Корисне застосування трави після покосу газону

Якщо у вас на дачі є газон — питання утилізації скошеної трави вставатиме регулярно. Та й без газону на будь-якій ділянці періодично доводиться обкошувати площі, що заростають, інакше незабаром територія перетвориться на непрохідні зарості, інформує Ukr.Media.

І ці "джунглі" є небажаними не лише у сенсі порушення доглянутого вигляду та декоративності ділянки, бур'ян швидко розповзається по усій території, зрозуміло, надаючи перевагу добре зволоженим і підживленим ділянкам, відбираючи місце і поживні речовини у квітів, овочів, зелені. Під час спекотного літа без дощів така бур'яниста рослинність, висихаючи, перетворюється на пожежонебезпечну загрозу, а весь інший час служить відмінним притулком для розмноження і укриття комах-шкідників, що є небезпечними як для городніх рослин, так і для людини (наприклад, кліщів і комарів).

Тобто людині, що має у власності заміську ділянку, все одно доводиться зіштовхуватися з вирішенням питання "куди подіти траву після покосу".

Давайте розберемо кілька найбільш логічних варіантів використання скошеної трави з користю.

Закладання скошеної трави у компост

За наявності на ділянці досить об'ємної компостниці найпростішим варіантом вирішення проблеми є негайна відправка скошеної трави саме туди. Особливо це є актуальним для вологої трави, яка була скошена у вологу погоду або встигла промокнути під дощем, яку, не висушивши, складно буде застосувати для чогось ще.

Трава належить до "зеленої" групи складових гарного компосту, яка "відповідає" за постачання азотистих компонентів і виділення тепла під час дозрівання компосту. До неї також належать овочеві та фруктові відходи, гній і пташиний послід, виполоті бур'яни та ін.

Під час закладання компостної купи важливо, щоб такі мокрі і м'які "зелені" шари чергувалися з сухими і твердими "коричневими" (вуглецевими компонентами — солома, опале листя, деревна стружка і кора, папір та ін.). Це забезпечить приплив кисню і прискорить процес компостування, що дозволить отримати гарну текстуру готового добрива.

Крім того, скошену траву можна використовувати і у якості "прискорювача" дозрівання компостної купи. Для цього готують "трав'яний настій" — на 5 частин подрібненої трави додають 2 частини курячого посліду і розводять 20 частинами води, настоюють кілька днів — яким додатково проливають шари.

Також свіжоскошена трава, володіючи високою вологістю, добре допоможе у разі, коли компостна купа надмірно підсохла і процеси у ній призупинилися.

Зелене добриво зі скошеної трави

Відмінне застосування скошеної трави — у якості органічної підгодівлі для інших рослин, дуже доступної і дешевої, але дієвої. Адже у ній велика кількість азоту, гумінових сполук, калію і заліза, що допоможе оздоровити культурні рослини, простимулювати їх зростання і утворення хлорофілу.

У найпростішому випадку скошену траву можна просто залишити на ділянці — під час розкладання вона забезпечить газон необхідними поживними речовинами. Але картинка буде не дуже естетичною, скажемо одразу.

Тому краще приготувати на основі скошеної трави рідке добриво, на яке із задоволенням відгукнуться усі городні культури на будь-якому етапі вегетації. До того ж, землю, политу такою рослинною підгодівлею, оцінять і дощові черв'яки.

Для приготування такого зеленого добрива вам знадобиться лише вода та деякі інші натуральні інгредієнти (дріжджі, гній, ЕМ-препарати і т. д.), що підвищують ефективність підгодівлі. У крайньому разі, втім, можна обійтися і однією водою.

Скошену траву просто дрібно подрібнюють і заливають водою у будь-який доречній великій ємності (краще пластиковій або емальованій, тому що настій може вступити у реакцію з чистим металом), залишивши зверху повітряний прошарок, що не менший за 15 см. До суміші додатково можна додати будь-які порубані свіжозібрані бур'яни — кропиву, мати-й-мачуху, снить, кульбаби і т. п.

У ємність також додають золу і коров'як (гній, пташиний послід), усе ретельно перемішують і залишають "дозрівати" на відкритому повітрі у сонячному місці близько 1-2 тижнів з періодичним помішуванням суміші. На 5-6 кг такого засобу йде 10 ст. л. золи і 4-8 л коров'яку. Під час дозрівання добриво буде темнішати і пінитися.

Рідина, що бродить, буде неприємно пахнути, тому бажано закрити її кришкою або хоча б поліетиленовим пакетом з отворами. Деякі люди радять для нейтралізації запаху додавати на поверхню листя валеріани, шматочки житніх сухариків або попіл — але, це не дуже допомагає.

Готовність добрива визначають за зниженням інтенсивності запаху і відсутністю піни на поверхні. Перед використанням настій проціджують, розводять водою у співвідношенні 1:10 і отриманою рідиною поливають городні рослини під коріння з розрахунку 1-2 л на рослину. Також отриману рідину можна використовувати для позакореневих підгодівель по листю. Протягом сезону можна провести до 2-3 таких "зелених" підгодівель.

Мульчування скошеною травою

Зазвичай скошену траву одразу ж прибирають з постриженого газону граблями. Але у спекотний період, коли газон не зрізають занадто коротко, цю зелень можна рівномірно розподілити по ділянці і залишити у вигляді мульчі, яка буде захищати ґрунт від перегріву та сприяти утриманню вологи у ґрунті. Втім, допоможе скошена трава у цій якості не лише газону, але також садовим і городнім рослинам.

Існує багато видів мульчі, як органічної, так і неорганічної — і вибір її залежить від того, де ви збираєтеся її використовувати.

Так, скошена трава у якості мульчі відрізняється тим, що містить вологу, яка швидко вбирається і додатково живить рослини. Під час розкладання вона додатково виділяє у ґрунт азот, фосфор і калій.

Тому скошена газонна трава підійде для мульчування грядок, а також пристовбурових кіл дерев — додатково вона допомагає стримувати ріст бур'янів, сприяє поліпшенню структури ґрунту і збагаченню його вуглецем.

Доцільно покривати ґрунт тонким шаром трав'яної мульчі (5-7 см), тому що у спекотну і вологу погоду може утворитися слизова маса з патогенними грибками, яка здатна "спалити" рослину. Також потрібно, щоб трава була не зовсім свіжою, яка лежить щільним шаром, що не пропускає повітря, а підсушеною або "підв'яленою".

Шар мульчі, що підсихає і зменшується, періодично оновлюють новими порціями травостою після чергової стрижки. Видаляти трав'яну мульчу не потрібно, її заорюють у ґрунт під час осіннього перекопування. Таке закладення органіки розпушує землю, структуруючи її, і сприяє збільшенню родючості ґрунту.

Скошена трава для теплих грядок

Якщо на власній заміській ділянці ви зробили таке диво дизайнерської городньої думки, як теплі (високі) грядки, скошена трава може вам стати у нагоді і у цьому випадку.

Особливість таких грядок — у створенні замкнутих високих коробів, у які під шар ґрунту шарами укладають рослинні залишки (обрізки гілок і деревної кори, коріння рослин, листя, скошену траву) разом з напівперепрілим гноєм і / або ЕМ-препаратами.

Якщо у вас є трава, яка була скошена наприкінці сезону, тобто вже така, що відквітла, або з насінням, логічно відправляти її на саме дно такої грядки, де у неї не буде можливості прорости і перешкодити культурним рослинам.

Перепріваючи, усі "нутрощі" такої грядки виділяють багато тепла і створюють комфортні умови для розвитку рослин, особливо для теплолюбних культур або у разі ранньої посадки. У результаті ви отримуєте і швидке дозрівання врожаю, і захист рослин від коливань температури, і зручну обробку посадок, і багаторічне використання місця, і відсутність необхідності вносити органіку, яка завжди наявна.

Скошена трава для позбавлення від запаху дачного туалету

Ще одне, на перший погляд, не найочевидніше застосування скошеної трави на дачній ділянці — використання її у якості нейтралізатора запаху дачного туалету.

Для цього після кожного відвідування "будиночка" потрібно підсипати жменю-другу цього матеріалу у вигрібну яму. Крім власне трави, так само можна використовувати вирвану на ділянці кропиву або скошене бадилля томатів.

Цей метод нешкідливий для навколишнього середовища і не вимагає спеціальних фінансових витрат. Народні засоби швидко нейтралізують запах і розкладають вміст септика або вигрібної ями, при цьому отриманий компост можна у подальшому використовувати на грядках.

Скошена трава на корм тваринам

Якщо ж поруч з вами живуть ентузіасти, які розводять будь-яких тварин — від кіз і овець до кролів та качок, питання з утилізацією скошеної трави взагалі зійде на нуль. Просто запропонуйте сусідам у певний час вивозити з вашої ділянки скошену траву — вони не лише будуть вам дуже вдячні, але можуть навіть налагодити своєрідний бартер: ви їм "харчі", вони вам — продукти тваринництва.

Як бачите, за наявності належних знань, вмінь і вправності навіть, здавалося б, "непридатний матеріал" може стати виключно корисним. А варіантів використання скошеної трави на дачній ділянці не настільки вже й мало — обирайте той, який є більш зручним саме у вашому випадку.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь