Навіщо підгортати картоплю і як це правильно робити

Обробляєте картопляні борозни сапкою швидше за звичкою або взагалі не знаєте, у чому мета підгортання картоплі? Давайте розберемося, чи потрібно це робити, яким є правильний підхід і чи виросте картопля без підгортання та прополки, інформує Ukr.Media.

Здавалося б, які можуть бути труднощі у підгортанні картоплі? Взяли до рук підгортальник, вибрали гарний день і подалися на город. Насправді ж, якщо ви хочете підвищити врожай, а не втратити його, варто дотримуватися ряду правил, правильно обирати час і інструмент для підгортання картоплі.

Навіщо підгортати картоплю

Картопля потребує підгортання більше за інші овочі. Ця трудомістка і часовитратна процедура у середньому збільшує врожайність картопляної плантації на 30 %. Крім того, хоча б дворазове підгортання картоплі протягом сезону дає наступне:

  • бореться з поляганням стебел;
  • зменшує кількість зелених бульб;
  • сприяє формуванню потужної, розгалуженої кореневої системи;
  • утримує у прикореневій зоні воду і повітря;
  • знижує рівень вимивання поживних речовин з ґрунту.

Проводити підгортання картоплі потрібно лише у тому разі, якщо у вас на ділянці глинистий або суглинний ґрунт. На піску це робити безглуздо — вода і добрива у рідкій формі будуть скочуватися і не потраплять до коріння.

Як підготувати картоплю до підгортання

Зазвичай, прополка та підгортання картоплі проводяться одночасно, проте можна і розмежувати ці роботи по днях, якщо час дозволяє. Рідко хто прополює картоплю до ідеального стану, зазвичай видаляють лише великі бур'яни, здатні затінювати молоді кущики. А дрібна травичка гине самостійно, оскільки під час підгортання її коріння пошкоджується і вона залишається без живлення.

Існує і технологія вирощування картоплі без підгортання та прополки. Для цього гряди накривають соломою або садять картоплю прямо у сидерати.

Багато дачників задають собі питання, чим підживити картоплю перед підгортанням. Однак його формулювання є не зовсім правильним, адже для отримання максимального врожаю підгодовувати картоплю треба не один раз протягом літа, а хоча б три, при цьому чергуючи кореневі та позакореневі підживлення.

Якщо ж ви хочете поєднати дві цих корисних процедури, то внесіть добрива з високим вмістом азоту. Наприклад, на 1 кв. м картопляної гряди вилийте розчин з 20 г аміачної селітри і 20 г сульфату калію на відро води. Також можна застосувати нітрофоску (50 г на 1 кв. м) або нітроамофоску (30 г на 1 кв. м).

Коли треба підгортати картоплю

Звичайно, точну дату і навіть тиждень вам ніхто не назве — терміни підгортання картоплі залежать як від регіону, у якому знаходиться ваша ділянка, так і від погоди та навіть обраного сорту. Однак є загальні періоди у розвитку цього овоча, які не проґавить навіть найбільш недосвідчений городник.

Перше підгортання картоплі проводять, щойно з землі з'явиться перше листя. Кущики повинні досягти лише 7-10 см заввишки і можна розпочинати цей процес. Це підгортання врятує їх від поворотних заморозків і стимулює зростання кореневої системи. Друге підгортання картоплі бажано провести через 2 тижні, а третє — ще через місяць. Якщо часу зовсім мало, то друге підгортання можна не робити.

Під час квітнення підгортати картоплю не можна — якщо не встигли зробити це до розкриття бутонів, краще зробіть після або не робіть зовсім.

Приладдя для підгортання картоплі

Більшість дачників по-старому підгортають картоплю за допомогою звичайної сапи, проте техніка не стоїть на місці і для тих, хто не хоче зайвий раз згинати спину, є кілька непоганих альтернатив.

Підгортання картоплі мотоблоком

Найдорожчий і найбільш комфортний спосіб — це підгортання за допомогою культиватора. Звичайно, придбання цієї техніки здатне зробити діру у бюджеті середньостатистичного дачника, адже, крім вартості самого мотоблока, вам доведеться заплатити ще й за різні насадки на нього.

Крім того, використання мотоблока вимагає чіткого дотримання однакової відстані між рядами картоплі і підвищує кількість травмованих коренеплодів.

Для проведення підгортання на мотоблок встановлюються 2 розпушувача спереду і 1 підгортальник ззаду.

Підгортання картоплі дисковим підгортальником

На відміну від мотоблока, ручний підгортач дешевий, причому його можна виготовити і самостійно. Взагалі, це ручка, держак і два відвали, розташування яких можна регулювати нахилом.

За допомогою ручного підгортальника можна обробляти міжряддя не лише на картопляних грядках, але і на будь-яких інших. Хоча сам пристрій не важкий, підгортання ним може втомити непідготованого дачника.

Під час кожного підгортання на кущ підсипають 5-10 см ґрунту.

Підгортання картоплі культиватором

Механічні та автоматичні культиватори також є досить поширеними. Деякі з них швидше розпушують ґрунт, інші ж повноцінно підгортають картопляні ряди.

Незалежно від того, чи доведеться вам тягнути культиватор самотужки або це за вас зробить невеличкий мотор, намагайтеся відстежувати, наскільки рівно ви це робите, тому що "збитися з курсу" дуже легко.

Плуг для підгортання картоплі

Плуг — найстаріший інструмент для підгортання картоплі. Його можуть тягнути як люди, так і коні, а також він може прикріплюватися до мотоблока. Підгортання плугом хоч і результативне, безпечне для картоплі і не вимагає фінансових витрат, все ж таки воно є досить трудомістким і стає дедалі менш популярним.

Якщо ви досі ще обираєте для цієї дачної роботи плуг, спробуйте придбати легкий примірник, оскільки старим важким агрегатом обробити за день більше пари соток буде нелегко.

Сапка для підгортання картоплі

Підгортання картоплі вручну може виконуватися як звичайною лопатою, так і сапкою або мотикою. Незалежно від того, якої форми обраний вами інструмент, метою підгортання є підгрібання на кущі землі з міжрядь. Процес цей є досить трудомістким і з кожним наступним підгортанням займає дедалі більше часу.

За ручного підгортання картоплі не варто сподіватися, що бур'яни поляжуть самі — краще пройтися картопляними рядами і висмикнути зайву траву заздалегідь.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь