Українські банки з грудня 2024 року надають кредити агрокомпаніям у межах програми пільгового кредитування «5-7-9%» лише за умови дотримання екологічних та соціальних (ЕС) стандартів.
Про це говориться в «Звіті про фінансову стабільність» Національного банку України.
Як зазначається, відповідні стандарти були напрацьовані ФРП — розпорядником програми — разом зі Світовим банком.
«Відтепер банки мають оцінювати ЕС-ризики клієнта під час видачі кредитів. Проєкти з високим ризиком, а також підприємства з видами діяльності, що потрапляють до списку виключень, не фінансуватимуться взагалі. Компаніям із середніми ризиками банк може надати позику. Проте в такому разі позичальник розробляє план заходів зі зменшення ЕС-ризиків, який стане частиною кредитної угоди. Клієнтів із низькими ЕС-ризиками можна фінансувати без додаткових обмежень», — пояснили у НБУ.
Впровадження ЕС-стандартів потребуватиме від банків та позичальників посилення експертизи за відповідними напрямами. Зміни в підходах до кредитування та кредитного процесу можуть дещо сповільнити нарощення портфеля за програмою, визнає регулятор.
«Надалі ці вимоги будуть поширені й на інші галузі», — додають в НБУ.
Водночас зазначається, що через високі витрати по накопиченому портфелю та подальше зростання кредитів річний бюджет програми вичерпався вже у жовтні.
«Борг перед банками за програмою до кінця року буде близьким до 10 млрд грн, що на 3 млрд грн більше, ніж торік. Це створює додаткову невизначеність для банків та позичальників, які беруть участь у програмі, та уповільнює її роботу», — пояснили в НБУ.
Источник: www.agroportal.ua