Фото — відкриті джерела
28 серпня 2023 року USAID Проєкт енергетичної безпеки провів зустріч, яка ознаменувала початок роботи Проєкту з аналізу балансування ринку газу (Проєкт з балансування) у співпраці з Оператором газотранспортної системи України.
Джерело: USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ)
Метою Проєкту з балансування є системний аналіз фізичного та комерційного балансування на газовому ринку України з початку 2022 року після запровадження воєнного стану.
Проєкт передбачає розробку рекомендацій щодо покращення функціонування ринку газу шляхом запровадження ефективних правил балансування, гармонізованих з Мережевим кодексом Європейського Союзу щодо балансування газу.
Відкриваючи зустріч, Джастін Ґунсінге, керівник газового сектору USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ), підкреслив, що USAID ПЕБ готовий і надалі підтримувати Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ).
Ми вдячні за плідну співпрацю з командою ОГТСУ і з нетерпінням чекаємо на початок 6-го спільного проєкту з початку війни на додаток до багатьох критичних закупівель для забезпечення стійкості та відновлення ОГТСУ. Після анбандлінгу ОГТСУ кілька років тому ми стали свідками значного розвитку українського газового ринку, включаючи оптовий ринок, лібералізацію роздрібного сектору та загальне покращення прозорості та конкуренції. Ключовою частиною цього стало впровадження режиму добового балансування, що відповідає вимогам Третього енергетичного пакета ЄС. Однак після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році ліквідність на газовому ринку суттєво знизилася. І всі позитивні зрушення на газовому ринку набули від’ємного значення. Тому цей проєкт має на меті розробити глибокий аналіз системи балансування в Україні, щоб допомогти зрозуміти поточну ситуацію, поточні обмеження та зрозуміти, як забезпечити краще фізичне та економічне балансування газотранспортної системи, – пояснив Джастін Ґунсінге.
Фото — скриншот USAID ПЕБ
Проєкт з балансування має важливе значення для короткострокової сталості ОГТСУ та необхідний для довгострокового розвитку газового ринку в Україні.
Будь-який лібералізований та успішний ринок газу, як правило, має режим балансування, що добре функціонує.
Тож у рамках Проєкту з балансування USAID ПЕБ, його українські та міжнародні експерти зроблять кроки до розуміння питань розвитку ліквідності, прозорості, добового прогнозування та розробки короткострокових продуктів на газовому ринку.
Говорячи про складність та важливість балансування на газовому ринку, Дмитро Липпа, генеральний директор ОГТСУ, висловив вдячність за допомогу USAID, яка надається через Проєкт енергетичної безпеки у підвищенні прозорості та відповідності діяльності ОГТСУ вимогам міжнародного права та процедур.
Проєкт аналізу балансування ринку газу є важливим для нас і дуже специфічним для газового ринку в Україні під час війни. Нам потрібно зрозуміти, чи функціонуємо ми максимально наближено до правил ЄС, і як ми повинні трансформувати нашу операційну діяльність після війни. Ці питання мають вирішальне значення як для ОГТСУ, так і для його зацікавлених сторін. Ми цінуємо ваші поради та підтримку в цьому питанні та очікуємо, що ми проаналізуємо наявні практики на українському газовому ринку та міжнародних ринках. Сподіваємося, що результати цього проєкту будуть зрозумілими для гравців газового ринку, – зазначив Дмитро Липпа.
Всі заходи та продукти в рамках Проєкту аналізу балансування ринку газу будуть виконані та передані до кінця цього року.