У боргах, як у шовках? Як навчитися жити за коштами

Чому люди беруть банківські кредити, а потім їх не віддають? Хтось несподівано втратив роботу, хтось змушений витрачати значні суми на лікування, комусь потрібні дорогі юридичні послуги, інформує Ukr.Media.

Якщо серйозні обставини призвели до прострочення виплати кредиту, відповідальний позичальник докладає всіх зусиль, щоб залагодити ситуацію. Він не ховається від кредиторів, не намагається ігнорувати листи, дзвінки та SMS-повідомлення з банку, не чекає, коли фінансова установа буде змушена звернутися за допомогою до колекторських агенцій. Навпаки, клієнт сам звертається до банку і разом із фахівцем намагається знайти вихід із глухого кута. Зазвичай, прийнятне для обох сторін рішення знайти вдається: банк погоджується на зміну графіка виплат. Іноді банкіри навіть готові реструктурувати борг, змінити умови кредитування.

Прямо як маленькі

Коли п'ятирічна дитина клянчить нову іграшку або вимагає, щоб батьки щотижня водили її до парку атракціонів, вона не замислюється про те, яким чином тато і мама фінансуватимуть його бажання. Ніхто й не чекає від дітей подібної прозорливості.

Але дорослі люди повинні поводитися по-іншому. Вони можуть навчитися жити за коштами, планувати свої доходи і витрати. На жаль, дедалі більше людей опиняються у фінансовій кабалі через суміш інфантилізму, безвідповідальності та фінансової безграмотності. Їх тягнуть споживчі кредити так само, як нестримних ласунів притягують коробки цукерок та упаковки мармеладу.

На гаджети та кофточки

Значна частина кредитів пов'язана з реальними, життєво важливими потребами людини. Споживчі кредити оформляються для придбання гаджетів: смартфонів, комп'ютерних планшетів, мобільних телефонів, ігрових приставок для комп'ютерів. Люди, які здійснюють подібні покупки на позикові гроші, часто вже мають аналогічні «технічні іграшки». Їм просто хочеться мати новітні, найпрестижніші розробки виробників.

Беруться кредити і на поповнення гардероба, хоча наявні речі дозволяють виглядати цілком гідно, і на дорогий ремонт у квартирі, і навіть на проведення відпустки. З погляду життєвої логіки ця обставина видається особливо дивною. Невже комусь приносить задоволення відпочивати на «позичені» гроші, чудово знаючи, що їх доведеться віддавати зі значними відсотками?

На пузі шовк, а в пузі клацання

«На пузі шовк, а пузі клацання» — ця народна приказка точно і буквально передає фінансову та життєву ситуацію «вічних боржників». Витратившись на «шовки», дорогі іграшки та розваги, у них справді часом не залишається грошей на оплату харчових продуктів та комунальних платежів.

З психологічного погляду, позичальників приваблює можливість отримати гроші практично миттєво. Подібно до малолітніх дітей вони не можуть і не хочуть відкладати здійснення своїх бажань. У спотвореній свідомості цих людей банківський кредит сприймається як халява, подарунок. Бажання отримувати задоволення сьогодні заважає подумати про завтрашній день.

Портрети неплатників

Можна виділити кілька категорій неплатників. Існують люди, які, беручи кредит, твердо знають, що вони не виплачуватимуть його. Це шахраї, які сподіваються, що стаття "Кримінального кодексу" застосовується порівняно рідко.

Багато людей начебто не проти платити за кредитом і навіть починають це робити спочатку після його отримання. Але вони не здатні оцінити свої доходи та витрати. У них відсутня внутрішня дисципліна, немає прагнення обмежити витрати.

Такі люди, не встигнувши розрахуватися зі старим кредитом, вже беруть новий в іншому банку. Зрозуміло, графік кредитних виплат зривається, з'являються штрафи та пені. Мужності зізнатися у своїх помилках у горе-позичальників немає. Їм легше по-страусиному «зарити голову в пісок» і втекти від кредиторів.

Не можна не сказати і про людей, яким все-таки вдається розплатитися з кредиторами, але досягають вони цього не власними зусиллями, а «повісивши» свої борги на жалісливих родичів. Часто за нерозсудливість дорослих дітей доводиться «віддуватися» їхнім старим батькам, змушеним ще тугіше затягнути пояси та виплачувати борги зі своїх скромних пенсій.

Підняти самооцінку

Серед «вічних боржників» чимало людей із нестійкою психікою, невпевнених у собі. За допомогою спонтанних покупок вони намагаються підняти свою самооцінку. Але «життя в борг» ще більше посилює їхній стан. Багаторічне протистояння з банками та колекторськими агентствами може призвести до появи цілого ряду важких захворювань, у тому числі спричинити інфаркти та інсульти. Роль втікача, що ховається від кредиторів, ще більше знижує самооцінку та сприяє появі комплексу невдахи.

Потрібна допомога психолога

Людині, з волі обставин або власних помилок, що опинилася в борговій кабалі, потрібна допомога не тільки фінансових консультантів, а й психологів і психотерапевтів.

Кваліфікований фахівець допоможе визначити життєві цілі та пріоритети, навчить економити, не завдаючи шкоди своєму здоров'ю та добробуту сім'ї.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь