Попри арешт: структури “Юніграну” продовжують продавати копалини з підсанкційних кар’єрів?

6 листопада 2024 року Печерський райсуд наклав арешт на частину майна та всі рахунки фірм-дублікатів “Юніграну”: чому це не спрацювало?

Фірми-дублікати 'Юніграну' продовжують продавати копалини з підсанкційних кар'єрів?

Шапран за кордоном, але його схеми працюють? Попри арешт рахунків компаній-дублікатів, пов’язаних із підсанкційною групою “Юнігран”, схоже, їхня діяльність так і не припинилася. Завдяки механізмам тіньового контролю, бізнес продовжує приносити новим власникам багатомільйонні прибутки: у 2024 році нові “юнігранівські” структури відвантажили продукції на понад пів мільярда гривень, а серед клієнтів були навіть комунальні підприємства.

Як ділки обходять усі санкції, арешти й заборони? І до чого тут броварський бізнесмен Сергій Шапран? У новому матеріалі розповів розслідувач СтопКору Ігор Хмурий.

16 листопада 2024 року Печерський районний суд Києва наклав арешт на рахунки низки підприємств, які, за даними слідства, використовувалися для обходу санкцій. Це – результат кримінального провадження, розслідування якого правоохоронці активізували після низки публікацій у медіа щодо можливої передачі активів “Юніграну” від російського бізнесмена-втікача Ігоря Наумця до українського підприємця Сергія Шапрана.

Однак навіть після цього продаж щебеню, піску та інших будівельних матеріалів не припинився. Керівники компаній просто відкрили нові рахунки і переорієнтували платежі клієнтів. В результаті, понад пів мільярда гривень за 2024 рік пройшли повз державний бюджет, потрапивши у приватні кишені.

Як працює схема?

Журналісти з’ясували, що компанії-дублікати продовжують діяльність під іншими назвами та з новими банківськими реквізитами. Відвантаження відбувається через такі підприємства, як:

  • ТОВ “Юні-Люкс” – продаж тротуарної плитки на 133 млн грн;
  • ТОВ “Юні Стоун Плент” – реалізація щебеню на 205 млн грн;
  • ТОВ “Юні Сервіс” – постачання вибухівки на 75 млн грн;
  • ТОВ “Будіндустрія Сервіс ЛТД” – продаж піску на 109 млн грн.
Скільки заробили компанії Шапрана у 2024-му?

Клієнтами цих компаній стали державні та комунальні підприємства, серед яких житомирське “Управління автошляхів”, комунальники Києва, Ірпеня, Броварів та інших міст.

Наумць, Шапран і кулуарні домовленості

Журналісти отримали документи, які свідчать, що у вересні 2023 року в Стамбулі відбулася зустріч між Ігорем Наумцем та Сергієм Шапраном. На ній було укладено меморандум, за яким Наумець передавав Шапрану половину своєї імперії “Юнігран” в обмін на “юридичний супровід”. За ці послуги броварський підприємець мав заплатити лише 12 млн доларів – десяту частину реальної вартості активів.

Умови договору також передбачали, що після “перезавантаження” бізнесу Наумець продовжуватиме отримувати частину прибутків, що свідчить про можливе приховане збереження російського впливу на український бізнес.

Скан угоди, підписаної у вересні 2023 року Шапраном та Наумцем

Чому санкції безсилі?

Основна проблема в тому, що навіть після арешту рахунків компанії мають можливість працювати, використовуючи запаси вже добутої сировини. Наприклад, щебінь, видобутий до блокування дозволів, може роками реалізовуватися як “залишки”. Це дозволяє компаніям обходити санкції, мінімізуючи ризики.

Тимчасово вирвавши з-під санкцій дозволи на видобуток, можна протягом тижня вибухами добути шалену купу породи. А потім, коли видобуток знову заблокують, цю саму породу хоч пів року спокійно подрібнювати, вивозити та продавати, називаючи її “залишком”. Саме тому подібні виробництва не терплять півзаходів і арештовувати треба все й одразу“, – коментує Хмурий.

Крім того, розслідувачі припускають, що Шапран має зв’язки у правоохоронних органах, що допомагає йому уникати покарання. За наявною інформацією, після викриття схем він виїхав за кордон, залишивши контроль над активами довіреним особам.

Шапран став фігурантом кримінальної справи щодо корупційної схеми виведення з-під санкцій активів ''Юніграну''

Попри розголос, правоохоронні органи досі не змогли повністю зупинити функціонування бізнесу, що підриває економіку України. Враховуючи масштаби ситуації, розслідування СтопКору триває, і журналісти продовжать відстежувати розвиток подій.

Нагадаємо, у грудні Північний господарський апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційних скарг АТ “Коростенський кар`єр” та Державної служби геології та надр України на ухвали Госпсуду міста Києва та залишив у силі вжиття заходів забезпечення позовів у вигляді арешту спецдозволів, що належали підсанкційній групі компаній “Юнігран”. Таким чином, система правосуддя дала стоп-сигнал на передачу цих спецдозволів фірмі ТОВ “Новел Пром” з орбіти броварського підприємця Сергія Шапрана

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь