Одещині та Харківщині загрожує сарана, – Держпродспоживслужба

Держпродспоживслужба повідомила, що в південних районах Республіки Молдова, розташованих поблизу Болградського району Одеської області, поширена перелітна сарана. Також її виявлено на території Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, де запроваджений особливий режим захисту рослин.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Тому службовці радять терміново провести обстеження сільськогосподарських угідь, неорних земель, пасовищ, місць біля водойм, особливо територій, які межують з Республікою Молдова, для своєчасного виявлення та недопущення поширення осередків з високою чисельністю перелітної сарани.

Сарана – типовий поліфаг, тобто харчується усіма рослинами, але надає перевагу злаковим культурам – кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо. На культурних рослинах сарана об’їдає усі наземні частини, насамперед листя, на зернових – відгризає колоски, поїдають також й соковиті плоди.

Саранові найагресивніші та найшкідливіші у світі, особливо стадні види, яким властиві періодичні масові розмноження, що завдає великих збитків сільському господарству. Сарана завжди з`являється несподівано, як стихійне лихо, якому важко зарадити. Аби шкідник не став несподіванкою, треба постійно проводити моніторинг у місцях резервації та, у разі виникнення загрози, терміново вживати заходи для знищення.

Заходи боротьби з сарановими

Система захисту від саранових повинна розпочинатися з профілактичних заходів, а саме з проведення обстеження місць резервації. Обстеження краще проводити після сходу сонця і до 9.00 години або з 18.00 і до заходу сонця, коли саранові в стані відносного спокою перебувають на рослинах.

Обробки проводять за чисельності личинок стадних видів 2-5 екз. / 1 кв. м, нестадних саранових 10-15 екз. / 1 кв. м. Захист посівів від саранових починають за масової появи личинок I віку. Основну масу личинок стадних саранових слід ліквідувати за розвитку їх у III-IV, до окрилення саранчуків слід завершити хімічні заходи. Обробки проводять вранці та ввечері, коли комахи сидять на рослинах. Кулігу, що рухається, обробляють на площі за 200-250 м від її «голови», охоплюючи по спіралі, що перевищує фронт куліги.

Враховуючи те, що більшість саранових живе й розмножується на цілинних занедбаних угіддях, пустирищах за високої кількості ворочок, найефективнішими заходами восени є проведення боронування, дискування або оранка всієї площі залежно від характеру її використання (перелоги, пасовища тощо). В осередках високої чисельності ворочок ефективним агротехнічним прийомом є глибока відвальна оранка з боронуванням. За наявності 1-2 і більше ворочок на 1 кв. м та високої щільності саранових за попередньої вегетації планують суцільні хімічні обробки.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь