Різдвяна квітка пуансетія – історія, догляд, пересадка і розмноження

Взимку прилавки більшості магазинів прикрашає незвичайна квітка пуансетія, яку в народі часто називають різдвяною зіркою. Таку цікаву назву ця рослина отримало невипадково. По-перше, воно зазвичай розцвітає в грудні, тому передвіщає настання зимових свят, ну а по-друге, під час цвітіння на її верхівці формується дуже красиве листя, яке за зовнішнім виглядом нагадує яскраві зірки, інформує UkrMedia.

Історія пуансетії

Пуансетія – це квітка родом з Мексики. Тільки в цій країні вона росте в природних умовах. Місцеві жителі дуже цінують цю рослину, причому не тільки за гарний зовнішній вигляд. Здавна її білий сік застосовували для лікування лихоманки, виведення бородавок, позбавлення від зубного болю і болю при ревматизмі, а з його червоних квіток виготовляли натуральний барвник, яким фарбували тканини.

Загальновідомою пуансетія стала завдяки першому американському послу в Мексиці – Пуансетту, який був непоганим ботаніком. Підкорений незвичайною рослиною, він відправив кілька її зразків у власні оранжереї і згодом почав її розмножувати. Поступово пуансетія, до речі, названа на честь першовідкривача, придбала велику популярність і стала традиційною різдвяною квіткою спочатку в Америці, а потім вже і в Європі.

Особливості квітки пуансетія та її види

Різдвяна зірка – квітка з родини молочайних. В природному середовищі – це вічнозелений чагарник, який у висоту може досягати навіть трьох метрів. Декоративні види цієї рослини зазвичай виростають близько півметра, але при гарному догляді можуть бути і значно більше. Вони мають порожнисті, прямі стебла і великі загострене листя, трохи схоже на кленове.

Квітки пуансетії зовсім невеликі і непоказні, вся її декоративна цінність полягає в приквітках, які їх оточують. Сучасні селекціонери виростили чимало видів цієї рослини, її сорти відрізняються формою, розмірами та забарвленням. Сьогодні можна зустріти різдвяну квітку пуансетію з червоними, бежевими, рожевими, абрикосовими, строкатими і навіть ліловими і блакитними відтінками.

Як купити хорошу пуансетію

Вибираючи пуансетию в магазині, в першу чергу, зверніть увагу на її листя – воно повинне бути чистим, зеленим і сильним, а на дотик здаватися товстим. Не менш важливі і приквітки, на яких не повинно бути ніяких пошкоджень і плям. Не купуйте пуансетію, що стоїть близько до входу в магазин, адже вона, напевно, багато разів піддавалася перепадам температур і від цього, швидше за все, ослабла.

Щоб рослина цвіла як можна довше, намагайтеся вибирати екземпляри, що мають в центрі суцвіття жовтуваті, це бутони, які не розкрилися. Не завадить перевірити і грунт, який покаже, наскільки правильно доглядали за квіткою, проконтролюйте, щоб він був не надто вологим і не занадто сухим.

Оскільки різдвяна квітка пуансетія дуже чутлива до низьких температур, під час транспортування додому її обов'язково треба захистити від холоду, наприклад, обернути рослину папером або помістити в об'ємну сумку. Принісши квітку додому – відразу не розпаковуйте, щоб вона не постраждала від сильного перепаду температур.

Квітка різдвяна зірка – як доглядати під час цвітіння

Запам'ятайте, радувати око не одну зиму маленькими квіточками і розкішними приквітками, зможе тільки та квітка різдвяна зірка, догляд, пересадка і обрізання якої пройшло за всіма правилами. На жаль, доглядати за пуансетією не так вже й просто, оскільки вона дуже примхлива і вимагає чимало уваги.

Розміщення

В першу чергу квітці необхідно забезпечити правильний клімат. Краще всього вона буде себе почувати в добре освітленому місці біля східного, західного або південного вікна. При цьому світло, що потрапляє на рослину, повинне бути тільки розсіяним, оскільки прямі сонячні промені здатні їй зашкодити.

Крім цього пуансетія не переносить різких перепадів температур, протягів і холоду, а при найменшому дискомфорті цілком здатна скинути листя. У період її цвітіння бажано щоб повітря в приміщенні було вологим, а температура навколишнього середовища становила близько двадцяти градусів і ні в якому разі не нижче шістнадцяти.

Полив

Щоб максимально довго зберегти квітку пуансетія, догляд за нею повинен включати регулярні обприскування і правильний полив. Занапастити рослину може як перезволоження, так і пересихання грунту. Запобігти цьому допоможе дотримання таких правил:

  • В період цвітіння рослину необхідно рясно поливати теплою водою, але лише тоді, коли верхній шар ґрунту почне підсихати.
  • Після поливу пуансетії через годину необхідно злити всю воду з піддону, це дозволить уникнути надмірного перезволоження грунту.
  • Дуже сприятливі для різдвяної зірки обприскування відстояною водою, що має кімнатну температуру. Це не тільки забезпечить необхідне зволоження рослині, але і захистить її від павутинного кліща.

Квітучу пуансетію не рекомендується підживлювати, ні пересаджувати.

Різдвяна квітка – як доглядати після цвітіння

Зазвичай, пуансетія припиняє цвітіння на початку березня, тоді ж вона скидає листя і вступає в період спокою. Щоб надалі забезпечити хороший ріст рослині і формування квіток, її необхідно обрізати пагони приблизно на половину і поставити горщик в темне або сильно затінене, прохолодне місце, але врахуйте, температура в ньому не повинна бути менше десяти градусів. Тримати її там рекомендується півтора-два місяці. В цей період необхідно істотно скоротити полив, але пересихання грунту все ж допускати не варто.

Під час обрізання і пересадки пуансетії необхідно дотримуватися великої обережності, оскільки її отруйний сік і здатний викликати подразнення шкіри і слизових, а попадання його в шлунок може привести до отруєння, що супроводжується проносом і блюванням.

Приблизно на початку травня, час спокою квітки різдвяна зірка закінчується і настає найсприятливіший час для пересадки. Пересаджувати квітку потрібно в трохи більший горщик колишнього і в відповідний грунт. Грунт повинен складатися з трьох частин дернової і листової землі і однієї частини торфу, піску і перегною. Також слід подбати про хороший дренаж.

Після того, як пуансетія буде пересаджена, її потрібно поставити в добре освітлене місце і забезпечити їй рясний полив, такий же, як і при цвітінні. Як тільки квітка піде в зростання можна починати підгодівлю. Проводите її двічі на місяць протягом весни і літа мінеральними добривами.

Через час з молодих пагонів слід вибрати близько чотирьох найбільш розвинених і сильних, а все решта видалити.

На початку або в середині вересня, коли температура повітря знизиться, за пуансетією догляд дещо змінюється – поступово скорочується підживлення та поливання. Щоб різдвяна зірка зацвіла, а її приквітки забарвилися, приблизно з кінця вересня, для квітки слід скоротити світловий день. Для цього з шостої вечора і до восьмої ранку її необхідно ставити в темне місце або чимось її накривати, наприклад, відповідною за розміром коробкою або щільним поліетиленовим пакетом, що не пропускає світло. Проводити такі маніпуляції необхідно два місяці. Після цього рослина поміщається в світле досить тепле місце і помірно поливається.

Пуансетія – розмноження

Зазвичай різдвяна зірка, догляд за якою проводився за всіма правилами, на початку літа випускає велику кількість живців. З них слід вибрати ті, що досягли не менше семи сантиметрів в довжину і мають не менше п'яти листочків. Відповідні пагони потрібно обрізати під нижнім вузлом, а потім прибрати з них зайві нижні листя.

Далі пагони на десять хвилин поміщаються в теплу воду, для того щоб усунути надлишки соку, після чого висаджуються у зволожений ґрунт, що має такий же склад, як і для пересадки рослини.

Горщики з пагонами поміщаються в тепле, достатньо освітлене місце і накриваються поліетиленом, для створення парника. Періодично рослина обприскується і провітрюється. Приблизно через місяць живці повинні добре вкоренитися, тоді їх прищипують. Це необхідно для того, щоб утворилися нові стебла і сформувався пишний кущ.

Шкідники і хвороби пуансетії

Основні хвороби різдвяної зірки пов'язані з порушеннями правил догляду. У цьому випадку листя і приквітки рослини можуть жовтіти, засихати і опадати. Якщо вчасно не виправити ситуацію квітка може загинути.

Найчастіше пуансетію вражають такі шкідники:

  • Павутинний кліщЦей невеликий червоний павучок з'являється внизу листя, обволікаючи їх павутиною. Знищити його можна готовими системними інсектицидами, обробляючи листя слабким тютюновим настоєм, при несильних ураженнях може допомогти обмивання нижніх частин листя чистою водою.
  • Щитівка і борошнистий червецьУсунути даних шкідників не так вже й складно. Для цього прикрийте землю целофаном, обітріть листя мильною губкою і добре обмийте квітку теплою проточною водою. Робити це необхідно раз в тиждень, поки шкідники повністю не зникнуть. При дуже сильних ураженнях різдвяну квітку пуансетію краще обробити спеціальними засобами, які можна знайти в квіткових магазинах.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь