Підготовка хризантеми до зими: що необхідно зробити

Деякі садівники переконані: хризантема — настільки невибаглива і витривала рослина, що якоїсь особливої підготовки до зимового сезону практично не вимагає. Адже багато її сортів продовжують радувати яскравими квітами навіть після заморозків і перших снігопадів. Чи так це? Зрозуміло, ні. Як і будь-якій іншій рослині в квітнику хризантемі необхідний грамотний догляд навіть пізньої осені. Вірніше, тим більше пізньої осені, адже з усіх квітучих багаторічників вона йде на спочинок однією з останніх, інформує Ukr.Media.

Що ж робити з хризантемами восени? У число обов'язкових осінніх маніпуляцій з ними входять: внесення добрив, вологозарядковий полив, обрізка і власне підготовка до зими (спорудження укриття або викопування, пересадка і переміщення кущів у приміщення). Розглянемо кожен пункт окремо.

Підживлення і поливання хризантем восени

Чим підживити хризантеми восени, а також як і коли саме це правильно зробити?

Підгодівлю хризантем на зиму проводять на початку вересня (або навіть в кінці серпня), щоб підживлення встигло засвоїтися і дійсно додало рослинам сил, підвищило імунітет і допомогло їм підвищити стійкість до вимерзання. Це важливо — якщо "прогавили" відповідний час і вирішили погодувати квіти ближче до заморозків, ви надасте їм ведмежу послугу — хризантеми підуть на зимівлю ослабленими.

Використовують для осіннього підживлення фосфорно-калійні добрива. Азотні застосовувати не слід — від них зелена маса рослини піде в зайве зростання, і молода поросль загине при настанні перших холодів, встигнувши вже позбавити рослину необхідних їй для зимівлі сил.

Підгодівлю проводять через 2-3 години після поливу, по вологому ґрунту. У середньому вносять 40-60 г суперфосфату і 25-30 г калійної солі або сірчанокислого калію на 1 кв. м ґрунту.

Вологозарядковий полив хризантем восени

Не забувайте, що багаторічники взимку можуть замерзнути не тільки через низьку температуру повітря, але і через нестачу вологи, оскільки зневоднені культури не можуть повноцінно протистояти несприятливим погодним умовам.

Зрозуміло, хризантема під час осіннього цвітіння потребує регулярного поливу, об'єм і частоту якого ви повинні регулювати самі залежно від погодних умов, щоб і квіти не засушити, і корінню не дати загнити в холодній землі. Після поливу ґрунт слід розпушувати, щоб запобігти зайвому випаровуванню вологи і збагатити його киснем. Заодно і залишки бур'янів знищите.

Перед самим настанням холодів варто провести остаточний вологозарядковий полив хризантем з розрахунку не менше 5 л води на кожен кущ. Тоді рослини зможуть протягом зими поступово вбирати воду з ґрунту. А шар мульчі, яким ви пізніше утеплите коріння, допоможе зберегти вологу в ґрунті до самої весни.

Обрізка хризантем на зиму

Чи потрібно обрізати хризантеми на зиму? Не всі садівники займаються осіннім обрізанням цих квітів — мовляв, якщо зима буде достатньо теплою, то хризантема і в необрізаному вигляді буде добре себе почувати, а якщо надмірно холодною — і так вимерзне, обрізай не обрізай.

Однак на користь цієї процедури існують наступні аспекти:

  • в процесі обрізки видаляються висохлі, підгнилі або уражені хворобою стебла і листя, які в іншому випадку можуть загнити взимку під укриттям і інфікувати здорові рослини;
  • укорочені обрізанням стебла вимагають менше ресурсів для своєї життєдіяльності, залишивши більше сил корінню на виживання в зиму і на весняне оновлення;
  • обрізані кущі набагато зручніше і легше якісно укрити на зиму у відкритому ґрунті або розмістити на зимівлю в приміщенні.

Як і коли обрізати хризантеми на зиму?

Робити це слід тільки після того, коли кущі повністю відцвітуть, або з настанням перших серйозних стійких морозів, навіть якщо на хризантемах ще залишилися суцвіття. Проводять операцію гострим продезінфікованим в спирті або розчині марганцівки інструментом. Причому, якщо кущів хризантем у вас кілька, бажано після обрізки кожного знову обробляти інструмент, щоб уникнути можливого перезараження рослин.

Кущі хризантеми обрізають на висоті 10-15 см від землі і потім підгортають з додаванням перегною на висоту близько 10 см (обрізані стебла закривають землею повністю). Якщо ви зрізали квітучі гілки, їх можна поставити вдома у вазу — ще кілька днів хризантеми будуть радувати вас яскравими осінніми фарбами.

Викопування та пересадка хризантем на зиму

Потрібно викопувати хризантеми на зиму чи вони чудово перезимують в саду?

Пересадка хризантем восени на інше місце показана для тих сортів цієї рослини, які відрізняються особливою любов'ю до тепла. Особливо це стосується сортів, що вирощуються виключно на зрізання, кулястих (мультифлора) і карликових хризантем, сортів з великими квітами і європейських гібридів. Також цей метод рекомендований для нових, пізно висаджених в ґрунт, хризантем — вони можуть не встигнути повноцінно "освоїтися на новому місці і краще перший сезон їм перезимувати в приміщенні.

Безпосередньо перед заморозками у цих незимостійких хризантем проводять обрізку як вказано вище, а потім їх викопують разом із земляною грудкою. Надалі ці рослини можна:

  • укласти в дерев'яні ящики, злегка присипавши ґрунтом або тирсою;
  • посадити в широкі неглибокі вазони з обов'язковим дренажем;
  • посадити в широкі загальні ємності.

У такому вигляді викопані хризантеми зберігають у підвалі, в льосі або іншому добре вентильованому, прохолодному і темному приміщенні (при температурі 2-6°C) — якщо там буде недостатньо темно і прохолодно, хризантеми не вчасно підуть у ріст, ігноруючи період спокою, і до весни виявляться виснаженими і слабкими. Земляний ком необхідно буде поливати час від часу, підтримуючи його в злегка вологому стані і не допускаючи пересихання.

Також викопані кущі хризантем можна прикопати в теплиці або оранжереї.

Теплолюбні хризантеми, які провели літо в горщиках, заносять в приміщення разом з ємкістю і зберігають так само, як і викопані. Не забувайте час від часу оглядати рослину на предмет можливих ознак захворювань або пошкоджень.

По весні такі хризантеми знову виносять на вулицю і висаджують у відкритий ґрунт.

Деякі садівники практикують варіант зберігання викопаних хризантем прямо на ділянці в глибокій (не менше пів метра) ямі-траншеї, яку засипають землею, накривають шифером, а по зимі додатково завалюють снігом.

Укриття хризантем на зиму

Якщо ви готові залишити свої хризантеми на зиму у відкритому ґрунті (найкраще таку процедуру переносять морозостійкі дрібноквіткові сорти), після підгодівлі, обрізки та підгортання їм необхідно спорудити відповідне укриття.

Як вкривати хризантеми на зиму? Розміри і монументальність укриття знову-таки залежать від клімату у вашому регіоні. І якщо в південних областях цілком достатньо буде закидати обрізані кущі хризантем півметровим шаром сухого листя або сіна і прикрити ялиновим гіллям, то в більш північних районах питання доведеться вирішувати капітально.

Для надійного каркасного укриття ви можете використовувати дерев'яні ящики, шматки шиферу, дошки — а потім засипати все це товстим шаром листяної або сінної мульчі і прикрити легким дихаючим укривним матеріалом, наприклад, спанбондом, і закріпити його камінням або цеглою.

Непроникну для повітря поліетиленову плівку краще не використовувати, оскільки в результаті раптового потепління вона спровокує парниковий ефект, який призведе до випрівання хризантем.

Навесні, з приходом першого тепла, захисний шар поступово знімають.

Грамотна підготовка будь-яких рослин до зимівлі (і всіх сортів хризантем зокрема) — запорука їх хорошого самопочуття і відмінного зовнішнього вигляду в наступному сезоні. Не пошкодуйте трохи часу восени, щоб створити їм відповідні умови до настання холодів — і рослини обов'язково віддячать вас пишним цвітінням в наступному році.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь