в домашніх умовах – завдання непросте, але цілком здійсненне. Проте, слід пам'ятати, що прикрашати житло можуть тільки повноцінні, здорові рослини. Наше завдання – створити для кактусів такі умови, в яких вони зможуть рости, цвісти і плодоносити, а також забезпечити кактусам грамотний догляд. Як цього досягти? Адже вони такі різні, ростуть і в пустелях, і у вологих тропічних лісах, і у високогірних районах, а значить, і вимоги до сонячно-світлового, водного, повітряного і ґрунтового режимів будуть у них різні, інформує Ukr.Media.

Де розмістити кактус

Вирощування кактусів завжди починається з одного питання: на якому вікні розмістити кактус? Повноцінний догляд за кактусами не дасть плодів, якщо рослина знаходиться в несприятливих умовах. На будь-яке відхилення від норми кактус відреагує спотворенням свого зовнішнього вигляду, припиненням цвітіння і навіть загибеллю. Знання про кактуси і дотримання основних умов їх розведення і утримання дозволить вам уникнути можливих помилок і крайнощів.

На якому вікні? Перше, про що доведеться потурбуватися, – це вибір місця для кактуса. Кактус краще росте на південних вікнах, в крайньому випадку на південно-східних або південно-західних. Це пов'язано з його високою потребою в сонячному світлі. Світло для кактусів – головний фактор зростання. У високій освітленості потребують всі опушені, дуже колючі кактуси, а також всі види з розвиненим восковим шаром на поверхні.

Однак, необхідно пам'ятати, що кактуси вологих тропічних лісів на яскравому світлі ростуть гірше, потребують притінення. Такі види можна розмістити на східному вікні. Там привільно себе будуть почувати епіфітні кактуси. Вікно, що виходить на північ для вирощування кактусів не підходить. Єдиний випадок розміщення кактуса на північному вікні – при зимівлі невибагливих вуличних видів кактусів, які влітку знаходяться в саду або на балконі. У цьому випадку головне – забезпечити холодне утримання рослин. Північні і західні вікна можуть підійти для постійного розміщення кактусів лише у разі наявності спеціального світлового обладнання.

Один чи в групі? Розміщувати кактуси краще не поодинці, а в колективі. занурюючи їх всіх під вологий субстрат (наприклад, у зволожений торф) у пластмасовому або дерев'яному ящику. У такій кактусовій колонії спостерігається більш рівномірне і дружне зростання. І доглядати за кактусами в цьому випадку значно легше.

Розміщення взимку і влітку. Зимова розстановка кактусів повинна відрізнятися від літньої. Влітку ми повинні забезпечити максимальний ріст і розвиток кактусів (світло і рясний полив). А прохолодна та майже суха зимівля повинна занурити рослину в стан спокою, «зимового сну». З цією метою полив взимку зводять до мінімуму. Сухий зимовий режим утримання рослин необхідний, адже при зниженому освітленні слід уникати факторів, які можуть викликати небажаний ріст (це зазвичай спотворює форму рослини, що робить його менш декоративним). Скорочуючи полив, можна домогтися зниження температури на підвіконні до 5-10 градусів за допомогою нехитрих пристроїв: можна відгородити підвіконня від кімнати півметровою рамою з оргскла, та підняти ящик з кактусами над підвіконням з допомогою рейок-полозів, створивши повітряний прошарок так, щоб ящик не нагрівався від батареї центрального опалення.

Положення горщика: строго стежте за тим, щоб кактуси весь час знаходилися в одному і тому ж положенні по відношенню до світла, повертати рослини не можна. Це несприятливо позначиться на їх здатності до цвітіння.

Оптимальна вологість і температура повітря для кактусів

У приміщенні, де знаходяться кактуси, бажано підтримувати помірну вологість повітря. Тепле повітря непридатне для тривалого утримання цих рослин. Подібні умови можна створити навесні для відновлення зростання, але, давши поштовх за кілька тижнів, потрібно буде подумати про циркуляцію повітря. Для цього обов'язково потрібні провітрювання, але без протягів, і обприскування рослині, особливо в ранні ранкові та вечірні години спекотних літніх днів. Для цього краще застосовувати обприскувач з дуже дрібним розпилювачем, що дозволить створювати над кактусами майже туман, який віддалено нагадуватиме їм умови життя на батьківщині, де вони отримують вологу у вигляді нічної роси.

Від весни до осені можливе розміщення вашої колекції в переносних і стаціонарних парниках і теплицях, які можна обладнати і на балконі, і на дачі. Тут дуже важливим моментом є проблема температури грунту та регулярне провітрювання і притінення парників. Особливо важливо притіняти рослини навесні, оскільки відвиклі за зиму від яскравого сонця, вони бувають дуже чутливі до його променів, що може призвести до опіків шкіри. Перший винос кактусів слід відкласти на похмурий день і тиждень-інший треба захищати їх від прямих сонячних променів, особливо в полуденні години.

Полив кактуса

Найважливіший елемент життя будь-якої рослини – вода. Саме тому важливо знати, як поливати кактуси. Ми знаємо, що ці рослини відносяться до сукулентів і досить безболісно переносять посушливі періоди, втрачаючи при цьому в своєму обсязі до 60% від норми. Але в сприятливі періоди вони активно використовують вологу. Універсального водного режиму для всіх кактусів не існує, надто від багатьох факторів залежатиме частота поливу, кількість і якість води.

Але деякі загальні принципи поливу можна сформулювати:

  • Повне припинення поливу припустиме лише в тому випадку, якщо кактусам забезпечується зимова сплячка.
  • Якщо кактуси розміщені над батареєю центрального опалення, їх треба поливати 2-3 рази на місяць, щоб уникнути засихання коренів.
  • Весною полив слід починати з помірних доз, збільшуючи їх поступово.

Якщо кактус знаходиться в періоді активного росту, то поливати слід постійно і грунтовно, дотримуючись принципу: краще рідко, але рясно. Потроху поливати не можна, оскільки промокне тільки верхній шар грунту, а коріння залишаться без води і засохнуть. Треба, щоб весь земляний ком при поливі просочився водою.

Не впадайте в крайнощі, непомірковано заливаючи рослину водою. Ще один важливий принцип: краще не долити, ніж перелити. Зайву воду треба відводити з піддону, інакше застій води неминуче призведе до загнивання коренів.

Для поливу кактусів рекомендується використовувати дощову воду, нагріту на сонці. У міських умовах це складно, тому для поливу кактусів можна використовувати воду з-під крана, дотримуючись порад:

  • Якщо вода жорстка, то її краще заздалегідь кип'ятити.
  • Не можна поливати кактуси холодною водою. Її температура повинна бути на 5-8 градусів вище температури повітря в момент поливу. Фахівці-практики вважають, що найкраща температура для поливу 30-40 градусів, це добре визначається рукою, без термометра. Рука при цьому не відчуває ні холоду, ні тепла.
  • При обприскуванні кактусів вода повинна бути тільки кип'ячена і тільки гаряча.

У житлових кімнатах і приміщеннях поливати можна в будь-який час. У відкритому грунті та в теплицях не можна поливати в жаркі полуденні години. Спеціалізована література рекомендує поливати кактуси у вечірні години влітку і близько полудня взимку. У середній смузі і в північних районах вечірній полив не завжди рекомендований, адже перепад температур може бути великим і ночівля кактусів з непросушеним корінням в прохолодну погоду більш шкідлива, ніж корисна.

Крім поливу, для дорослих кактусів корисними будуть періодичні теплі ванни. Звичайно, ця порада тільки для теплої пори року. Для цього горщик з рослиною занурюють у підігріту до 40 градусів воду і, давши просочитися землі водою, витримують рослину в такому стані близько півгодини.

Тип поливу (зверху або знизу) кожен вибирає для себе сам. При верхньому поливі вода не завжди проникає на потрібну глибину, особливо, якщо земля сильно засушена. При поливі знизу вода потрапляє прямо в область кореневих волосків, які її і всмоктують. Деякі види кактусів (сильно опушені) просто не можна поливати зверху. Вибір залежатиме і від використовуваного грунту і посуду, від мікроклімату в приміщенні і багато чого іншого. І ще одна порада: утримуйтеся від поливів і обприскувань кактуса в холодні і похмурі дні. Робіть це в сонячну погоду.

Грунт для кактуса

Важлива вимога грунту для кактуса – показник його кислотності. У садовій практиці мають справу з показниками рН від 3,5 до 8,5. Для підтримки необхідного для кактусів слабокислого грунту, поливати їх треба водою з pH, рівним 4,5-6 або хоча б з нейтральною реакцією рН 6,4-7,3. Оптимальний режим кислотності грунту для кактусів знаходиться в межах pH 5,5-6,9. Показник pH водопровідної води набагато вище, тому користуючись такою водою, особливо влітку при високій частоті поливів, ми самі погіршуємо харчування рослин.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь