Що можна зробити, якщо туя почала засихати

Вічнозелені хвойні — прикраса будь-якого саду. Особливо якщо це улюблені багатьма дачниками туї — невибагливі, холодостійкі, декоративні дерева, які відмінно відгукуються на підгодівлі і чудово переносять формуючу обрізку. Вони чудово виглядають як в одиночній, так і у груповій посадці…

Але іноді — після пересадки, зимівлі, після стрижки або взагалі просто посеред літа — туя починає жовтіти, сохнути, скидати хвою. Процес може початися з в'янення верхівки або зсередини крони, може поширюватися повільно або "охопити" дерево практично цілком й одразу, інформує Ukr.Media.

Як реанімувати рослину у цьому випадку і взагалі зрозуміти, чи допоможуть рятувальні заходи або туя засохла остаточно і вихід один — викопати деревце та утилізувати? Давайте взагалі розберемося, які можуть бути причини засихання туї і що робити у кожному випадку.

Пожовкли і засохли саджанці туї

Молоді живці туї дуже потребують регулярного поливу і притінення — особливо якщо вони щойно перенесли транспортування з магазину або поки з якоїсь причини живуть на вашій ділянці у вазонах і горщиках, де у спеку швидко пересихає земляна грудка.

Як мінімізувати ризики висихання молодих рослин туї:

 • Під час покупки надавайте перевагу саджанцям з закритою кореневою системою — тоді ризик, що вона вже пошкоджена або пересохла, буде меншим.
 • Відмовтеся від покупки рослин, коріння яких перебуває на поверхні ґрунту або стирчить з дренажних отворів горщика — туя занадто довго перебуває у цій тарі і може вже "погано почуватися".
 • Те ж саме стосується інших ознак поганого саджанця — зів'яла і поникла верхівка, пожовкла хвоя, суха розтріскана кора.
 • Транспортуйте саджанці обережно, не допускаючи їх пересихання. Після прибуття на місце одразу їх розпакуйте і замочіть у воді на кілька годин (ОКС) або прикопайте у вологий ґрунт до стаціонарної посадки (ЗКС).
 • Перед посадкою саджанців з відкритою кореневою системою обов'язково підріжте кінчики коріння й встроміть коріння у глиняну бовтанку, яка повинна мати консистенцією густої сметани. Така обробка сприятиме гарній приживлюваності.
 • Для посадки саджанця туї у саду обирайте відповідне для неї місце — добре освітлену безвітряну ділянку саду або невеликий напівзатінок з легким, вологим, родючим і добре дренованим ґрунтом, подалі від великих дерев.
 • Одразу ж після посадки рослину необхідно полити і замульчувати.
 • Якщо саджанці туї виглядають відверто всохлими, не поспішайте відправляти їх на звалище одразу ж — молоді дерева мають непоганий запас міцності. Спробуйте спочатку перенести їх у напівзатінок (притінити), рясно поливати і обприскати імуностимуляторами (Епін і т. д.). Є надія, що незабаром вони оживуть.

  Сохне і жовтіє доросла туя

  Якщо туя побуріла і почала всихати після посадки — винний у всьому, швидше за все, неправильний вибір "місця проживання" для дерева. Ви могли розташувати його на надмірно щільному або торф'яному ґрунті, на холодному протязі, на ділянці з близьким заляганням ґрунтових вод, занадто заглибили стовбур або оголили кореневу шийку, загустили посадки. Через такі причини існує великий ризик появи стеблової гнилі біля основи стовбура, застою води біля коріння і загнивання кореневої системи, викривлення гілок і масового пожовтіння хвої у місцях тісного контакту з сусідніми рослинами. Вихід тут один — пересадити дерево.

  Якщо ж доросла туя жовтіє без жодних помітних на перший погляд причин, живучи вже кілька років на одному місці, у неї також може бути кілька причин для пожовтіння і всихання хвої. Розберемо найпоширеніші.

  Туя висихає навесні

  Навесні зазвичай дві головні причини висихання туї — рослина не пережила зиму або отримала сонячний опік. Що робити?

  Висаджувати тую можна навесні або восени. Більш доречною є весняна висадка, тому що протягом літнього періоду хвойна рослина зможе зміцніти і легко перенести майбутню зиму. Якщо ж у несприятливому кліматі ви висадили саджанець восені, навесні цілком можете виявити на його місці практично висохле деревце.

  Під час першої зими молодий саджанець просто необхідно надійно укрити від морозів, заздалегідь обв'язавши ялиновим гіллям або світлим покривним матеріалом. Зазвичай ці процедури у середній смузі припадають на листопад.

  Пам'ятайте, що садова туя — рослина вічнозелена, тому фотосинтез відбувається і у зимовий період року, а це означає, що покривний матеріал для цієї культури повинен пропускати світло.

  Доросла рослина не вимагає особливих умов зимівлі, вона добре переносить морози. Єдине, що необхідно зробити, — обв'язати гілки деревця синтетичною ниткою. Це потрібно для того, щоб зберегти декоративну привабливість туї і вберегти гілочки від обламування під вагою снігу.

  Частою причиною пожовтіння і омертвіння хвої туї після зими (коли сніг ще лежить, а сонце вже припікає, відбиваючись від снігової поверхні) є весняний сонячний опік. Щоб врятувати хвойні від такої ситуації, не варто висаджувати їх тіньолюбні види і сорти на яскраве сонце, а рослини на відкритому просторі (особливо молоді) на зиму до повного відтавання бажано закривати нетканим матеріалом, залишаючи доступ повітря. Якщо туя вже отримала сонячний опік, врятувати її може рясний полив і притінення.

  Тривалі від'ємні зимові температури за відсутності снігового покриву здатні також порушити роботу кореневої системи, через що ваша туя також пожовтіє і висохне. Для запобігання такій ситуації восени пристовбурові кола рослин варто замульчувати.

  Туя висихає влітку

  Якщо доросла рослина, яка вже кілька років відмінно почувається у вашому саду, починає сохнути у найбільший розпал вегетаційного періоду, то ви або порушили якісь правила догляду, або пропустили розвиток хвороб і/або напад шкідників хвойних.

  У першу чергу налагодьте режим поливу. Молоді рослини туї дуже полюбляють дощування, та й дорослі не відмовляться від нього, особливо у спекотну пору року. Як застій води біля коріння, так і постійна нестача вологи є згубними для туї — у першу чергу у відповідь на проблеми з поливом вона, швидше за все, почне жовтіти.

  Друга можлива причина — нехтування санітарною обрізкою туї. Після зимівлі рослину обов'язково позбавляють від сухих і пошкоджених гілочок, обрізаючи непридатні пагони. А ось декоративна обрізка проводиться на другому-третьому році після висадки рослини, коли вона вже зміцніє. На початку літа за допомогою секатора формують необхідну форму крони. У серпні, за необхідності, процедуру повторюють.

  Третій варіант різкої зміни кольору хвої туї — нестача підгодівлі на бідному ґрунті, наприклад, нестача заліза або фосфору. Першу підгодівлю туї здійснюють через рік після її висадки, тому що надлишок добрива може занадто прискорити зростання рослини і зіпсувати її декоративні якості. Щовесни садову тую підгодовують комплексними добривами для хвойних рослин, а у червні застосовують калійну підгодівлю.

  Варіант четвертий — туя хворіє. Які хвороби і шкідники можуть призвести до висихання туї? Наприклад, численні грибки, що уражають верхню частину деревини і хвою, через що ті й змінюють колір від жовтого до сірого. Це можуть бути іржа, фузаріоз, фітофтороз, стовбурова гниль і т. д. Найчастіше уражаються рослини, які висаджені на щільних суглинних ґрунтах з надлишком вологи. Для профілактики грибкових захворювань кожні 3-4 тижні необхідно обприскувати хвойні рослини (крону, стовбур і ґрунт навколо) 1 %-вою бордоською рідиною, Фітоспорином-М або іншим будь-яким фунгіцидом широкого спектра дії (Скор, Хранитель і т. п.).

  Активність сисних комах-шкідників — попелиць, клопів, хермесів, павутинних кліщів, борошнистих червців, щитівок і несправжніх щитівок — ще одна можлива причина того, що туя почала висихати і жовтіти. Пагони можуть буріти через те, що їх пошкоджують також і інші шкідники — жуки-довгоносики, личинки мінуючої молі або модринової листовійки, гусені поденкоподібної мішечниці… Як врятувати тую, що жовтіє? У випадку виявлення комах-шкідників на туї пошкоджені частини рослини потрібно видалити, а зі шкідниками боротися за допомогою відповідних інсектицидів.

  Туя висихає восени

  Пожовтіння туї може бути просто сезонною ознакою її підготовки до холодної пори року. Потемнішання і побуріння хвої (іноді практично до коричневого забарвлення) — захисна реакція на зміну температури навколишнього середовища у бік зниження. Так, золотаво-бронзовий колір у зимові місяці набувають видові рослини туї західної (Thuja occidentalis) і туї складчастої (Thuja plicata). Інші сорти до зими можуть лише трохи буріти або набувати бронзовий відтінок (туя сортів Brabant, Columna і Holstrup). Усі ці рослини з настанням весни і початком сокоруху знову набирають соковитий зелений колір. Тобто якщо пагони туї восени змінили колір, але залишилися соковитими і пружними, — проблеми немає.

  Якщо ж рослина на тлі зміни кольору і структури хвої виглядає відверто нездоровою, подумки "приміряйте" до неї усі перераховані причини літнього пожовтіння і всихання туї, а потім починайте щось робити.

  Отже, резюмуємо — що потрібно робити, коли туя засихає? Не поспішайте викорчовувати і знищувати дерево, дайте йому шанс!

  У першу чергу відрегулюйте режим поливу і обприскування рослини і, у разі потреби, налагодьте дренажну систему на ділянці. Потім огляньте тую на наявність хвороб і шкідників. Для підтримання здоров'я туї у будь-якому випадку варто обприскати її препаратами для імунітету. Не забувайте про своєчасні підгодівлі дерев. Молоді саджанці обов'язково регулярно рясно поливайте і не забувайте притіняти. Спробуйте швидше посадити рослину на її постійне місце проживання у саду.

  Щоб подібних неприємностей не траплялося, перед тим, як обзавестися хвойними на ділянці, обов'язково уважно вивчіть особливості їх вирощування.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь