Огірки продовжать плодоносити до середини жовтня: це підживлення дасть змогу збирати врожай ще 2 місяці

Свіжі огірочки з відкритої грядки наприкінці вересня це фантастика? Ні, таке цілком можливо, якщо правильно підійти до вирощування, інформує Ukr.Media.

Але навіть дотримуючись класичних правил агротехніки, складно зберегти цю теплолюбну і схильну до хвороб рослину здоровою до середини осені.

Проте є два способи, які значно підвищують шанси цього досягти. Звичайно, щедрого вересневого плодоношення чекати не варто, але свіжі огірки для салату будуть рости справно до холодів.

Чому огірки живуть недовго

Огірки у відкритому ґрунті часто гинуть уже на початку серпня. Добре, якщо перед цим вони встигли дати рясний урожай.

Причиною загибелі стають холодні ночі, дощі та хвороби, найчастіше несправжня борошниста роса, яка виникає після дощу і моментально знищує листя.

Але навіть якщо хвороб немає, холодні ночі роблять свою справу — теплолюбний огірок потихеньку загальмовується у рості і починає гинути.

Щоб продовжити життєздатність рослини, слід приділити увагу цим двом факторам.

Захист від несправжньої борошнистої роси

Своєчасні обробки від пероноспорозу позбавлять цього захворювання. Але багатьом не хочеться вдаватися до "хімії", адже огірки знімаються щодня і відразу ж їдять.

Відмінний варіант — препарати на основі триходерми. Триходерма — це грибок, який активно розмножується і знищує багато хвороботворних грибів, включаючи і пероноспороз.

Грибок безпечний для людини та комах, у нього немає терміну очікування. Триходерму можна вносити під корінь (це оздоровлює ґрунт) та проводити обприскування по листку. Паралельно триходерма усуне й інші проблеми.

Підвищення холодостійкості

Друга проблема — надмірна теплолюбність огірка. Але є спосіб надати рослині одну суперздатність — стійкість до похолодання. Для цього доведеться зробити особливу бродильку.

Місткість до половини необхідно наповнити рослинною масою:

  • Мохом.
  • Папороттю.
  • Люпином (можна замінити на будь-яку бобову рослину чи кропиву).
  • Кінським щавлем чи ревенем.

Усі інгредієнти беруться у рівних кількостях.

Місткість, заповнену до половини зеленню, необхідно залити водою і залишити на тиждень бродити.

Отриманий настій розводиться, як і звичайна бродилка — 1 л настою на 10 л води. Раз на тиждень слід проводити обприскування по листку та кореневе підживлення.

Настій містить компоненти (кремній, щавлеву кислоту), які підвищують стійкість до холоду, а також азот, необхідний для зростання зеленої маси. Додатково засіб підвищує стійкість до хвороб.

Використовуючи два ці методи, можна значно продовжити життя огіркам. Причому ці препарати повністю натуральні та безпечні.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь