Вирощування фінікової пальми з кісточки

Рослини сімейства Пальмові відрізняються особливою привабливістю і декоративністю серед всіх кімнатних квітів. Фінікова пальма – одна з яскравих представниць цієї групи, яка відома людству більше 2 тис. років. Ця рослина, так само, як і ховея, кокос, відноситься до пір'ястих видів пальм, які досягають гігантських розмірів у природі – близько 30 м висоти. Цю культуру вирощують в промислових масштабах заради смачних і корисних плодів. З плодів фінікової пальми виробляють цукор. Вже протягом кількох років цю рослину успішно вирощують в домашніх умовах. Як виростити фінікову пальму з кісточки самостійно? Це питання залишається актуальним для багатьох, хто бажає обзавестися цією тропічною красунею, інформує Ukr.Media.

Вирощування фініка вдома

Посадити фінікову пальму можна з плодової кісточки. Для вирощування цієї рослини підійде насіння зі свіжих або сушених плодів, які садять відразу після вилучення. Перед посадкою очищені від м'якоті кісточки поміщають в ємність з водою на добу. У процесі замочування набряклі залишки м'якоті видаляють. Воду рекомендується періодично міняти. Така обробка насіння захищає молоді рослини від загнивання. Після очищення їх витягують з води і розкладають на суху ганчірку.

Кісточки фініка мають щільну оболонку, тому для прискорення пророщування, їх скарифікують. Як тільки вони просохнуть, їх можна посадити в спеціальний субстрат для Пальмових у вертикальному положенні. Перед посадкою грунт добре зволожують.

Фінікова пальма – дуже чутлива до перезволоження рослина. Поливати посадки потрібно помірно і тільки після просихання поверхневого шару. Якщо все зроблено правильно, то приблизно через 15-20 днів з'являться молоді паростки.

Деякі квітникарі пророщують посадковий матеріал у вологому вермикуліті. Його поміщають в пластикову ємність, потім садять насіння і присипають тонким шаром вермикуліту. Посадки накривають склом або поліетиленом і ставлять у тепле місце. Щоб субстрат не пересихав, його періодично обприскують. Такий спосіб пророщування дає можливість отримати перші паростки вже через два тижні. Як тільки паростки проклюнуться, їх потрібно відразу висаджувати в живильний субстрат для Пальмових окремо.

Тонкощі пересадки

Пересадка молодих рослин проводиться з особливою обережністю, щоб не пошкодити тендітні корінці, оскільки від цього рослина може загинути.

Перша пересадка фініка здійснюється з використанням невеликих ємностей об'ємом 0,5 л. На початковому етапі росту рослина випускає довгий листок, згорнений в стебло. У цей момент дуже важливо не допустити проростання кореня через дренажні отвори, в іншому випадку це ускладнить подальшу пересадку рослини.

Домашній фінік погано переносить процедуру пересадки. Коли він підросте, його пересадка здійснюється методом перевалки земляної грудки, що виключає ризик пошкодження кореневої системи і скорочує терміни адаптації рослин до нових умов зростання.

Варто пам'ятати, що в домашніх умовах екзотична фінікова пальма з кісточки росте досить повільно. Перші листки можуть з'явитися не раніше, ніж через 4-5 років після посадки. А до того часу пальма буде «сидіти» на одному місці з двома сім'ядольними листочками.

Догляд за фініком

Фінікова пальма з кісточки, виростаючи в домашніх умовах, вимагає певного догляду. При дотриманні всіх правил агротехніки догляд за цим екзотом буде досить простим і не обтяжливим, а головне, ви зможете виростити красиве деревце, яке буде радувати своєю декоративністю круглий рік.

  • Незважаючи на те, що це світлолюбна рослина, її можна вирощувати і в півтіні. Приміщення з яскравим розсіяним світлом ідеально підходить для утримання цього екзота. Фінік погано переносить пряме сонячне світло, через яке його листя бліднуть, жовтіють і всихають.
  • Оптимальна температура приміщення для фінікової пальми становить 15-18 градусів тепла протягом року. Взимку рослину поміщають в прохолодне приміщення, створюючи, таким чином, період спокою.
  • Ця рослина вимоглива до вологості повітря. Протягом всього року, особливо взимку, коли повітря в приміщенні пересушене, надземну частину фініка рекомендується часто обприскувати. В цілях гігієни та краси, доросле листя фініка періодично протирають вологою ганчіркою.
  • Поливати фінік рекомендується помірно і тільки після того, як поверхня субстрату просохне на глибині 2-3 см. В зимовий період поливи скорочують до мінімуму, влітку зволожують частіше, особливо у спекотні дні. Для поливів використовують дощову або відстояну воду кімнатної температури.
  • Пальма добре реагує на підживлення. Кімнатний фінік підживлюють спеціальними препаратами для Пальмових, які можна придбати в будь-якому квітковому магазині, а можна приготувати вдома. Курячий послід, розведений водою у співвідношенні 1:3 – ідеальне харчування для фініка в домашніх умовах. Рідкий розчин доводять до об'єму 10 л води і вносять 1 раз на 10 днів протягом всього періоду вегетації. Взимку рослину підживлюють 1 раз на місяць.

Особливості пересадки

За мірою зростання фінікову пальму пересаджують. Молоді екземпляри потребують щорічної пересадки. Рослини віком від п'яти років пересаджують тільки за необхідності. Ця рослина з потужною кореневою системою, тому в процесі пересадки необхідно використовувати глибоку і широку ємність на 3-4 см у діаметрі більше попередньої. На дно посадкової ємності з дренажними отворами укладають хороший шар дренажу, який допоможе уникнути загнивання коренів. Для пересадки, так само, як і для посадки фініка, використовують живильний субстрат для кімнатних пальмових рослин.

Труднощі вирощування – хвороби та шкідники

Незважаючи на те, що фінік – невибаглива у догляді рослина, в процесі його вирощування в домашніх умовах квітникарі часто стикаються з безліччю проблем.

  • Ця рослина – улюблені ласощі павутинних кліщів, щитівок і борошнистого червця. Слабозараженні примірники обприскують мильним розчином. На запущеній стадії застосовують хімічні препарати, наприклад, Актеллік.
  • Через переливи фінікова пальма може хворіти рожевою гниллю та різними видами плямистостей. Найчастіше до цього схильні молоді та слабкі рослини. Хворі рослини обробляють фунгіцидним розчином, який містить тиофанат метил або манкозеб.
  • При порушенні водного балансу у кімнатної пальми жовтіє листя. Для цієї рослини небезпечно не тільки часте перезволоження, але і пересихання земляної грудки.
  • У приміщенні з пересушеним повітрям у фініка сохнуть листя на кінчиках. Оптимальний рівень вологості повітря для цього екзота становить не нижче 60%. Щоб створити цю умову, фінікову пальму потрібно регулярно обприскувати, а в зимовий період необхідно ставити поруч з горщиком ємність, заповнену водою.
  • Якщо фінікова пальма перестала зростати, значить їй не підходить температурний режим утримання. При температурі 15-16 градусів у рослини припиняється ріст коренів, сповільнюється процес поглинання поживних речовин і розвиток надземної частини.
  • Уповільнення зростання можна спостерігати у фініка через нестачу поживних речовин у грунті і при підвищеному рівні її кислотності. Ця рослина добре росте на грунтах з нейтральним рівнем кислотності.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь